Man kan zich niks herinneren van brandstichting kippenschuren
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) eist 24 maanden cel tegen een 27-jarige man voor het in brand steken van een bestelauto, waardoor in de zomer van 2019 ook twee kippenschuren in Kiel-Windeweer in de as werden gelegd.
Acht maanden van de strafeis zijn voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Zo moet de man uit Hoogezand een ambulante behandeling ondergaan en zich houden aan een meldplicht. Deskundigen denken niet dat hij een pyromaan is. Wel is hij verstandelijk beperkt en heeft hij diverse stoornissen.
Bij de brand in de nacht van 7 juli 2019 kwamen 100.000 kuikens om. De financiële schade liep in de miljoenen. De man vertelde donderdag in de rechtbank in Groningen dat hij zich vrijwel niks kon herinneren van de brand. Mogelijk kwam het geheugenverlies door drankgebruik op een schuurfeest de avond ervoor, zei hij.
Camerabeelden
De man meldde zich nadat de politie had gedreigd om camerabeelden van het vleeskippenbedrijf openbaar te maken. Op de opname is te zien hoe de man de auto in brand steekt. Daarvoor had hij aan de deuren van een schuur gevoeld. Hij weet niet waarom hij de bestelbus in brand heeft gestoken.
Volgens het OM handelde de man rustig. "U bent blijven kijken en toen de auto eenmaal in brand stond, bent u weggerend." De man wist dat de kans groot zou zijn dat de brand zou overslaan en heeft niemand gewaarschuwd, stelt de officier van justitie.
Voorarrest
De man heeft vijf maanden in voorarrest gezeten. Zijn advocaat wil dat er alleen een voorwaardelijke straf wordt opgelegd. Een door hem gemaakte vergelijking met andere autobranden gaat volgens de officier van justitie mank. "Er zijn 100.000 levende dieren omgekomen, dat is wat anders dan een brandende conifeer."
De uitspraak is op 12 maart.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Zo'n honderd mensen lopen donderdagavond een mars van Utrecht Centraal naar het Domplein voor de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Libanon. Op het Domplein wordt een wake gehouden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Hackers hebben bij de aanval op ChipSoft, een belangrijk softwarebedrijf voor de zorg, patiëntgegevens gestolen, waaronder medische gegevens. Dat laat het bedrijf donderdag weten.
2 uur geledenASSEN (ANP) - De advocaten van de 37-jarige Douglas Chesley W. hebben de rechtbank in Assen donderdag gevraagd akkoord te gaan met procesafspraken. W. is een van de verdachten in de zaak over de roof van Roemeense kunstschatten uit het Drents Museum. Hij heeft de afspraken met het Openbaar Ministerie gemaakt.
6 uur geledenBOEKAREST (ANP) - De Roemeense kunstschatten die begin 2025 werden gestolen uit het Drents Museum in Assen zullen snel weer te zien zijn in Roemenië. Het Roemeense ministerie van Cultuur heeft aangekondigd dat de gouden helm van Cotofenesti en de twee Dacische armbanden dinsdag worden gepresenteerd in het Nationaal Historisch Museum in Boekarest.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rotterdam Airport en Eindhoven Airport hebben toch natuurvergunningen nodig, heeft de rechter bepaald. Het kabinet vond enkele jaren geleden dat dat niet nodig was, maar natuurorganisaties en omwonenden hebben dat aangevochten.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat roept weggebruikers bij drukte door de werkzaamheden aan de snelweg A2 komend weekend op niet af te wijken van de omleidingsroute. "Rijd niet binnendoor of op de navigatie", zegt een woordvoerster. Meerdere omliggende gemeenten hadden de afgelopen weekenden veel last van sluipverkeer, omdat de A2 richting Utrecht dicht was tussen de knooppunten Everdingen en Oudenrijn.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen websites die zogenoemde designerdrugs aanboden, zijn offline gehaald op last van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) en de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). "Het gebruik ervan kan levensgevaarlijk zijn", melden de overheidsdiensten.
8 uur geleden