Man uit Ede opgepakt om genocide in Rwanda
EDE (ANP) - Een 64-jarige man uit Ede is woensdag aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij de genocide in Rwanda. De man woont sinds 1998 in Nederland, meldt het Openbaar Ministerie.
De verdachte zou betrokken zijn geweest bij het doden van Tutsi's tijdens de genocide in 1994. Ook zou hij anderen daartoe hebben aangezet. Daarnaast deed hij volgens het OM mee aan een plundertocht tijdens de volkerenmoord op de Tutsi-bevolkingsgroep. Hierbij werden eigendommen van Tutsi's geroofd en hun huizen vernield. Hij wordt in Nederland vervolgd.
De man wordt in Rwanda al langer verdacht van het plegen van genocide en misdaden tegen de menselijkheid. Rwanda had in 2014 een internationaal arrestatiebevel tegen hem uitgevaardigd en had Nederland om zijn uitlevering gevraagd. Omdat de verdachte de Nederlandse nationaliteit heeft kan hij niet worden uitgeleverd.
800.000 mensen vermoord
Het Team Internationale Misdrijven (TIM) onderzocht de zaak vanaf 2020 en is veel naar Rwanda gereisd om getuigen te horen en onderzoek ter plaatse te doen. Er zijn volgens het OM tientallen getuigen gehoord.
Tijdens de Rwandese genocide zijn binnen drie maanden naar schatting 800.000 mensen vermoord, voornamelijk Tutsi's en gematigde Hutu's. Twee zaken zijn al inhoudelijk door de Nederlandse rechter behandeld. Een derde zaak loopt nog.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Asielaanvragen die voor het ingaan van het EU-migratiepact zijn ingediend, worden op een nieuwe systematische manier beoordeeld. Asielminister Bart van den Brink laat weten dat dit nodig is.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tijdens de verhoren van volgende week moeten Mark Rutte, Dick Schoof en Wouter Koolmees voor de parlementaire enquêtecommissie corona verschijnen. Het is de tweede volle verhoorweek en deze staat in het teken van de organisatie van de corona-aanpak.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoe langer de coronacrisis duurde, hoe meer belangen er speelden en die hadden invloed op de politieke besluitvorming rond de coronamaatregelen. Dat zei Pieter-Jaap Aalbersberg vrijdag tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Hij was tijdens de coronacrisis de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV).
7 uur geledenTIVAT (ANP) - Nog voor de zomer komen de Benelux-landen met een plan om kandidaat-landen op een snellere en correcte manier de EU in te trekken. Dat zei premier Rob Jetten na afloop van een top tussen de EU en Westelijke Balkanlanden in het Montenegrijnse Tivat.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer maatregelen zijn nodig om het miljardentekort van woningcorporaties op te lossen, meldt minister Elanor Boekholt-O'Sullivan van Volkshuisvesting. Ze heeft enkele coalitieplannen doorgerekend om de bijna 20 miljard euro op te brengen die corporaties nog nodig hebben voor woningbouw en verduurzaming. Daaruit blijkt dat de maatregelen het tekort alleen "in theorie" oplossen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan vindt dit niet het goede moment om gemeenten die te weinig statushouders opvangen daarop aan te spreken. Gemeenten huisvesten al jaren veel minder vluchtelingen met verblijfspapieren dan moet van de wet. De D66-bewindsvrouw werkt aan afspraken met de gemeenten hierover. "Het zou echt heel raar zijn als ik dan nu hier hele stevige uitspraken doe."
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is geen link tussen het besluit om de begroting van minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) dit jaar bij te plussen en de beslissing om verder te gaan met het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme. Dat zei vicepremier en VVD-leider Dilan Yeşilgöz vrijdag.
9 uur geleden