Makelaars: huurprijzen in vrije sector met een tiende toegenomen
AMERSFOORT (ANP) - Huurprijzen in de vrije sector zijn in het derde kwartaal met ruim een tiende toegenomen. Dat stellen makelaarsvereniging NVM en Vastgoedmanagement Nederland (VGM NL) op basis van 11.500 huurtransacties. Doordat de vraag naar huurwoningen nog altijd groter is dan het aanbod, blijft volgens die organisaties de druk op de huurmarkt hoog.
Nieuwe huurders betaalden het vorige kwartaal gemiddeld 13,02 euro per vierkante meter in de vrije sector. Dat is een stijging van 10,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. Het gaat volgens de onderzoekers om de sterkste stijging sinds 2014.
Die sterke toename is vooral te wijten aan het grote aandeel van de verhuur van appartementen in het derde kwartaal. Die zijn per vierkante meter gemeten vaak duurder. Daarnaast valt op dat vooral kale huurwoningen in prijs stegen. Gemeubileerde huurwoningen stegen nog geen 1 procent. 'Gestoffeerde' huurwoningen, die al een vloer en gordijnen hebben, zijn 1,9 procent in prijs gestegen.
Coronacrisis
Die beperkte toename in die laatste twee categorieën komt volgens NVM door de coronacrisis. Normaal gesproken is er vooral onder expats en kennismigranten vraag naar al ingerichte huurwoningen, maar die groep huurders blijft nu weg door de pandemie. Toch steeg het aantal verhuurtransacties met gestoffeerde huurwoningen met 20 procent. Dat kwam vooral doordat veel voormalige Airbnb-ruimtes vrijkwamen voor normale huur, nu het internationale toerisme is ingestort.
Woningplatform Pararius bracht onlangs overigens naar buiten dat de huurprijzen in de vrije sector in het derde kwartaal waren gedaald. De NVM nam verhoudingsgewijs echter meer kale huurwoningen dan gemeubileerde of gestoffeerde woningen mee in haar berekening, en het zijn juist kale huurwoningen die flink duurder zijn geworden.
De Woonbond is kritisch over de prijsstijging. "Huurders zijn een steeds groter deel van hun inkomen kwijt aan wonen en de huurprijzen staan niet in verhouding met de kwaliteit", aldus de belangenorganisatie voor huurders. Woonbond-directeur Zeno Winkels pleit voor landelijke regels voor maximale huurprijzen in de sector.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - De vier mensen die betrokken zouden zijn bij de explosie in de nacht van donderdag op vrijdag bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in de Rotterdamse wijk Blijdorp, werden aangehouden bij een andere Rotterdamse synagoge, in de wijk Hillegersberg. Die synagoge ligt op zo'n 6 kilometer afstand van de Nederlands-Israëlitische Gemeente Rotterdam, waar de explosie plaatsvond.
43 minuten geledenVLAARDINGEN (ANP) - De democratische rechtsorde staat onder druk en het wordt tijd om te "waarschuwen voor groot gevaar". Dat zei de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema in Vlaardingen bij de uitreiking van de Geuzenpenning aan haar collega uit Boedapest, Gergely Karácsony. "Wij zien hoe populistische leiders democratische instituties afbreken. (...) Tientallen jaren stonden rechtsstatelijke principes niet ter discussie. Die consensus is weg. Daardoor belanden ook wij op een hellend vlak, en ik maak me zorgen dat we verder naar beneden glijden."
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil vaart maken met plannen voor een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering voor zelfstandigen. Het wetsvoorstel dat dit regelt, wordt ondanks forse kritiek van onder meer de Raad van State ingediend bij de Tweede Kamer. Dat meldde minister Thierry Aartsen (Werk, VVD) na afloop van de ministerraad.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil kroongetuigen uit de georganiseerde misdaad een voorwaardelijke straf kunnen aanbieden in ruil voor waardevolle informatie. Voorwaarde daarvoor is wel dat de getuige maximaal zes jaar celstraf zou kunnen krijgen en niet verdacht wordt van zwaardere misdaden.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - "Het is vooral verschrikkelijk dat dit is gebeurd en het heeft weer tot heel veel angstgevoelens geleid bij de joodse gemeenschap", zegt premier Rob Jetten over de brand bij een synagoge in Rotterdam. De politie heeft inmiddels vier verdachten aangehouden.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Het Rijnstate heeft volgens een woordvoerder "enkele tientallen" telefoontjes gekregen naar aanleiding van het nieuws dat een gynaecoloog in de jaren '70 en '80 zeker zestien donorkinderen heeft verwekt met zijn eigen sperma.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft vier mensen aangehouden die worden verdacht van betrokkenheid bij de explosie bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam, in de nacht van donderdag op vrijdag.
4 uur geleden