Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Makkelie eerste arbiter, Stekelenburg oudste speler op uniek EK

Makkelie eerste arbiter, Stekelenburg oudste speler op uniek EK

AMSTERDAM (ANP) - Met een ongetwijfeld snerpend fluitsignaal laat Danny Makkelie vrijdag het EK voetbal van start gaan. De Nederlandse arbiter mag het openingsduel tussen Turkije en Italië in Rome leiden. Het toernooi begint vanwege corona een jaar later dan gepland en heeft allerlei regels en beperkingen. Maar de UEFA ziet voldoende kansen om van de 60e verjaardag van de Europese titelstrijd een feest om nooit meer te vergeten te maken.

Het EK jubileert met een eindronde in elf verschillende landen en steden. Is dat wel zo handig in tijden van corona en reisbeperkingen? Eigenlijk niet, maar de oude UEFA-baas Michel Platini presenteerde het nieuwe format al in 2012, toen corona alleen nog maar bekendheid genoot als Mexicaans biertje.

Veel landenploegen genieten thuisvoordeel in de huidige opzet van het toernooi. Het Nederlands elftal speelt alle drie de groepswedstrijden van het EK in de Johan Cruijff ArenA, voor 16.000 negatief geteste toeschouwers. Engeland kan Europees kampioen worden na zes optredens in Londen en slechts een duel in Rome. Dat komt omdat de halve finales en de eindstrijd op Wembley worden afgewerkt.

Record

Portugal verdedigt de Europese titel. Cristiano Ronaldo, de grote vedette van de titelverdediger, kan weer een record breken. Hij speelde al de meeste EK-duels, 21 in totaal. Ronaldo mag zich na een doelpunt ook topscorer van alle EK's noemen. Nu moet hij die titel met negen treffers nog delen met Platini.

Duitsland en Spanje wisten het EK al driemaal te winnen. Noord-Macedonië en Finland zijn er voor het eerst bij op een Europese eindronde. Wales bereikte vijf jaar geleden de halve finales als debutant. De toenmalige Sovjet-Unie (1960), Spanje (1964) en Italië (1968) sloten hun eerste EK af met de titel.

Oudste speler

Maarten Stekelenburg is de oudste speler van het toernooi. De 38-jarige doelman van Ajax maakte op het EK van 2004 al deel uit van de selectie van Oranje, dat voor de tiende keer aan een Europese eindronde gaat deelnemen. De Europees kampioen van 1988 heeft met een gemiddelde leeftijd van 27,3 jaar niet de oudste selectie. Zweden (29,2) en België (29,1) gaan met meer ervaren spelers naar het EK. Turkije heeft met een gemiddelde leeftijd van 24,9 de jongste ploeg van de Europese eindronde.

Het Nederlands elftal begint voor het eerst met twee tieners aan het EK. De Poolse middenvelder Kacper Kozlowski is echter jonger dan Ryan Gravenberch en Jurriën Timber, de twee 19-jarige spelers van Ajax. De jongste speler op de Europese eindronde viert in oktober zijn 18e verjaardag.

Meer uit Voetbal

Ajax verhuurt middenvelder Mannsverk aan Sparta Praag

AMSTERDAM (ANP) - Ajax verhuurt Sivert Mannsverk aan Sparta Praag. De club uit de Tsjechische hoofdstad huurt de Noorse middenvelder dit seizoen en heeft ook een optie tot koop.

7 uur geleden
Media: PSV bereikt akkoord met Bayern over aankoop Wanner

MÜNCHEN (ANP) - PSV zou een akkoord hebben bereikt met Bayern München over de komst van middenvelder Paul Wanner. Volgens verschillende vooraanstaande Duitse en Nederlandse media betaalt de landskampioen zo'n 15 miljoen euro voor het 19-jarige talent. Daarbij zou Bayern een terugkoopoptie hebben bedongen.

12 uur geleden
AZ zonder geblesseerde Mijnans naar Levski Sofia

ALKMAAR (ANP) - AZ-middenvelder Sven Mijnans mist het uitduel met Levski Sofia uit de voorrondes van de Conference League van donderdag. De 25-jarige voormalig speler van Sparta Rotterdam heeft klachten overgehouden aan het competitieduel met FC Volendam (2-2). AZ heeft verdediger Maxim Dekker wel weer terug na een blessure.

13 uur geleden
PSV mist Veerman tegen FC Groningen door bovenbeenklachten

EINDHOVEN (ANP) - PSV mist middenvelder Joey Veerman zaterdag in het thuisduel met FC Groningen. De 26-jarige Volendammer heeft lichte bovenbeenklachten overgehouden aan de uitwedstrijd tegen FC Twente en werkt daardoor een individueel programma af.

14 uur geleden
Oranje-international Simons mag bij goed bod weg bij RB Leipzig

LEIPZIG (ANP/DPA) - Oranje-international Xavi Simons mag bij een goed bod vertrekken bij RB Leipzig. Dat zei sportief directeur Marcel Schäfer woensdag in het Duitse tijdschrift Sport Bild. De 22-jarige middenvelder, die nog een contract heeft tot medio 2027, zou in de belangstelling staan van Chelsea.

18 uur geleden
Recordaantal voetbalwedstrijden voor Braziliaanse doelman Fábio

RIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Doelman Fábio van Fluminense heeft volgens zijn club en Braziliaanse media het record van het grootste aantal officiële wedstrijden verbroken. De 44-jarige keeper kwam in het duel met América de Cali in de Copa Sudamericana voor de 1391e keer in actie.

19 uur geleden
Voetballers kiezen Salah voor derde keer tot speler van het jaar

LONDEN (ANP) - De Professional Footballers' Association heeft aanvaller Mohamed Salah van Liverpool voor de derde keer uitgeroepen tot speler van het jaar in Engeland. Nooit eerder kroonde de spelersvakbond een voetballer drie keer. De 33-jarige Egyptenaar kreeg de prijs eerder in 2018 en 2022. Salah werd met het door Arne Slot getrainde Liverpool kampioen in de Premier League. Hij was goed voor 29 doelpunten en 18 assists.

1 dag geleden