Man verdacht van dreigen met terroristisch misdrijf op school
BREDA (ANP) - De 20-jarige man die in november een basisschool in het Brabantse Oisterwijk binnendrong, wordt verdacht van het dreigen met een terroristisch misdrijf. Dat bleek woensdag in de rechtbank in Breda. Volgens zijn advocaat was Sofian T. zwaar onder invloed van alcohol en drugs.
T. drong op 14 november 2023 rond 08.00 uur de school aan de Willem de Zwijgerlaan binnen. Volgens het Openbaar Ministerie zei hij dat hij gewapend was, een bom bij zich had en iedereen zou vermoorden. Volgens de tenlastelegging riep hij ook "Allahu akbar" (God is de grootste).
De verdachte ontkent het grootste deel van de beschuldigingen. "Hij zou alleen in onverstaanbare Arabische taal onsamenhangende dingen hebben gezegd, omdat hij ernstig onder invloed was van alcohol en drugs", aldus zijn advocaat. Volgens hem was er geen opzet om te dreigen met een terroristisch misdrijf. Hij noemt het een "stomdronken actie" van een jongere die de gevolgen van zijn acties niet kon overzien.
Ontruimd
Het feit dat hij onder invloed was, wil volgens het OM niet zeggen dat zijn uitlatingen niet serieus hoeven worden genomen. "Heel veel mensen doen juist onder invloed daadwerkelijk erge dingen."
Na de uitspraken werd de school ontruimd. In en rondom het schoolgebouw werden volgens de politie geen wapens of explosieven gevonden. Bij de man zelf ook niet. Die werd uiteindelijk rond 12.20 uur in de omgeving opgepakt. T. was woensdag zelf niet aanwezig in de rechtszaal.
Grote zorgen
De man blijft voorlopig vastzitten en wordt nog psychisch onderzocht. Er zijn grote zorgen over hoe hij in de maatschappij functioneert. De man is een bekende van de politie. Hij is volgens de rechtbank ook betrokken geweest bij een bommelding bij het centraal station in Den Haag.
De volgende tussentijdse zitting is op 27 mei.
Meer uit Binnenland
KESSEL (ANP) - Burgemeester Bob Vostermans van Peel en Maas roept inwoners van zijn gemeente op weg te blijven bij de Heldense Bossen. In dat gebied tussen Kessel en Helden woedt momenteel een grote natuurbrand. "Het is daar niet veilig. Geef hulpdiensten de ruimte hun werk te doen."
2 minuten geledenNUNSPEET (ANP) - De uitzonderlijk grote natuurbrand op het militaire oefenterrein bij het Gelderse 't Harde is de afgelopen nacht "helaas niet kleiner geworden", meldde een woordvoerder van de veiligheidsregio donderdagochtend. "Vannacht is de brandweer bezig geweest met het beheersen en het bewaken van het vuur. De aankomende uren zijn cruciaal: de wind rukt aan, waardoor weer meer rook- en stankoverlast mogelijk is."
55 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar kregen 477.000 jongeren jeugdzorg, 2,8 procent minder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Met uitzondering van het coronajaar 2020 is er voor het eerst sinds 2015 sprake van een daling. In dat jaar werden gemeenten verantwoordelijk voor de jeugdzorg en is het CBS de gegevens gaan bijhouden. Vooral het aantal jongeren met jeugdhulp en jeugdbescherming nam af, terwijl jeugdreclassering wel toenam.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste drie maanden van dit jaar vroegen bijna 6000 mensen voor het eerst asiel aan in Nederland, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat is een derde meer dan in dezelfde periode een jaar eerder, maar wel minder dan in het laatste kwartaal van vorig jaar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achter de hoge plaats van Nederland op de internationale Press Freedom Index gaat "een zorgwekkend beeld" schuil. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) op basis van onder meer de nationale Persvrijheidsmonitor 2025, die ook donderdag is verschenen.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Nederland is een plaats gestegen op de Press Freedom Index en staat nu op de tweede plek. Dat blijkt uit de jaarlijkse inventarisatie van Reporters Without Borders (RSF) van de persvrijheid van 180 landen wereldwijd. Het stoot daarmee Estland van die plek. Noorwegen staat opnieuw op de eerste plaats. Niet eerder constateerde RSF dat het gemiddeld genomen zo slecht ging met de persvrijheid wereldwijd. Meer dan de helft van de landen valt dit jaar in de slechtste twee categorieƫn.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nieuwkomers met een verblijfsvergunning moeten sneller aan het werk in plaats van starten met een uitkering, zegt minister Thierry Aartsen (Werk en Participatie) in een interview met De Telegraaf. Hij breidt daarom een proef met 'startbanen' voor statushouders uit naar ruim 80 gemeenten.
5 uur geleden