Makelaars: huizenaanbod stijgt flink en prijsstijging zwakt af
UTRECHT (ANP) - Het aantal huizen dat te koop staat in Nederland is afgelopen kwartaal flink toegenomen en de stijging van de huizenprijzen zwakt af. Die ontwikkelingen maken het volgens makelaars wat makkelijker voor woningzoekers om een huis te bemachtigen. Daar staat wel tegenover dat de hypotheekrentes oplopen en het bedrag dat mensen kunnen lenen dus afneemt.
Een en ander komt naar voren uit het nieuwste kwartaalbericht van de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM). Makelaarskantoren die zijn aangesloten bij de NVM hadden eind juni ruim 25.300 woningen te koop staan. Dat is 42 procent meer dan een jaar terug en ruim de helft meer ten opzichte van het eerste kwartaal.
"Ik ben positief over het wat ruimere woningaanbod", zegt Lana Gerssen, NVM-voorzitter van de vakgroep Wonen en zelf ook makelaar. "We hebben te lang 'nee' moeten verkopen aan te veel geïnteresseerde kandidaatkopers en dat frustreert iedereen enorm. De absolute gekte lijkt dit kwartaal wat af te nemen."
Boven de vraagprijs
Ze wijst erop dat er gemiddeld ook wat minder bezichtigingen zijn per woning en dat geïnteresseerden met minder extreme biedingen komen. "Toch is een gezonde balans tussen vraag en aanbod nog steeds ver te zoeken. Ook in het tweede kwartaal werden opnieuw acht van de tien woningen boven de vraagprijs verkocht."
Voor een bestaand huis werd gemiddeld 448.000 euro neergeteld. Dat is 3,5 procent meer dan in de eerste drie maanden van het jaar. De lichte daling van de huizenprijzen ten opzichte van eind 2021 die de makelaars in het eerste kwartaal constateerden, heeft zich in het tweede kwartaal dus niet doorgezet.
Maar wanneer je vergelijkt met een jaar terug dan pakt de prijsstijging niet meer zo fors uit als voorheen. Op jaarbasis gaat het om een plus van 10,6 procent, waar in voorgaande kwartalen nog stijgingen tot meer dan 20 procent werden gemeten.
Nieuwbouwwoningen
Als je kijkt naar het aantal verhuizingen dan is het beeld eveneens dubbel. NVM-makelaars verkochten dit keer bijna 36.000 bestaande koopwoningen. Dat is 24 procent meer dan in de voorgaande periode maar nog altijd 1 procent minder ten opzichte van het tweede kwartaal van vorig jaar.
Volgens Gerssen komt daar nog bij dat er in het tweede kwartaal minder dan 5000 nieuwbouwwoningen zijn verkocht. "Dat is bijna de helft minder dan een jaar eerder", benadrukt ze. De nieuwbouw beperkt zich volgens haar nog te veel tot appartementen in steden. "De vraag van de koper gaat vooral uit naar eengezinswoningen maar die zijn door de sterk gestegen bouw- en grondkosten voor een groeiende groep onbetaalbaar. We zijn er dus nog lang niet."
Meer uit Financieel
ATHENE (ANP/AFP) - De Griekse regering heeft extra maatregelen aangekondigd om de prijsstijgingen voor burgers en boeren door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan. Volgens de Griekse premier Kyriakos Mitsotakis wordt hiervoor in totaal 300 miljoen euro uitgetrokken voor subsidies in de maanden april en mei.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Autoriteit Markt & Consument (ACM) gaat meer onderzoek doen naar de overname van de Nederlandse activiteiten van bouwbedrijf VolkerWessels door investeerder HAL. Volgens de toezichthouder zijn er risico's rond de concurrentie door die overname in de grond-, weg- en waterbouw (GWW). HAL mag daardoor nog geen uitsluitende zeggenschap verkrijgen over die activiteiten.
1 uur geledenDELFT (ANP) - Aardewerkproducent Royal Delft, maker van Delfts blauw, vreest dat de wereldwijde onrust door onder meer de oorlogen in Oekraïne en het Midden-Oosten voor een terugloop van het toerisme in Nederland kan zorgen. "Dit kan zijn weerslag hebben op het consumentenvertrouwen, het toerisme en de ontwikkeling van de kosten", waarschuwt de onderneming bij de presentatie van haar jaarcijfers.
1 uur geledenWOERDEN (ANP) - In een groot deel van Nederland is het nog onzeker of voetbalfans komende zomer wedstrijden van het WK voetbal in de horeca volledig kunnen bekijken. Van de in totaal 342 gemeenten hebben er pas 48, oftewel 14 procent, definitief besloten de openingstijden daarvoor te verruimen, komt naar voren uit cijfers van brancheorganisatie Koninklijke Horeca Nederland (KHN).
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag met verlies begonnen aan de nieuwe handelsweek nadat vrijdag nog een flinke min werd neergezet door de hoofdgraadmeter. De aandacht van beleggers blijft uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse overheid heeft burgers opgeroepen geen toiletpapier te hamsteren. Berichten op sociale media suggereren namelijk dat mensen in het Aziatische land beginnen met het inslaan van dagelijkse benodigdheden uit angst voor gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten in Nederland is flink verslechterd sinds de eerste aanvallen van de Verenigde Staten en Israël op Iran eind februari. De vertrouwensgraadmeter van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) laat in maart de grootste daling zien in bijna vier jaar.
3 uur geleden