Man kan zich niks herinneren van brandstichting kippenschuren
GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) eist 24 maanden cel tegen een 27-jarige man voor het in brand steken van een bestelauto, waardoor in de zomer van 2019 ook twee kippenschuren in Kiel-Windeweer in de as werden gelegd.
Acht maanden van de strafeis zijn voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. Zo moet de man uit Hoogezand een ambulante behandeling ondergaan en zich houden aan een meldplicht. Deskundigen denken niet dat hij een pyromaan is. Wel is hij verstandelijk beperkt en heeft hij diverse stoornissen.
Bij de brand in de nacht van 7 juli 2019 kwamen 100.000 kuikens om. De financiële schade liep in de miljoenen. De man vertelde donderdag in de rechtbank in Groningen dat hij zich vrijwel niks kon herinneren van de brand. Mogelijk kwam het geheugenverlies door drankgebruik op een schuurfeest de avond ervoor, zei hij.
Camerabeelden
De man meldde zich nadat de politie had gedreigd om camerabeelden van het vleeskippenbedrijf openbaar te maken. Op de opname is te zien hoe de man de auto in brand steekt. Daarvoor had hij aan de deuren van een schuur gevoeld. Hij weet niet waarom hij de bestelbus in brand heeft gestoken.
Volgens het OM handelde de man rustig. "U bent blijven kijken en toen de auto eenmaal in brand stond, bent u weggerend." De man wist dat de kans groot zou zijn dat de brand zou overslaan en heeft niemand gewaarschuwd, stelt de officier van justitie.
Voorarrest
De man heeft vijf maanden in voorarrest gezeten. Zijn advocaat wil dat er alleen een voorwaardelijke straf wordt opgelegd. Een door hem gemaakte vergelijking met andere autobranden gaat volgens de officier van justitie mank. "Er zijn 100.000 levende dieren omgekomen, dat is wat anders dan een brandende conifeer."
De uitspraak is op 12 maart.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Filmregisseur Frans Weisz is op 87-jarige leeftijd overleden. Dat bevestigt producent Matthijs van Heijningen, die zijn laatste film produceerde en goed bevriend met hem was, aan het ANP na berichtgeving hierover van NRC. Weisz leed aan de ziekte van Alzheimer.
2 uur geledenBREDA (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag bij de rechtbank in Breda twaalf jaar cel geëist tegen de 43-jarige Werner de R. voor het doden van de Tilburgse Hennie de Laat (58). Het lichaam van de vrouw werd op 23 december 2017 gevonden in een brandgang bij de Hoogvensestraat in haar woonplaats. Zij was onder meer in haar borst gestoken en haar keel was doorgesneden. "Zeer bruut geweld", aldus de officier van justitie, waarbij het slachtoffer "als oud vuil is achtergelaten".
3 uur geledenVUGHT (ANP) - Corné H., de man die wordt verdacht van het gijzelen van drie medewerkers in de gevangenis in Vught op vrijdag, zit in die gevangenis in afzondering. Dat zegt zijn advocaat Petra Breukink. Zij zegt verder dat Corné H. een disciplinaire straf heeft gekregen.
3 uur geledenARNHEM (ANP) - De rechtbank in Arnhem buigt zich vrijdagmiddag opnieuw over de vraag of de provincie Gelderland een zogeheten 'probleemwolf' mag laten afschieten. De Faunabescherming en Animal Rights hebben de rechter gevraagd om de opdracht hiervoor te schorsen. In mei stapten de dierenorganisaties ook al naar de rechter toen de provincie een afschotvergunning gaf, maar hun verzoek werd afgewezen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet maakt in eerste instantie 700 miljoen euro extra vrij voor Oekraïne. Dat is een reactie op de aangenomen motie van GroenLinks-PvdA om volgend jaar 2 miljard extra uit te trekken voor de regering in Kyiv. Begin volgend jaar bekijkt het kabinet waar de rest van het geld vandaan moet komen.
5 uur geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel verbleven het gehele weekeinde meer dan 2000 asielzoekers. Dat is boven de afgesproken grens, en daarom moet opvangorgaan COA weer dwangsommen betalen. De drukte op het terrein was zo'n twee weken onder de limiet gebleven.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de eerste drie kwartalen van dit jaar zijn er 54.100 woningen bijgekomen. Als het laatste kwartaal hetzelfde verloopt als vorig jaar, komt het totaal dit jaar op 77.600 woningen. Dat is minder dan de 82.400 gerealiseerde woningen van vorig jaar, staat in een jaarlijks rapport van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening.
6 uur geleden