Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Makelaars dringen aan op doorbouwgarantie voor aanjagen nieuwbouw

Makelaars dringen aan op doorbouwgarantie voor aanjagen nieuwbouw

UTRECHT (ANP) - Ook makelaars willen dat er een doorbouwgarantie komt om de nieuwbouw van woningen meer aan te jagen. Dan kunnen bouwbedrijven eerder gaan starten met bouwen en voorkom je dat bouwprojecten geschrapt worden als er vooraf niet onmiddellijk voldoende kopers zijn, betoogt makelaarsorganisatie NVM bij de presentatie van haar kwartaalcijfers.

Met zo’n doorbouwgarantie of startsubisidie, zoals het ook wel wordt genoemd, zou er al begonnen kunnen worden als bijvoorbeeld 50 procent van de huizen in een project is verkocht. Nu is het gebruikelijk dat de bouw pas start als dit 70 procent is.

Eerder gingen er in de politiek ook al stemmen op voor een doorbouwgarantie. En recent pleitte onder meer topman Ton Hillen van het grote bouwconcern Heijmans er eveneens voor.

Subsidie ter overbrugging

Voor het in de grond gaan van de eerste heipalen moet een bouwer namelijk allemaal kosten maken en dat is niet zonder risico. "Je gaat niet met 20 of 15 procent voorverkoop starten met de bouw", legde Hillen uit. Maar wanneer de overheid met een subsidie voor overbrugging kan zorgen, dan zou het plaatje er volgens hem anders uitzien.

"De vraag is er wel. Later in het project zullen er ook nog kopers instappen", verzekert voorzitter Lana Gerssen van de vakgroep Wonen van de NVM. Maar veel mensen zijn volgens haar nu nog wat afwachtend met hun verhuisplannen, bijvoorbeeld omdat ze eerst hun bestaande huis willen verkopen.

Beleggers voorzichtig

Tegelijkertijd merkt de NVM dat beleggers voorzichtig zijn omdat woonminister Hugo de Jonge verschillende nieuwe regels heeft bedacht die huurwoningen goedkoper zouden moeten maken, en daarmee dus minder aantrekkelijk voor grote investeringspartijen. Dit terwijl deze beleggers vaak een groot deel van de woningen uit een nieuwbouwproject opkopen om er huurwoningen van te maken.

Maar volgens de NVM zijn er juist nu veel extra nieuwbouwwoningen nodig. Het lukt bij verre niet om aan de ambities van het kabinet te voldoen om 100.000 woningen per jaar bij te bouwen. Daardoor worden er veel minder nieuwbouwwoningen verkocht en dat kan weer projectontwikkelaars afschrikken bij nieuwe projecten. Donderdag bleek zowel uit cijfers van de NVM als gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dat de nieuwbouwmarkt flink is ingestort.

Oplossing

Bijbouwen is echt de enige manier om dit op te lossen, denkt Gerssen. Ze krijgt bijval van makelaar Chris van Zantwijk die vicevoorzitter is van de NVM-vakgroep Wonen. "Als de nieuwbouw nu stilvalt, creëren we het woningtekort van de toekomst."

Meer uit Financieel

Topman Ryanair vreest verstoringen brandstof bij lange oorlog

LONDEN (ANP/RTR) - Ryanair-topman Michael O'Leary vreest voor verstoringen bij de leveringen van vliegtuigbrandstof aan Europa vanaf mei als de oorlog in het Midden-Oosten langer gaat duren. Dat heeft hij gezegd in een interview met nieuwszender Sky News. Hij verwacht ook dat de ticketprijzen flink kunnen gaan stijgen door de fors hogere kosten voor kerosine.

40 minuten geleden
Horecavrouw Marijke Vuik nieuwe voorzitter MKB-Nederland

DEN HAAG (ANP) - Marijke Vuik, de huidige voorzitter van Koninklijke Horeca Nederland, wordt per 1 juli de nieuwe voorzitter van MKB-Nederland. Vuik volgt Jacco Vonhof op, die in juni na bijna acht jaar voorzitterschap afscheid neemt van de ondernemersorganisatie.

1 uur geleden
Stichting klaagt Meta in Denemarken aan om socialmediaverslaving

ROTTERDAM (ANP) - Een Nederlandse stichting voor privacyrechtszaken spant in Denemarken een collectieve rechtszaak aan tegen Meta om de vermeende verslavende werking van sociale media. Volgens de Stichting Onderzoek Marktinformatie (SOMI) heeft het bedrijf achter Instagram en Facebook kinderen opzettelijk blootgesteld aan verslavende functies en hen onvoldoende beschermd.

1 uur geleden
IEA-topman: schade aan ruim 40 belangrijke energiefaciliteiten

OSLO (ANP/RTR) - Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn ruim veertig belangrijke energiefaciliteiten in de regio beschadigd geraakt. Dat zei topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA). Iran heeft aanvallen uitgevoerd op energie-installaties in omringende landen, zoals olieraffinaderijen, productiefaciliteiten voor gas en exportterminals voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Ook zijn er Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten uitgevoerd.

1 uur geleden
AI-bedrijf Anthropic opnieuw de fout in, broncode Claude gelekt

SAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - AI-bedrijf Anthropic heeft per ongeluk een broncode vrijgegeven van zijn populaire chatbot Claude. Er zijn echter geen gevoelige klantgegevens of inloggegevens gelekt. Het gaat om "een menselijke fout", onderstreept het bedrijf. Een broncode is een programmeertekst die ontwikkelaars schrijven om software, websites of apps te laten werken.

1 uur geleden
Aanbieder van groentelunches op scholen TommyTomato failliet

HAARLEM (ANP) - TommyTomato, een bedrijf dat schoollunches met groente, kookles en voedingseducatie verzorgt voor duizenden kinderen, is door de rechter in Haarlem failliet verklaard. Twee curatoren onderzoeken nu of er nog een doorstart inzit. Ook willen ze kijken of leveringen voor de komende periode kunnen worden voortgezet.

1 uur geleden
IEA-topman: schade aan ruim 40 belangrijke energiefaciliteiten

OSLO (ANP/RTR) - Door de oorlog in het Midden-Oosten zijn ruim veertig belangrijke energiefaciliteiten in de regio beschadigd geraakt. Dat zei topman Fatih Birol van het Internationaal Energieagentschap (IEA). Iran heeft aanvallen uitgevoerd op energie-installaties in omringende landen, zoals olieraffinaderijen, productiefaciliteiten voor gas en exportterminals voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng). Ook zijn er Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iraanse energiefaciliteiten uitgevoerd.

2 uur geleden