Makelaars: huizenprijzen blijven voorlopig flink stijgen
AMSTERDAM (ANP) - De huizenprijzen blijven komende tijd waarschijnlijk flink oplopen. Ook de nieuwe lockdownmaatregelen en de financiële onzekerheid van de coronacrisis brengen daar geen verandering in, denkt makelaarsorganisatie NVM.
De branche heeft zijn voorspelling voor de prijzen in heel 2020 verhoogd naar een toename met 8 procent. Begin dit jaar werd er nog op 4 procent tot 6 procent duurdere huizen gerekend, maar dat was voor de drukke zomermaanden. In het derde kwartaal stegen de prijzen met 11,6 procent op jaarbasis, de sterkste toename in meer dan twintig jaar.
Een concrete verwachting voor volgend jaar kan de NVM nog niet geven, maar het algehele beeld spreekt voor zich. Van een coronadip, zoals veel economen aanvankelijk hadden verwacht, lijkt absoluut geen sprake. Dat komt deels door de "historische lage" hypotheekrentes en de grote verhuisvraag in de markt. Makelaars merken bijvoorbeeld dat steeds meer mensen weg willen uit de steden en zoeken naar een woning in meer landelijke gebieden.
Uiterst beperkt aanbod
Grootste drijver van de prijzen is evenwel het uiterst beperkte aanbod. Per te koop staand huis zijn er soms meer dan honderd mensen die geïnteresseerd zijn en een bezichtiging willen. Vervolgens bieden die massaal tegen elkaar op. Starters krijgen hierdoor vaak amper een kans, omdat de prijzen al snel buiten hun budget vallen.
De enige oplossing voor dit probleem is extra huizen bijbouwen, benadrukte NVM-voorzitter Onno Hoes bij de presentatie van de kwartaalcijfers nogmaals. In de ogen van de NVM zouden er verspreid over het land hele nieuwe Vinex-wijken uit de grond gestampt moeten worden om het grote woningtekort te verhelpen, compleet met nieuwe wegen en andere infrastructuur.
Tegemoetkoming
Het kabinet wil starters tegemoetkomen door huizenkopers tot 35 jaar vanaf 2021 geen overdrachtsbelasting meer te laten betalen. Maar de NVM denkt dat dit niet gaat helpen, en mogelijk zelfs nadelig kan werken. Het extra geld dat starters daardoor te besteden hebben, zullen ze waarschijnlijk gebruiken om extra te bieden op huizen. En dat drijft de huizenprijzen alleen maar verder op.
Nederland gaat momenteel weer een nieuwe periode met lockdownmaatregelen in, maar voor de woningmarkt heeft dit waarschijnlijk weinig effect. Inmiddels is bij het kijken naar huizen een mondkapje verplicht, maar verder kan het werk van de makelaars gewoon doorgaan. Voor kopers zelf maakt het ook niet veel uit. Mensen kijken voor het zoeken naar een huis toch naar de langere termijn, denkt de NVM. En zelfs als een deel van de vraag wegvalt door een toenemende financiële onzekerheid, dan nog zijn er volgens de makelaars te weinig huizen om aan de vraag te voldoen.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bits of Freedom is blij met de aanpassingen die de organisatie ziet aan de tijdlijnen van Facebook en Instagram in Nederland. Dit meldt een woordvoerder van BoF, dat zich inzet voor burgerrechten en privacy, op de laatste dag die eigenaar Meta heeft gekregen om wijzigingen door te voeren.
5 uur geledenTEL AVIV (ANP/BLOOMBERG) - De Tel Aviv Stock Exchange (TASE) is vanaf de eerste week van 2026 open van maandag tot en met vrijdag. De Israëlische beurs was in de afgelopen decennia van zondag tot en met donderdag open, in lijn met de werkweek in het land. Met de aanpassing van de openingsdagen wil de Israëlische beurs zijn aantrekkingskracht op internationale investeerders vergroten na twee jaar oorlog in Gaza.
7 uur geleden