Marathonlopers acht keer over landingsbaan vliegveld Twente
ENSCHEDE (ANP) - Twente Airport dient zondag als een ietwat desolaat decor voor een marathon. Ruim vijftig atleten (32 mannen en 19 vrouwen) lopen op het afgesloten vliegveld bij Enschede een wedstrijd over 42,195 kilometer. Onder hen drie mannen en drie vrouwen uit Nederland, die pogen zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen van Tokio deze zomer.
Absolute blikvanger is de Keniaan Eliud Kipchoge, de houder van het officiële wereldrecord met 2.01.39, maar ook de eerste man die de marathon onder de 2 uur wist te volbrengen. Kipchoge loopt de wedstrijd in Twente als voorbereiding op de Spelen. Hij is de regerend olympisch kampioen en al zeker van deelname in Japan. Voor de drie Oegandese atleten die aan de start komen, is de marathon wel degelijk een kwalificatiemoment. Opvallende naam is die van Stephen Kiprotich. Hij is de olympisch kampioen van de Spelen van 2012 in Londen.
Global Sports van atletenmanager Jos Hermens is de drijfveer achter de zogeheten Mission Marathon. Hamburg zou aanvankelijk de wedstrijd organiseren op 11 april, maar aangescherpte coronabeperkingen dreven de hardlopers uit Duitsland naar Twente, waar het afgelegen vliegveld lag te lonken als alternatieve locatie. Het parcours is inmiddels uitgezet; de atleten lopen acht keer een ronde van 5 kilometer en dan nog een aparte strook van ongeveer 1 kilometer naar start en finish. Acht keer rennen ze over de kaarsrechte landingsbaan.
Rugwind
"We bekijken nog welke richting ze de ronde lopen, want we willen uiteraard rugwind op het stuk over de landingsbaan", zegt een woordvoerder van de organisatie. "Een ander deel van het parcours loopt langs een bosrand, dus daar zal de wind dan een minder grote rol spelen."
Michel Butter, Roy Hoornweg en Mohamed Ali zijn de Nederlandse hardlopers die zich willen kwalificeren voor de olympische marathon, die op 8 augustus is gepland. Het is dringen bij de mannen, want vijf atleten voldeden al aan de limiet van 2.11.30 en sportkoepel NOC*NSF mag maar drie marathonlopers uitzenden naar de Spelen. De Atletiekunie zal begin juni de drie gelukkigen aanwijzen.
Olympische deelname
Van het drietal dat in Twente de rondjes op de luchthaven loopt, is Butter de bekendste. Hij liep 2.09.58 als beste tijd en miste in 2016 op 8 seconden de limiet voor de Spelen in Rio. De atleet uit Castricum was eigenlijk al gestopt, maar grijpt nu toch de kans aan om alsnog olympische deelname af te dwingen.
Ruth van der Meijden, Bo Ummels en Jill Holterman willen zich bij Andrea Deelstra voegen, de enige Nederlandse vrouw die tot dusver onder de limiettijd van 2.28.30 wist te lopen. Voor alle drie geldt dat ze een dik persoonlijk record moeten realiseren, want geen van hen liep de 42,195 kilometer al eens onder de 2.30.
Meer uit Sport
ROME (ANP) - Tennisster Elina Svitolina heeft het masterstoernooi van Rome op haar naam geschreven. De 31-jarige Oekraïense versloeg de als derde geplaatste Amerikaanse Coco Gauff in de finale. In de Italiaanse hoofdstad werd het 6-4 6-7 (3) 6-2 voor Svitolina.
6 uur geledenBORDEAUX (ANP) - Tennisser Tallon Griekspoor is er bij het challengertoernooi in Bordeaux niet in geslaagd de finale te bereiken. In de halve finale verloor Griekspoor van de Belg Raphaël Collignon, de nummer 68 van de mondiale ranglijst. Het werd 7-5 6-1 voor Collignon.
10 uur geledenFERMO (ANP) - Wielrenner Jhonatan Narváez heeft ook de achtste etappe van de Giro d'Italia op zijn naam geschreven. De Ecuadoriaan van UAE Team Emirates kwam na een heuvelrit van 156 kilometer tussen Chieti en Fermo solo over de finish. Het is zijn tweede ritzege in de Ronde van Italië van dit jaar.
10 uur geledenROME (ANP) - Tennisser Jannik Sinner heeft zich bij het masterstoernooi van Rome geplaatst voor de finale. Sinner was in de halve finale in drie sets te sterk voor Daniil Medvedev: 6-2 5-7 6-4. De halve eindstrijd werd vrijdagavond bij een stand van 6-2 5-7 4-2 in het voordeel van Sinner stilgelegd door regenval en werd zaterdag uitgespeeld.
11 uur geledenMONTMELÓ (ANP) - De Spanjaard Álex Márquez heeft de sprintrace bij de Grote Prijs van Catalonië gewonnen in de MotoGP.
11 uur geledenNÜRBURGRING (ANP) - Max Verstappen heeft zijn debuut bij de 24 uur van de Nürburgring nog even uitgesteld. Zijn ploeggenoot Daniel Juncadella is namens zijn ploeg om 15.00 uur vanaf de vierde positie van start gegaan op het Duitse circuit in de Eifel.
12 uur geledenSHANGHAI (ANP) - Jessica Schilder heeft het Nederlands record kogelstoten fors verbeterd. De wereldkampioen haalde een sensationele afstand van 21,09 meter. Het oude nationale record van 20,69 stond ook op haar naam.
14 uur geleden