Manuscript Einstein geveild voor ruim 11 miljoen euro
PARIJS (ANP/AFP) - Een manuscript van de beroemde natuurkundige Albert Einstein (1879-1955) is bij een veiling in Parijs van eigenaar gewisseld voor 11,6 miljoen euro, een recordbedrag. Veilinghuis Christie's had vooraf rekening gehouden met 2 tot 3 miljoen euro voor "de fascinerende inkijk in de geest van de grootste wetenschapper van de twintigste eeuw".
Het gaat om aantekeningen voor de relativiteitstheorie die Einstein in 1915 publiceerde. Het document van 54 pagina’s is volgens Christie’s het waardevolste manuscript van Einstein dat ooit zal worden geveild. De relativiteitstheorie is vooral bekend van de vergelijking E=mc2.
Einstein schreef het in 1913 en 1914 in het Zwitserse Zürich, samen met zijn collega Michele Besso, een Zwitserse ingenieur die goed is voor pakweg de helft van de handgeschreven bladzijden. Dankzij hem is het manuscript bewaard gebleven, aangezien Einstein volgens het veilinghuis geen heil zou hebben gezien in het bewaren van "simpele werkdocumenten". De in Duitsland geboren joodse wetenschapper, die ook baanbrekende inzichten had over quantummechanica, kreeg in 1921 de Nobelprijs voor Natuurkunde.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP/RTR) - De Libanese president Joseph Aoun beticht Israël van "aanhoudende Israëlische schendingen" van het bestand in het zuiden van zijn land. Nog altijd vinden verwoestingen plaats en vallen er doden. Donderdag aan het begin van de middag heeft de Israëlische krijgsmacht opnieuw inwoners van Libanese plaatsen opgedragen om te vertrekken.
7 minuten geledenKOUROU (ANP/AFP/DPA) - Vanuit Frans-Guyana is opnieuw een raket gelanceerd van het Europese type Ariane 6. Die moet wederom 32 internetsatellieten van het bedrijf Amazon in een baan om de aarde brengen.
28 minuten geledenTEL AVIV (ANP) - Een lading graan die vermoedelijk afkomstig is uit bezet Oekraïens gebied wordt niet gelost in Israël. The Jerusalem Post bericht dat een organisatie van Israëlische graanimporteurs dat meldt. The Times of Israel brengt hetzelfde nieuws op gezag van een anonieme bron bij de Israëlische overheid. De Oekraïense buitenlandminister Andri Sybiha noemt de weigering op X een "welkome ontwikkeling".
1 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense topgeneraal Oleksandr Syrsky heeft opdracht gegeven om vooruitgeschoven soldaten aan het front nog hooguit twee maanden achter elkaar op hun post te laten. Hij probeert daarmee een antwoord te bieden op zorgen over het welzijn van de militairen, die soms maandenlang onafgebroken onder vuur liggen in de oorlog met Rusland.
2 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Een vrouw heeft in Thailand geprobeerd met dertig schildpadden onder haar kleding een vlucht naar Taiwan te pakken. Ze werd op een luchthaven opgepakt, nadat de autoriteiten hadden geconstateerd dat de 19-jarige Taiwanese vreemd bewoog. Ze bleek de dieren in stoffen zakken met tape aan haar lichaam te hebben geplakt.
2 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky wil graag meer weten over het Russische voorstel om een tijdelijke wapenstilstand af te kondigen. Het Kremlin zei zo'n bestand te overwegen. De Amerikaanse president Donald Trump heeft daar naar eigen zeggen ook over gebeld met Vladimir Poetin.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering gaat 25 miljoen pond (bijna 28,9 miljoen euro) extra uitgeven aan de veiligheid van de Joodse gemeenschap. De aankondiging volgt een dag na een steekpartij in Londen met twee Joodse slachtoffers, die beiden met steekwonden naar het ziekenhuis moesten.
2 uur geleden