'Mandaat parlement Hongkong met een jaar verlengd'
PEKING (ANP/RTR) - Een belangrijk orgaan van het Chinese parlement, het Permanente Comité van het Nationaal Volkscongres, heeft besloten het mandaat van het huidige parlement in Hongkong met een jaar te verlengen. Dat meldden Chinese staatsmedia dinsdag.
De vierjarige termijn van de zittende parlementariërs zou eind september aflopen. Op 6 september stonden parlementsverkiezingen gepland in Hongkong, dat een speciale status heeft binnen China, maar de autoriteiten besloten de stembusgang te verplaatsen naar volgend jaar. Dat zou noodzakelijk zijn vanwege de coronacrisis. Het besluit leidde tot woede bij de prodemocratische oppositie in de stadstaat.
Het Permanente Comité van het Nationaal Volkscongres was sinds zaterdag in vergadering over hoe het verder moet in de metropool. Behalve de verlenging van het parlementsmandaat, zou ook het benoemen van een "overgangsorgaan" een optie zijn geweest.
Oppositieleden
Het is nog niet duidelijk wat het Chinese besluit betekent voor vier oppositieleden die nu nog in het parlement zitten, maar zich dit jaar niet herkiesbaar mochten stellen. Ze zouden door hun oproepen aan het buitenland om sancties op te leggen aan Hongkong een omstreden nieuwe veiligheidswet hebben overtreden.
Het is al meer dan een jaar erg onrustig in Hongkong. Dat maakt sinds 1997 deel uit van China, maar heeft wel een eigen parlement en rechtssysteem. Critici vinden dat China die speciale status steeds verder ondermijnt. Zo leidde de invoering van de veiligheidswet tot internationale kritiek, omdat de wet de politieke vrijheden in Hongkong zou ondermijnen.
Meer uit Buitenland
LA PAZ (ANP) - Het Boliviaanse Openbaar Ministerie heeft een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen oud-president Evo Morales (2006-2019). Dit vanwege zijn rol bij protesten tegen de regering die het land in mei en juni vijftig dagen lang lamlegden.
30 minuten geledenBUFFALO (ANP) - De man die in 2022 op het podium van een kunstinstituut in New York schrijver Salman Rushdie neerstak en gedeeltelijk blind maakte, is nu ook schuldig bevonden aan terrorisme. De man werd in 2025 al schuldig bevonden aan poging tot moord en veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft wapenproducent Lockheed Martin een contract ter waarde van 59 miljard dollar (zo'n 51,5 miljard euro) gegund om de productie van Patriot-raketten de komende zeven jaar te verdrievoudigen. Hiermee wil de regering de munitievoorraad, die door de oorlog met Iran flink is geslonken, weer op peil brengen.
30 minuten geledenLONDEN (ANP) - Groot-Brittannië gaat 8,4 miljard pond (ongeveer 9,8 miljard euro) investeren in kernonderzeeërs. Het programma zal volgens de Britse premier Andy Burnham zorgen voor 47.000 banen en leerwerktrajecten. Dat zal de pas aangetreden premier volgens een verklaring van Downing Street 10 donderdag bekendmaken.
31 minuten geledenSAN JUAN (ANP/AFP) - In het westen van Argentinië zijn zeven mensen omgekomen door een ongeluk met een blushelikopter. Het toestel werd gebruikt bij het bestrijden van een brand in natuurpark Ischigualasto. Onder de doden zijn brandweerlieden, politieagenten en personeel van de civiele beschermingsdienst.
3 uur geledenVALE DE TELHAS (ANP) - In het noorden van Portugal zijn mensen uit een dorp geëvacueerd vanwege een natuurrand die zich snel verspreidt, meldt nieuwssite Observador. Het vuur zou het hele dorp Vale de Telhas inmiddels omsingelen.
3 uur geledenKYIV (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky is het "zeer waarschijnlijk" dat Rusland in de nacht van woensdag op donderdag een enorme luchtaanval zal uitvoeren. Hij schrijft op X dat de Russen al een paar dagen bezig zijn met de voorbereiding van die grootschalige aanvalsgolf.
4 uur geleden