Makelaars laten weten hoe het met huizenprijzen gaat
UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) presenteert donderdag nieuwe cijfers over de woningmarkt. Daaruit moet blijken of de lichte daling van de huizenprijzen ten opzichte van eind 2021 die de makelaars in het eerste kwartaal constateerden, zich in het tweede kwartaal heeft doorgezet.
Volgens de makelaars betaalden woningkopers in de eerste drie maanden van dit jaar in doorsnee 2,1 procent minder voor een bestaand huis dan in het voorgaande kwartaal, werd in april bekendgemaakt. Het was sinds het begin van 2019 niet meer voorgekomen dat huizen goedkoper werden dan een kwartaal eerder. Ten opzichte van het eerste kwartaal van 2021 was er nog wel sprake van een forse prijsstijging.
De laatste tijd zijn er meer signalen dat de woningmarkt begint af te koelen. Zo meldde De Hypotheker onlangs dat het bedrag dat mensen lenen voor de aankoop van een huis voor het eerst in jaren gemiddeld wat terugloopt. Volgens de keten van hypotheekadviseurs komt dat door het stijgen van de hypotheekrente. Een hogere rente betekent namelijk dat de maandlasten toenemen en daardoor kunnen kopers minder lenen voor de aankoop van een huis.
Toch hoeven huizenzoekers er volgens de laatste ramingen van De Nederlandsche Bank (DNB) voorlopig niet op te rekenen dat de huizenprijzen op jaarbasis gaan dalen. "Er zijn simpelweg te weinig huizen. Dat is niet zomaar weg", verklaarde DNB-hoofdeconoom Olaf Sleijpen vorige maand. Hij gaf aan dat de prijzen komende jaren naar verwachting blijven oplopen, al pakt de stijging waarschijnlijk niet meer zo sterk uit als voorheen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van de bitcoin is dinsdag verder gedaald, waardoor de grootste digitale munt afstevent op de slechtste maand sinds 2022. In dat jaar vielen enkele cryptobedrijven om.
34 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Het Chinese ministerie van Handel heeft twintig Japanse bedrijven op een zwarte lijst gezet en handelsbeperkingen opgelegd uit "nationale veiligheidszorgen". Het gaat om bedrijven die materieel maken dat zowel civiele als militaire doeleinden kan hebben, waaronder dochterondernemingen van Mitsubishi Heavy Industries en de Japanse ruimtevaartorganisatie. Twintig andere bedrijven, onder meer autofabrikant Subaru, zijn op een watchlist gezet en moeten strengere controles ondergaan wanneer zij naar China exporteren.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde dinsdag licht op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig door de onzekerheid rond het handelsbeleid van Donald Trump, nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een streep zette door veel van zijn importheffingen. De Amerikaanse president waarschuwde dat elk land dat "spelletjes wil spelen" met de uitspraak van het hof "te maken zal krijgen met een veel hoger tarief".
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe auto's in de Europese Unie is vorige maand afgenomen. In januari werden 799.625 nieuwe auto's verkocht, 3,9 procent minder vergeleken met dezelfde maand vorig jaar. Hiermee heeft de markt voor het tweede jaar op rij een moeilijke start gemaakt, meldt de Europese autobrancheorganisatie ACEA.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het moederbedrijf van Douwe Egberts en Pickwick heeft vorig jaar minder koffie en thee verkocht, maar door prijsverhogingen wel een hogere omzet geboekt. De eigenaar van de merken, JDE Peet's, meldt dit bij de presentatie van resultaten van een jaar vol conflicten met winkeliers over de koffieprijzen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De nieuwe tijdelijke Amerikaanse importheffingen van 10 procent op buitenlandse goederen zijn dinsdag van kracht geworden. Die heffingen kondigde de Amerikaanse president Donald Trump vrijdag aan als antwoord op de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof, dat veel van de vorig jaar ingevoerde heffingen onwettig verklaarde.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een aantal kledingmerken claimt ten onrechte dat producten verantwoord en met respect voor mensenrechten zijn geproduceerd. Dat stellen de Consumentenbond, Schone Kleren Campagne (SKC) en Stichting Onderzoek Multinationale Ondernemingen (SOMO). De organisaties willen dat deze praktijk, ook bekend als 'social washing', streng wordt aangepakt.
4 uur geleden