Maleisië overweegt export palmolie naar EU te staken
KUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Maleisië, de op een na grootste palmolieproducent ter wereld, overweegt de export naar de Europese Unie stop te zetten. Het land reageert daarmee op de nieuwe ontbossingsverordening van het landenblok. Dat zei vicepremier Fadillah Yusof, die ook de Maleisische minister van Plantage en Grondstoffen is, tijdens een persbijeenkomst.
In december bereikten de onderhandelaars van het Europees Parlement en de EU-lidstaten een akkoord over een nieuwe wet om de invoer van producten die bijdragen aan ontbossing te verbieden. Het gaat naast palmolie ook om andere producten als cacao, koffie, soja, hout, rundvlees en rubber, en ook om afgeleide producten zoals leer, chocolade, meubels, papier en houtskool.
Bedrijven die hun producten in de EU willen verkopen moeten verklaren dat de bestanddelen ervan niet bijdragen aan het verwoesten van bos. Anders moeten ze vrezen voor hoge boetes. Het voltallige parlement en de EU-lidstaten moeten de verordening nog formeel goedkeuren voordat deze in werking kan treden. Handelaren krijgen vervolgens achttien maanden de tijd om de regels uit te voeren.
Overleg
Volgens de Maleisische vicepremier zal het land met Indonesië, de grootste producent en exporteur van palmolie, overleggen over de mogelijkheid om de export naar de EU stop te zetten. "We zouden een sterkere stem hebben als we de handen ineen kunnen slaan met Indonesië", aldus Yusof, die deze maand een bezoek zal brengen aan Indonesië.
Palmolie wordt gebruikt in talloze producten, onder meer in zeep, voedsel en brandstof. Indonesië en Maleisië zijn samen goed voor meer dan 80 procent van het wereldwijde aanbod. Andere palmolieproducenten hebben ook al gewaarschuwd dat miljoenen kleine boeren in Zuidoost-Azië, Latijns-Amerika en Afrika dreigen te worden afgesloten van de Europese markt omdat ze niet over de middelen beschikken om aan de strengere eisen te kunnen voldoen.
Meer uit Financieel
BELÉM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en China sluiten zich aan bij een nieuwe coalitie die gericht is op het verbeteren van de handel in CO2-rechten. Het initiatief streeft ernaar landen samen te brengen om praktijken en standaarden in zogenoemde koolstofmarkten op elkaar af te stemmen.
11 uur geledenAVARUA (ANP/AFP) - Een Chinees onderzoeksschip meerde zaterdag aan bij de Cookeilanden om de mogelijkheden voor diepzeemijnbouw bij de archipel in de Grote Oceaan te onderzoeken. Dit betreft een opkomende industrie die zowel China als de Verenigde Staten steeds meer interesseert.
12 uur geledenHAVANA (ANP/BLOOMBERG) - Het internationale toerisme naar Cuba zakt in onder druk van de economische problemen in het land. Het communistische eiland lijkt dit jaar op weg naar het laagste bezoekersaantal sinds de coronapandemie.
12 uur geledenBANGKOK (ANP/BLOOMBERG) - Wie op vakantie gaat naar Thailand en 's middags bijvoorbeeld een biertje drinkt, riskeert vanaf zaterdag een forse boete door veranderde alcoholwetgeving. De Thaise autoriteiten hebben de regels aangescherpt en besloten strenger te handhaven.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.
14 uur geledenAUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.
14 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.
16 uur geleden