Man die koningin Elizabeth wilde doden negen jaar cel in
LONDEN (ANP) - De man die in 2021 met een geladen kruisboog het terrein van Windsor Castle binnendrong met als doel koningin Elizabeth te doden, moet negen jaar de gevangenis in. Ook heeft hij een voorwaardelijke straf van nog eens vijf jaar gekregen, melden Britse media. Een rechter in Londen acht hem schuldig aan doodsbedreiging, het bezitten van een wapen en verraad, wegens de intentie om de koningin aan te vallen.
De 21-jarige Jaswant Singh Chail wist twee jaar geleden op eerste kerstdag het terrein van Windsor, het privéverblijf van de vorig jaar overleden Elizabeth, op te komen door middel van een touwladder. De Brit van Indiase afkomst hield de koningin persoonlijk verantwoordelijk voor de slachtpartij tijdens de Britse koloniale periode in 1919 in de Indiase plaats Amritsar en wilde wraak op haar nemen.
Chail beraamde zijn mislukte aanslag met behulp van kunstmatige intelligentie (AI). De chatbot had hem bovendien aangemoedigd om naar het kasteel te gaan. Ook wisselde hij meer dan duizenden seksueel getinte berichten uit met de bot.
Psychiatrisch ziekenhuis
De man is momenteel opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis en blijft daar voorlopig nog. Als hij stabiel genoeg is, wordt hij overgeplaatst naar een gevangenis.
Chail is de eerste persoon in het Verenigd Koninkrijk die is veroordeeld voor verraad sinds 1981.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland beschuldigt buurland Oekraïne van een grote droneaanval op Moskou. Burgemeester Sergej Sobjanin zei dat in de afgelopen dagen zo'n 250 onbemande toestellen zijn neergehaald die onderweg waren naar de Russische hoofdstad.
20 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas bespreekt maandag met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken opties om de Straat van Hormuz zo snel mogelijk open te krijgen. Een van die opties die ze aan de lidstaten voorlegt, is een wijziging van het mandaat van de EU-marinemissie Aspides.
39 minuten geledenABU DHABI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De belangrijke haven van Fujairah in de Verenigde Arabische Emiraten schort de olie-laadactiviteiten op na een nieuwe droneaanval. Daardoor ontstond een brand in het belangrijke oliecomplex. Het zou gaan om een voorzorgsmaatregel; er zijn geen meldingen van gewonden. Afgelopen weekend lag de haven ook stil na een droneaanval.
41 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De bijeenkomsten van EU-ministers gepland op Cyprus kunnen vanaf april weer doorgaan. Dat zei minister van Energie Michael Damianos voorafgaand aan overleg met EU-ministers in Brussel. Cyprus, dat tot juli voorzitter is van de EU, had alle bijeenkomsten in maart uitgesteld na een droneaanval op een Britse basis eerder deze maand.
45 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël zegt een vliegtuig te hebben vernietigd dat voorheen is gebruikt door de dode Iraanse leider Ali Khamenei. Iraanse topfiguren zouden met het toestel hebben gereisd in binnen- en buitenland.
56 minuten geledenNAYPYIDAW (ANP/AFP/DPA) - Het parlement van Myanmar is jaren na de militaire staatsgreep van 2021 voor het eerst weer bijeengekomen voor een normale bijeenkomst. De volksvertegenwoordiging is na omstreden verkiezingen gevuld met bondgenoten van het militaire regime.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft landen in de regio opgeroepen niet samen te werken met televisiezender Iran International. In een verklaring wordt gewaarschuwd dat infrastructuur waar de zender gebruik van maakt op de Iraanse lijst met doelwitten kan worden gezet.
2 uur geleden