Manifestatie tegen kap bos bij autofabriek Nedcar
SITTARD (ANP) - Zo’n 150 mensen demonstreren zaterdagmiddag in het Maaslandpark in Sittard tegen de voorgenomen kap van het Sterrebos in Born. Autofabriek VDL Nedcar wil op korte termijn uitbreiden en daarvoor moet het bos tegen de vlakte. De actievoerders in Sittard verzetten zich tegen de kap.
"In de huidige klimaatcrisis is het ronduit asociaal om een bos op te offeren voor de uitbreiding van een autofabriek", aldus een deelnemer namens de actiegroep Red het Sterrebos. "Het gaat zeker een eeuw duren voordat een nieuw bos hetzelfde CO2-opslagniveau bereikt. Bovendien leven er reeën, dassen en bedreigde vleermuizen in het Sterrebos. Wij zijn voor een duurzame toekomst - voor iedereen!"
De demonstratie zaterdag krijgt steun van een delegatie van enkele tientallen actievoerders van Amelisweerd niet Geasfalteerd. Deze actiegroep verzet zich tegen boskap in Utrecht voor de verbreding van een snelweg. Leden van de actiegroep zijn als vleermuizen uitgedost. Ook actievoerders van Extinction Rebellion zijn bij de manifestatie aanwezig, evenals Statenleden van GroenLinks en de Partij voor de Dieren.
De Groene Sporenwolf
De Raad van State buigt zich komende donderdag over een beroep door actiegroep De Groene Sporenwolf (DGS) tegen de door de Provincie Limburg vergunde kap van 7,4 hectare bos. Volgens DGS zijn er alternatieven voor de uitbreiding van Nedcar, waarbij het bos gespaard kan blijven. Die alternatieven zijn echter duurder dan boskap. Het bos is eigendom van VDL.
Volgens VDL zou de Amerikaanse autobouwer Rivian een bovengemiddelde belangstelling voor de productie van elektrische voertuigen bij Nedcar in Born hebben. Maar daarvoor moet het bedrijf worden uitgebreid op de lap grond waar nu al een paar eeuwen een bos is. De provincie Limburg gaf toestemming voor de kap. DGS stapte vervolgens naar de Raad van State en vocht die vergunning aan.
VDL onderhandelde de afgelopen weken met DGS over een regeling die een snelle kap mogelijk zou maken. Maar beide partijen kwamen daarin vooralsnog niet nader tot elkaar. Een woordvoerder van Red het Sterrebos zei zaterdag in zijn toespraak tot de actievoerders in Sittard te hopen, dat DGS de rug recht houdt tegen VDL.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het gaat iets beter met de mentale gezondheid van mbo-studenten, staat in een rapport over de (mentale) gezondheid en het middelengebruik van studenten in het middelbaar beroepsonderwijs van het Trimbos-instituut en de MBO Raad. Donderdag publiceerden onderzoekers ook al zo'n monitor over studenten in het hbo en wo. Volgens de onderzoekers is aandacht nodig voor mentale veerkracht, gezonde gewoonten en sociale steun.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In het gelekte Amerikaanse vredesplan voor Oekraïne staan "een hoop punten" die voor president Volodymyr Zelensky "ontzettend moeilijk te accepteren" zijn, zei demissionair minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) donderdag na overleg met zijn EU-collega's. Zij hebben ook met de Oekraïense minister van Buitenlandse Zaken gesproken.
4 uur geledenZEERIJP (ANP) - Het aantal schademeldingen bij het Instituut Mijnbouwschade Groningen (IMG) na de aardbeving bij Zeerijp is donderdag opgelopen naar 3004, meldt de organisatie. Daarmee is het aantal met bijna vijfhonderd toegenomen sinds woensdag, toen er 2517 meldingen waren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De provincie Zuid-Holland heeft in de gemeente Lansingerland een gebied aangewezen waar windturbines kunnen komen. Het gaat om de locatie Kruisweg-Oost langs de A12. Dat gebied krijgt van de provincie de voorkeur boven Bleizo-West, een braakliggend terrein iets verderop langs de snelweg waar Lansingerland en buurgemeente Zoetermeer graag 4000 tot 6000 woningen willen bouwen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Zeeland is vogelgriep vastgesteld bij een hobbypluimveehouder, meldt het ministerie van Landbouw donderdag. In Terhole (gemeente Hulst) worden 87 vogels gedood om verdere verspreiding van het virus te voorkomen.
4 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft negen demonstranten aangehouden bij het protest tegen de wapenbeurs in Rotterdam. Het gaat om zeven betogers, die met bedekte gezichten op een stellage met reclameborden waren geklommen op het plein bij evenementencomplex Ahoy. Toen ze niet luisterden naar de oproep hiervan af te komen, werden ze opgepakt. Later zijn nog twee mensen aangehouden voor het bekladden van het pand met rode verf, bevestigt een woordvoerder van de politie.
5 uur geledenRIJSWIJK (ANP) - Laboratorium Clinical Diagnostics informeert vanaf deze week huisartsen en patiënten over het datalek eerder dit jaar. Dat meldt het laboratorium op de website. Door het lek werden privégegevens openbaar van honderdduizenden mensen van wie lichamelijke onderzoeken waren verwerkt door het lab in Rijswijk. Clinical Diagnostics meldt dat het in deze informatieronde niet gaat om onderzoeken die zijn verricht in het kader van deelname aan het Bevolkingsonderzoek Nederland.
5 uur geleden