Maltese conservatief Metsola herkozen als voorzitter Europarlement
STRAATSBURG (ANP) - De conservatieve Maltese Roberta Metsola blijft aan als voorzitter van het Europees Parlement. Het dinsdag nieuw aangetreden parlement heeft haar herkozen voor nog eens minstens tweeënhalf jaar.
Metsola is een van de kopstukken van de machtige Europese Volkspartij (EVP) waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort. De EVP heeft al jaren de grootste fractie in het Europees Parlement en nam bij de verkiezingen van begin juni verder afstand.
De 45-jarige Metsola moest het voor de vorm nog opnemen tegen de radicaal-linkse Spaanse Irene Montero. Metsola had al de steun van de middenpartijen en ook onder meer rechts-conservatieve Europarlementariërs hadden zich al voor haar uitgesproken. Het parlement kiest zelf zijn voorzitter, maar in de praktijk maakt die verkiezing deel uit van de afspraken over de verdeling van de belangrijkste EU-posten die de belangrijkste politieke 'families' maken.
Verbindende toespraak
Metsola hield voor de stemming vooral een verbindende toespraak. Ze benadrukte het belang van een sterk parlement met stevige bevoegdheden. "Dit moet een sterk parlement zijn in een sterke Unie", zei Metsola. Ze wil net zoals in de vorige periode "bruggen bouwen" en sterk leiderschap tonen.
Montero was juist fel. Ze bekritiseerde onder meer de volgens haar lakse houding van de Europese Unie wat betreft de oorlog in Gaza. "Er moet een einde worden gemaakt aan de genocide in Gaza door Israël." Ze vindt dat er Europese sancties aan Israël moeten worden opgelegd.
Politieke uitsluiting
Ze sprak zich scherp uit tegen het cordon sanitaire, de volledige politieke uitsluiting, die een aantal fracties in het Europees Parlement wil instellen voor radicaal-rechtse groeperingen in het parlement zoals Patriotten voor Europa waar ook de PVV toe behoort. "Die zet geen rem op radicaal-rechts, maar werkt als een rode vlag."
Of Metsola de hele parlementstermijn van vijf jaar voorzitter mag blijven, valt nog te bezien. Halverwege moet ze worden herkozen, en dan wegen niet alleen haar prestaties maar ook partijpolitiek opnieuw mee.
Populaire voorzitter
Om voorzitter te worden moest Metsola tweeënhalf jaar geleden de toenmalige Nederlandse CDA-Europarlementariër Esther de Lange verslaan. De rooms-katholieke Maltese kreeg toen vragen over onder meer haar conservatieve opvattingen over abortus, maar bewoog soepel mee. Ze liep voorop bij bijvoorbeeld de Europese steun voor Oekraïne en geldt nu als een populaire voorzitter.
Metsola kreeg de steun van 562 van de 623 uitgebrachte stemmen.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP) - Het verzoek van Marius Borg Høiby om zijn voorarrest om te zetten in huisarrest met een enkelband is door de rechtbank in Oslo afgewezen. Dat meldt Noorse persbureau NTB.
42 minuten geledenANTWERPEN (ANP) - De Belgische minister van Buitenlandse Zaken, Maxime Prévot, heeft de Amerikaanse ambassadeur in België, Bill White, opnieuw op zijn taken gewezen. White haalde via X opnieuw uit naar de Belgische regering vanwege het besluit van het Antwerpse parket om een zaak over joodse rituele besnijders door de rechter te laten behandelen.
43 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis denkt dicht bij een conceptovereenkomst met Iran te zijn over een einde aan de vijandelijkheden, meldt het Amerikaanse nieuwsmedium Axios op basis van ingewijden. De Amerikanen zouden de komende twee dagen een antwoord van Iran verwachten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Israël moet de gearresteerde opvarenden van de hulpvloot voor Gaza, de Global Sumud Flotilla, "onmiddellijk en onvoorwaardelijk" vrijlaten, vindt het VN-mensenrechtenkantoor. Een woordvoerder noemt het geen misdaad om je solidair te verklaren met het lot van de Palestijnen. Ook moeten signalen dat de twee in gevangenschap zouden zijn mishandeld, worden onderzocht.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Londense politie heeft een speciaal team opgericht voor de bescherming van de Joodse gemeenschap. Het bestaat uit honderd agenten, inclusief antiterrorismespecialisten. In de Britse hoofdstad heeft een reeks antisemitische aanvallen plaatsgevonden.
2 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft het door Oekraïne afgekondigde staakt-het-vuren geschonden, zegt de Oekraïnse buitenlandminister Andri Sybiha op X. Oekraïne kondigde eerder een bestand met open einde af, dat per woensdag zou ingaan.
4 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft in een grondwetswijziging referenties naar een verenigd Korea verwijderd. Dat meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. In een nieuwe grondwetsdefinitie van het Noord-Koreaanse grondgebied wordt niet langer gesproken van bijvoorbeeld "de noordelijke helft" van het eiland. Ook wordt erkend dat het land in het zuiden aan Zuid-Korea grenst.
4 uur geleden