Manifest: steeds meer zorgen over Nederlands vestigingsklimaat
DEN HAAG (ANP) - De zorgen over het Nederlandse vestigingsklimaat nemen toe, zo staat in een manifest dat aan informateurs Wouter Koolmees en Johan Remkes is verstuurd. Zo is onder meer sprake van een toenemende kansenongelijkheid, loopt Nederland qua investeringen in kennis en innovatie achter en wordt het land steeds minder aantrekkelijk voor buitenlandse talenten. Verder ligt de positie van Schiphol steeds meer onder vuur in vergelijking met andere luchthavens in Europa en lijken we qua export ingehaald te worden door andere landen. Ook loopt de belastingdruk in Nederland op.
In het manifest, uiten meer dan 120 ondernemersorganisaties, verschillende gemeenten, bestuurders van provincies en andere partijen hun zorgen. "We staan er op veel punten op het oog nog goed voor. Maar onder de motorkap is sprake van een verslechtering van het vestigingsklimaat op veel punten, terwijl andere landen juist gezorgd hebben dat ze aantrekkelijker werden voor investeringen van bedrijven", stelt Ingrid Thijssen voorzitter van VNO-NCW. Volgens haar evenknie van MKB-Nederland Jacco Vonhof zijn de zorgen er na de recente Algemene Politieke Beschouwingen en de nieuwe lastenverzwaringen voor bedrijven "zeker niet minder" op geworden.
De opstellers van het manifest maken zich ook zorgen over de schoolprestaties van de Nederlandse kinderen. Verder is de verminderde stabiliteit van het overheidsbeleid een punt van zorg. "Ondernemers durven te investeren wanneer ze weten waar ze aan toe zijn. Decennialang was Nederland daar in de wereld een voorbeeld van, maar dat zijn we niet meer", aldus Thijssen.
Als Nederland een aantrekkelijk vestigingsklimaat wil houden dan is er op zes fronten actie nodig, aldus het manifest. Dan gaat het onder andere om een goede leefomgeving, een goed opgeleide beroepsbevolking en meer inzet op kennis en innovatie. Daarnaast moet Nederland ervoor zorgen dat er "excellente verbindingen" zijn binnen Nederland en met het buitenland. Verder rept het manifest van een strategisch industriebeleid en een betrouwbare en voorspelbare overheid.
Meer uit Financieel
NICOSIA (ANP) - De EU-landen, de Europese Commissie en het Europees Parlement hebben vrijdag hun handtekening gezet onder een routekaart om de interne markt te verbeteren. De EU wil vaart maken met het vereenvoudigen van regels voor de interne markt. Daarmee hoopt Europa concurrerender te worden.
57 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Adyen behoorde vrijdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De betalingsverwerker koopt het Duitse Talon.One voor 750 miljoen euro. Het bedrijf biedt winkelketens en grote merken een systeem aan waarmee ze op maat gemaakte promotiecampagnes voor klanten kunnen opzetten. Met de aankoop verwacht Adyen zijn activiteiten uit te breiden van het verwerken van betalingen naar marketing. Het aandeel werd ruim 3 procent hoger gezet.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Europese Unie en de Verenigde Staten ondertekenen vrijdag een voorlopige samenwerkingsovereenkomst over kritieke mineralen, grondstoffen die essentieel zijn voor de economie en maatschappij. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gemeld.
2 uur geledenGUANGZHOU (ANP/RTR) - De Chinese fabrikant van elektrische voertuigen XPENG verwacht volgend jaar te beginnen met de grootschalige productie van zijn vliegende auto's. Dat heeft president Brian Gu gezegd tegen persbureau Reuters.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Signify verwacht dat de uitdagende marktomstandigheden de rest van dit jaar zullen aanhouden. De verlichtingsproducent kampt onder meer met een verlaagde vraag en de gevolgen van de Amerikaanse importheffingen en kondigde begin dit jaar al aan wereldwijd 900 banen te schrappen, waarvan 150 in Nederland, om kosten te besparen. In de afgelopen jaren heeft Signify ook al forse reorganisaties uitgevoerd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Registratiecommissie Geneeskundig Specialisten (RGS) doet onderzoek naar de werkcultuur bij een aantal opleidingsplekken van het UWV. Dat bevestigt de toezichthouder na berichtgeving van EenVandaag en het AD. Jonge verzekeringsartsen in opleiding die bij de uitkeringsinstantie in de regio Amsterdam werken, spreken volgens de media over een onveilige werkcultuur en veel te hoge werkdruk.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met importheffingen tegen het Verenigd Koninkrijk als de regering van premier Keir Starmer een belasting op digitale diensten niet schrapt. Dat zei Trump tegen de Britse krant The Telegraph.
4 uur geleden