Malaise Europese industrie houdt aan
DEN HAAG (ANP) - De malaise in de Europese industrie duurt voort. Dat valt op te maken uit de laatste cijfers van verschillende statistiekbureau's. Vooral de situatie in Duitsland liet zich voelen. De grootste economie van Europa blijft last houden van handelsspanningen, de afzwakkende wereldeconomie en problemen in de auto-industrie.
De Duitse industriële productie viel in december 3,5 procent lager uit in vergelijking met een maand eerder. Op jaarbasis was sprake van een krimp met 6,8 procent. Onlangs werd nog bekend dat de Duitse fabrieksorders in december flink waren afgenomen. Volgende week komen nieuwe cijfers over de Duitse economie naar buiten. Volgens marktkenners zou het een positieve verrassing zijn als blijkt dat er in het vierde kwartaal geen krimp van de Duitse economie wordt opgetekend.
De Franse industrie, de tweede economie van de eurozone, kampte in de laatste maand van 2019 met een krimp van 3 procent op jaarbasis. De productie in december daalde op maandbasis met 2,8 procent. Vooral de Franse energiesector kampte met een neergang. Ook werden minder auto's, treinen en andere transportmiddelen gemaakt.
Minder positief
De gemiddelde dagproductie van de Nederlandse industrie was in december 0,6 procent lager dan in dezelfde maand in 2018. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) was in vrijwel alle bedrijfsklassen sprake van krimp. Alleen de machine-industrie groeide. Voor het bepalen van de kortetermijnontwikkeling van de productie kan volgens het CBS het beste worden gekeken naar voor seizoen- en werkdageffecten gecorrigeerde cijfers. Ten opzichte van de voorgaande maand daalde de productie in december met 1,7 procent.
Industriële ondernemers waren in januari 2020 minder positief dan een maand eerder. Dan gaat het met name over het orderboek. Over de verwachte bedrijvigheid waren ze beter te spreken. De bezettingsgraad van de machines en installaties in de industrie was begin dit jaar 82,7 procent. Dat is het laagste niveau in drie jaar. Drie maanden geleden werden machines en installaties nog voor 84 procent benut.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) mag bedrijven die de gasopslag in Grijpskerk willen gebruiken, niet verplichten om mee te betalen aan afwikkeling van aardbevingsschade in Groningen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft bepaald dat deze voorwaarde onredelijk is, omdat de NAM aansprakelijk is voor de schade.
21 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De economische activiteit in de eurozone is in juni gestagneerd, meldt marktonderzoeker S&P Global op basis van definitieve cijfers. De bedrijvigheid in het eurogebied hield daarmee vorige maand beter stand dan gedacht. Eerder werd voor juni nog uitgegaan van een krimp van de economische activiteit door de stijgende prijzen en verstoringen in de toeleveringsketen door de oorlog in het Midden-Oosten.
52 minuten geledenDOHA (ANP/BLOOMBERG) - Qatar stuurt weer een tanker met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) naar de Straat van Hormuz, aldus persbureau Bloomberg op basis van scheepvaartgegevens. Daarmee hervat Qatar de lng-export via de belangrijke zeestraat, nadat die eerder werd stilgelegd na een aanval op een tanker met Qatarese olie afgelopen zaterdag.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Veel mensen die online hebben gegokt bij een aanbieder zonder vergunning in Nederland lijken hun geld definitief kwijt te raken. Meerdere gokkers hebben de afgelopen jaren geprobeerd verliezen terug te vorderen bij de rechter. De Hoge Raad heeft vrijdag echter bepaald dat de overeenkomsten tussen spelers en illegale onlinecasino's niet per definitie ongeldig zijn.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol verwacht deze zomervakantie ruim 12,7 miljoen reizigers te verwelkomen. Dat zijn iets meer dan vorig jaar, toen in de periode van begin juli tot eind augustus ongeveer 12,4 miljoen passagiers via de luchthaven reisden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met winst begonnen. Vooral de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML werden opgepikt na de zware koersverliezen een dag eerder. Ook op de Aziatische markten veerden de chipbedrijven op na de verkoopgolf in de sector op donderdag. Beleggers moeten het verder stellen zonder richting uit de Verenigde Staten. De Amerikaanse beurzen blijven vrijdag dicht in verband met de viering van Onafhankelijkheidsdag op 4 juli.
3 uur geledenSTUTTGART (ANP/DPA) - Duizenden werknemers van Mercedes-Benz protesteren vrijdag tegen de geplande bezuinigingen bij de Duitse autofabrikant, waarbij personeel onder meer langer moet werken tegen hetzelfde salaris. Ook wordt gedemonstreerd tegen het grote banenverlies in de gehele Duitse auto-industrie. Vakbond IG Metall heeft gewaarschuwd voor een "hete zomer" met acties in de autosector.
4 uur geleden