Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Makelaars: huizenaanbod stijgt flink en prijsstijging zwakt af

Makelaars: huizenaanbod stijgt flink en prijsstijging zwakt af

UTRECHT (ANP) - Het aantal huizen dat te koop staat in Nederland is afgelopen kwartaal flink toegenomen en de stijging van de huizenprijzen zwakt af. Die ontwikkelingen maken het volgens makelaars wat makkelijker voor woningzoekers om een huis te bemachtigen. Daar staat wel tegenover dat de hypotheekrentes oplopen en het bedrag dat mensen kunnen lenen dus afneemt.

Een en ander komt naar voren uit het nieuwste kwartaalbericht van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Makelaarskantoren die zijn aangesloten bij de NVM hadden eind juni ruim 25.300 woningen te koop staan. Dat is 42 procent meer dan een jaar terug en ruim de helft meer ten opzichte van het eerste kwartaal.

"Ik ben positief over het wat ruimere woningaanbod", zegt Lana Gerssen, NVM-voorzitter van de vakgroep Wonen en zelf ook makelaar. "We hebben te lang 'nee' moeten verkopen aan te veel geïnteresseerde kandidaatkopers en dat frustreert iedereen enorm. De absolute gekte lijkt dit kwartaal wat af te nemen."

Boven de vraagprijs

Ze wijst erop dat er gemiddeld ook wat minder bezichtigingen zijn per woning en dat geïnteresseerden met minder extreme biedingen komen. "Toch is een gezonde balans tussen vraag en aanbod nog steeds ver te zoeken. Ook in het tweede kwartaal werden opnieuw acht van de tien woningen boven de vraagprijs verkocht."

Voor een bestaand huis werd gemiddeld 448.000 euro neergeteld. Dat is 3,5 procent meer dan in de eerste drie maanden van het jaar. De lichte daling van de huizenprijzen ten opzichte van eind 2021 die de makelaars in het eerste kwartaal constateerden, heeft zich in het tweede kwartaal dus niet doorgezet.

Maar wanneer je vergelijkt met een jaar terug dan pakt de prijsstijging niet meer zo fors uit als voorheen. Op jaarbasis gaat het om een plus van 10,6 procent, waar in voorgaande kwartalen nog stijgingen tot meer dan 20 procent werden gemeten.

Nieuwbouwwoningen

Als je kijkt naar het aantal verhuizingen dan is het beeld eveneens dubbel. NVM-makelaars verkochten dit keer bijna 36.000 bestaande koopwoningen. Dat is 24 procent meer dan in de voorgaande periode maar nog altijd 1 procent minder ten opzichte van het tweede kwartaal van vorig jaar.

Volgens Gerssen komt daar nog bij dat er in het tweede kwartaal minder dan 5000 nieuwbouwwoningen zijn verkocht. "Dat is bijna de helft minder dan een jaar eerder", benadrukt ze. De nieuwbouw beperkt zich volgens haar nog te veel tot appartementen in steden. "De vraag van de koper gaat vooral uit naar eengezinswoningen maar die zijn door de sterk gestegen bouw- en grondkosten voor een groeiende groep onbetaalbaar. We zijn er dus nog lang niet."

Meer uit Financieel

Reuters: EU onderzoekt hulp voor bedrijven bij energiekosten

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie onderzoekt of ze de druk op bedrijven die worstelen met de hoge energieprijzen kan verlichten, onder andere door te kijken naar energiebelastingen, kosten voor het elektriciteits- en gasnetwerk en CO2-kosten. Dat staat in een document dat door persbureau Reuters is ingezien.

1 uur geleden
ANVR waarschuwt voor extreem dure tickets door schaarse vluchten

DEN HAAG (ANP) - Door het beperkte aantal vluchten uit het Midden-Oosten en delen van Azië vragen sommige luchtvaartmaatschappijen extreem hoge bedragen voor stoelen op vluchten richting Europa, waarschuwt Frank Radstake, directeur van de ANVR.

2 uur geleden
TUI zoekt naar vluchten voor honderden gestrande reizigers

DEN HAAG (ANP) - Reisorganisatie TUI kan nog niet zeggen wanneer gestrande reizigers in het Midden-Oosten en het Verre Oosten naar huis kunnen. Inmiddels zijn al honderden reizigers terug, maar er zitten er ook nog honderden vast, zegt een woordvoerster van TUI.

4 uur geleden
Vliegverkeer Dubai gedeeltelijk hervat na tijdelijke stillegging

DUBAI (ANP/AFP) - Dubai Airport hervat zaterdag deels het vliegverkeer, kort nadat de operaties waren stilgelegd. Eerder op de dag werd het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. In Dubai werden twee explosies gemeld.

5 uur geleden
Dubai Airport legt vliegverkeer stil na onderschept object

DUBAI (ANP) - Dubai Airport, een van de drukste luchthavens ter wereld, heeft zaterdag het vliegverkeer stilgelegd nadat de luchtverdediging een object boven het gebied had onderschept. Eerder op de dag werden in Dubai twee explosies gemeld.

6 uur geleden
Emirates schort vluchten naar en vanuit Dubai toch weer op

DUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft alle vluchten van en naar Dubai voor onbepaalde tijd opgeschort, maakte de luchtvaartmaatschappij zaterdag bekend. Vrijdag kondigde Emirates juist aan vanaf zaterdag weer dagelijks van thuisbasis Dubai naar tientallen bestemmingen te vliegen, waaronder Schiphol.

7 uur geleden
AFP: sinds maandag slechts negen vrachtschepen door Straat Hormuz

PARIJS (ANP) - Slechts negen olietankers, vracht- en containerschepen zijn sinds maandag door de Straat van Hormuz gevaren. Dat heeft het Franse persbureau AFP becijferd op basis van gegevens van MarineTraffic, een website waarmee de locaties van schepen te volgen zijn.

16 uur geleden