Marathonschaatsers voelen zich onbegrepen en tegengewerkt
ELBURG (ANP) - Een gebrek aan begrip en medewerking van de overheid heeft de marathonschaatsers een NK op natuurijs gekost. Dat concludeert oud-marathonschaatser Willem Hut na een rondje over het bevroren Veluwemeer, waar hij de frustraties van zich af reed. "De klap kwam behoorlijk hard aan. En hij wordt alleen maar harder en harder als je op het ijs staat", zegt Hut, bij schaatsbond KNSB disciplinemanager en competitieleider voor de marathons.
De 38-jarige Hut begrijpt niet waarom het kabinet donderdag na overleg met het Veiligheidsberaad besloot om geen toestemming te geven voor een Nederlands kampioenschap op natuurijs. "Ik snap dat ze zien dat het druk wordt op het natuurijs. Maar de vergelijking is scheef, dit gaat over topsport. Je kan een trapveldje bij een dorp toch ook niet vergelijken met de Johan Cruijff ArenA? We voelen ons onbegrepen. We waren in staat om zelfvoorzienend op te treden. Medische diensten, beveiliging, accreditatie, crowd control; we hadden alles zelf geregeld. We hadden ook al plekken gevonden die goed afgesloten van de buitenwereld lagen, waar zo'n beetje al een hek omheen zat. En toch kregen we geen toestemming. Een ongelooflijke klap voor onze sport."
Gezien de weersvoorspellingen was het plan om zondag een NK te houden. "Het kon op z'n vroegst én op z'n laatst komende zondag", aldus Hut. "We hebben aan alle kanten gas gegeven om het mogelijk te maken. Zo'n NK organiseren is altijd hectisch, maar er kwam nu een klein dingetje bij: corona. Dat heeft een enorme impact op onze maatschappij en op onze wedstrijd, dat begrijpen we volledig. De hoge eisen die de regering stelt, hadden wij onszelf ook gesteld. We waren er klaar voor om dit NK echt goed en 'coronaproof' te organiseren."
Bubbel
In afwachting van een beslissing had de KNSB de bijna 150 mannen en vrouwen uit de topdivisie en hun begeleiders al laten testen op het coronavirus. Veel teams waren in een 'bubbel' in een hotel gegaan. Hut had diverse locaties op het oog om het NK te rijden. "We werkten met een shortlist, die de afgelopen dagen wel veranderde door de weersvoorspellingen en het politieke speelveld. De ene veiligheidsregio wilde het serieus bekijken, de andere zei letterlijk: bij ons gebeurt het niet."
Het ontbreken van een topsportstatus heeft de marathonschaatsers hun hele seizoen gekost in de coronatijd. "In Nederland kijken we vooral naar de olympische sporten, dat brengt ons ook veel goeds", zegt Hut. "Marathonschaatsen is van wereldniveau in Nederland, maar dan houdt het ook op. Wat kunnen wij daar echter aan doen? Dat wil niet zeggen dat wij geen topsporters zijn. Kijk, wij zullen niet naar de Spelen gaan; nu niet en misschien wel nooit. Maar dat betekent niet dat ons niveau niet als topsport kan worden aangemerkt. Ik hoop dat al die marathonschaatsers de komende dagen wel gaan genieten op het natuurijs. Een heel kleine afdronk om die enorme kater een beetje weg te spoelen."
Meer uit Sport
LAS VEGAS (ANP) - Lando Norris en Oscar Piastri zijn na de Grote Prijs van Las Vegas in de Formule 1 uit de uitslag geschrapt. Stewards van de internationale autosportfederatie FIA diskwalificeerden de coureurs van McLaren omdat hun auto's bij de technische keuring aan de finish niet aan de voorschriften voldeden. Er was sprake van te veel slijtage aan de bodemplank van de auto. Die plaat onder de auto moet minimaal 9 millimeter dik zijn en dat was niet het geval.
1 uur geledenLAS VEGAS (ANP) - Stewards van de internationale autosportfederatie FIA zijn na de Grote Prijs van Las Vegas een onderzoek gestart naar de McLarens van Lando Norris en Oscar Piastri. De bodemplaat zou te veel zijn afgesleten, luidt het in een technisch rapport. Het kan betekenen dat de regels zijn overtreden en een straf volgt. In het ergste geval is diskwalificatie mogelijk.
2 uur geledenLAS VEGAS (ANP) - Lando Norris gaf na afloop van de Grote Prijs van Las Vegas ruiterlijk toe dat Max Verstappen verdiend had gewonnen. "Als je twintig seconden voorsprong hebt, dan ben je echt de beste", zei de Brit na afloop. Norris eindigde als tweede in de Amerikaanse gokstad, maar blijft leider in het kampioenschap van de Formule 1.
3 uur geledenLAS VEGAS (ANP) - Lando Norris vocht in de Grote Prijs van Las Vegas een kansloos duel uit met Max Verstappen. De Nederlander was niet alleen veel sneller in zijn Red Bull, stoere praatjes van McLaren over de boordradio maakten nog meer strijdlust los bij de viervoudig wereldkampioen.
3 uur geledenLAS VEGAS (ANP) - Max Verstappen denkt ook na zijn machtige zege in de Grote Prijs van Las Vegas niet aan zijn vijfde wereldtitel in de Formule 1, ook al liep hij wel zeven punten in op kampioenschapsleider Lando Norris. "De beste benadering is toch het race voor race te bekijken. Het gat is nog steeds groot, maar ik ga ook de laatste twee races proberen er alles uit te halen en te winnen. En dan zien we in Abu Dhabi wel waar ik ben geëindigd", zei de viervoudig wereldkampioen van Red Bull in het interview op de baan.
4 uur geledenLAS VEGAS (ANP) - Max Verstappen heeft de titelstrijd in de Formule 1 nog steeds niet opgegeven. De viervoudig wereldkampioen van Red Bull won op dominante wijze de Grote Prijs van Las Vegas en liep daardoor weer punten in op de McLaren-rijders Lando Norris en Oscar Piastri.
4 uur geledenCALGARY (ANP) - Kjeld Nuis is bij wereldbekerwedstrijden in Calgary als derde geëindigd op de 1500 meter. De tweevoudig olympisch kampioen reed een tijd van 1.42,42. De winst ging naar Jordan Stolz (1.42,10). De Duitser Finn Sonnekalb werd tweede (1.42,31).
12 uur geleden