Maltese conservatief Metsola herkozen als voorzitter Europarlement
STRAATSBURG (ANP) - De conservatieve Maltese Roberta Metsola blijft aan als voorzitter van het Europees Parlement. Het dinsdag nieuw aangetreden parlement heeft haar herkozen voor nog eens minstens tweeënhalf jaar.
Metsola is een van de kopstukken van de machtige Europese Volkspartij (EVP) waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort. De EVP heeft al jaren de grootste fractie in het Europees Parlement en nam bij de verkiezingen van begin juni verder afstand.
De 45-jarige Metsola moest het voor de vorm nog opnemen tegen de radicaal-linkse Spaanse Irene Montero. Metsola had al de steun van de middenpartijen en ook onder meer rechts-conservatieve Europarlementariërs hadden zich al voor haar uitgesproken. Het parlement kiest zelf zijn voorzitter, maar in de praktijk maakt die verkiezing deel uit van de afspraken over de verdeling van de belangrijkste EU-posten die de belangrijkste politieke 'families' maken.
Verbindende toespraak
Metsola hield voor de stemming vooral een verbindende toespraak. Ze benadrukte het belang van een sterk parlement met stevige bevoegdheden. "Dit moet een sterk parlement zijn in een sterke Unie", zei Metsola. Ze wil net zoals in de vorige periode "bruggen bouwen" en sterk leiderschap tonen.
Montero was juist fel. Ze bekritiseerde onder meer de volgens haar lakse houding van de Europese Unie wat betreft de oorlog in Gaza. "Er moet een einde worden gemaakt aan de genocide in Gaza door Israël." Ze vindt dat er Europese sancties aan Israël moeten worden opgelegd.
Politieke uitsluiting
Ze sprak zich scherp uit tegen het cordon sanitaire, de volledige politieke uitsluiting, die een aantal fracties in het Europees Parlement wil instellen voor radicaal-rechtse groeperingen in het parlement zoals Patriotten voor Europa waar ook de PVV toe behoort. "Die zet geen rem op radicaal-rechts, maar werkt als een rode vlag."
Of Metsola de hele parlementstermijn van vijf jaar voorzitter mag blijven, valt nog te bezien. Halverwege moet ze worden herkozen, en dan wegen niet alleen haar prestaties maar ook partijpolitiek opnieuw mee.
Populaire voorzitter
Om voorzitter te worden moest Metsola tweeënhalf jaar geleden de toenmalige Nederlandse CDA-Europarlementariër Esther de Lange verslaan. De rooms-katholieke Maltese kreeg toen vragen over onder meer haar conservatieve opvattingen over abortus, maar bewoog soepel mee. Ze liep voorop bij bijvoorbeeld de Europese steun voor Oekraïne en geldt nu als een populaire voorzitter.
Metsola kreeg de steun van 562 van de 623 uitgebrachte stemmen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse militairen die met hun Reaper-verkenningsdrones aan de NAVO-oostflank patrouilleren, blijven langer in Roemenië. De missie wordt tot eind september verlengd, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans.
16 minuten geledenEL PASO (ANP) - De sluiting woensdag van het luchtruim bij het Amerikaanse El Paso volgde op onenigheid tussen overheidsdiensten. Dat zeggen bronnen tegen media als CBS News en The New York Times. De grensbewakingsdienst zou een anti-dronelaser hebben ingezet zonder de luchtvaartautoriteiten voldoende tijd te geven om risico's voor het vliegverkeer in te schatten.
24 minuten geledenPARIJS (ANP) - Noodweer leidt in het zuiden van Frankrijk tot problemen. 850.000 mensen zitten zonder stroom, meldt BFMTV op basis van energiebedrijf Enedis. Weerdienst Météo France waarschuwt dat lagedrukgebied Nils in grote delen van het land zorgt voor gevaarlijke situaties door harde wind, zware regenval en onweer.
32 minuten geledenPRISTINA (ANP/AFP) - Het Kosovaarse parlement heeft de nationalist Albin Kurti opnieuw benoemd tot premier. Daarmee komt een einde aan een politieke impasse in het land, die al een jaar duurde.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag in zijn gesprek met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu geen concrete afspraken gemaakt, schrijft hij op zijn Truth Social. "Behalve dat ik erop heb aangedrongen dat de onderhandelingen met Iran worden voortgezet, om te zien of er een akkoord kan worden gesloten."
11 uur geledenTUMBLER RIDGE (ANP) - Het dodental van de schietpartij in Canada is bijgesteld naar negen, inclusief de vermoedelijke schutter. De politie meldde eerder dat ook een tiende persoon was bezweken aan haar zware verwondingen, maar dat is toch niet het geval. Zij is met een helikopter naar het ziekenhuis gebracht en wordt nog behandeld.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse acteur James Van Der Beek is overleden, melden Amerikaanse media woensdag. De acteur, vooral bekend van zijn rol als Dawson Leery in de serie Dawson's Creek, was 48 jaar. Van Der Beek leed al langere tijd aan darmkanker.
11 uur geleden