Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Makelaars merken toenemende frustraties bij huizenzoekers

Makelaars merken toenemende frustraties bij huizenzoekers

AMSTERDAM (ANP) - Makelaars merken steeds meer frustraties bij huizenzoekers die er maar niet in slagen om een huis te bemachtigen. Makelaarsland, een van de grootste makelaarskantoren van Nederland, constateert dat mensen de laatste tijd daarom minder vaak naar bezichtigingen komen. En in Amsterdam zien makelaars dat er per huis minder biedingen zijn.

"De moed zinkt mensen in de schoenen", zegt Makelaarsland-directeur Gijs van Wijgerden. Volgens hem worden veel mensen er moedeloos van dat hun zoektocht naar een huis telkens maar niet lukt, nu het aanbod aan huizen zo gering is en de prijzen in rap tempo oplopen. Waar er aanvankelijk tien tot twaalf bezichtigingen per huis waren bij Makelaarsland, zijn dat er nu nog maar zo'n zes. Ook merkt Van Wijgerden dat er recent wat minder boven de vraagprijs wordt geboden.

Jerry Wijnen, voorzitter van de Makelaarsvereniging Amsterdam (MVA) en zelf ook makelaar, merkt de frustraties bij mensen eveneens. Hij noemt als schrijnend voorbeeld een echtpaar dat uit elkaar gaat, maar het daarbij niet lukt voor beide partners een huis te vinden. In de hoofdstad zijn volgens hem ook veel studenten die geen woonruimte kunnen krijgen.

Vervelend

Wijnen zegt dat het heel vervelend is voor makelaars om mensen keer op keer nee te verkopen. Elk aangeboden huis kan uiteindelijk maar naar één koper gaan, de rest moet worden afgebeld. De laatste tijd ziet hij op dat punt wel enige verandering. Waar er eerst twaalf tot vijftien biedingen binnenkwamen per huis, waren dat er de laatste tijd maar vier tot acht.

De cijfers duiden volgens de heren niet op een echte omslag. De verwachting is nog steeds dat de huizenprijzen komende tijd hard door blijven stijgen, zo voorspelden economen van ABN AMRO pas nog. Donderdag geven de nieuwe kwartaalcijfers van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) waarschijnlijk nog een uitgebreider beeld van de markt. Deskundigen roepen al langer dat er snel meer huizen bijgebouwd moeten worden.

Uitdagende tijden

Ook voor makelaars zelf zijn het "uitdagende" tijden, vertelt Van Wijgerden. Als er minder transacties plaatsvinden dan betekent dat volgens hem ook dat er over de gehele linie minder omzet te behalen valt voor makelaars. Makelaarsland merkt wel dat mensen momenteel vaker een aankoopmakelaar inschakelen. Dat compenseert alles weer enigszins. Toch heeft de organisatie haar personeelsbestand vorig jaar terug moeten brengen van ongeveer 65 naar 50 medewerkers.

Wijnen zegt dat mensen zich over het verdienmodel van de makelaar geen zorgen hoeven te maken. Van kantoren die omvallen is volgens hem geen sprake. Wel komen de inkomsten de laatste tijd ook steeds meer uit andere activiteiten. Dan gaat het bijvoorbeeld om makelaars die ook aan taxaties doen of klanten helpen bij financiële zaken.

Meer uit Financieel

Eredivisievoetbal in tv-pakketten Ziggo, maandprijs omhoog

DEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.

1 uur geleden
Elon Musk valt grof uit naar Franse justitie om onderzoek naar X

PARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.

2 uur geleden
Vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's stijgt

BERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.

3 uur geleden
Duitse luchtvaart: mogelijk minder vluchten door dure kerosine

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.

4 uur geleden
Chinese export groeit meer dan verwacht

BEIJING (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Chinese export is in april sterker gegroeid dan verwacht, ondanks druk op de wereldeconomie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens cijfers van de Chinese douane steeg de uitvoer met 14,1 procent tegenover een jaar eerder.

6 uur geleden
Records voor S&P 500 en Nasdaq na sterk banenrapport VS

NEW YORK (ANP) - De brede S&P 500-index en de technologiegraadmeter Nasdaq zijn vrijdag met nieuwe recordstanden gesloten, geholpen door een sterk cijfer over de Amerikaanse banenmarkt. Het banenrapport van de overheid viel veel beter uit dan verwacht. Wel werd bekend dat het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten naar een nieuw dieptepunt is gezakt door zorgen bij huishoudens over een hoge inflatie die de koopkracht ondermijnt.

15 uur geleden
Bloomberg: beursgang AI-chipbedrijf Cerebras wordt groter

SUNNYVALE (ANP/BLOOMBERG) - De producent van AI-chips Cerebras Systems wil meer geld ophalen met zijn beursgang op Wall Street dan eerder gepland. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg is Cerebras van plan de uitgifteprijs bij de beursgang te verhogen vanwege de grote interesse van investeerders. Mogelijk kan het bedrijf maandag met een bekendmaking komen.

15 uur geleden