Makelaardij komt met tuchtrecht voor makelaars en taxateurs
DEN HAAG (ANP) - Beroepsverenigingen voor de makelaardij NVM, VBO en Vastgoedpro willen dit jaar een onafhankelijk en "verenigingsoverstijgend" tuchtrecht gaan invoeren voor makelaars en taxateurs. Dat moet de kwaliteit en integriteit in de sector verbeteren. De branche kampt al langer met problemen rondom transparantie in het verkoopproces, mede doordat makelaar een vrij beroep is.
Vorig jaar kwamen er bijvoorbeeld bij Vereniging Eigen Huis veel klachten binnen over makelaars, die massaal regels rond de aankoop van een huis negeerden. Zo wisselden makelaars onderling informatie uit over biedingen en speelden ze kopers tegen elkaar uit, waarmee de prijs opgedreven werd.
Straks kunnen zowel consumenten als bedrijven via het tuchtrecht een klacht indienen over makelaars, taxateurs, bouwkundig keurders en aan- of verkoopadviseurs. Het gezamenlijke tuchtrecht, waarvoor één loket komt, gaat gebruikmaken van de al bestaande beroeps- en gedragscodes van de eigen verenigingen om de klachten te toetsen. De organisaties hopen dat er zo meer vertrouwen en transparantie komt in de sector. Het tuchtrecht moet uiteindelijk voor de hele sector gelden.
Lid
Een uitspraak is bindend en definitief. Afhankelijk van de situatie, de klacht en de uitspraak kan een makelaar bestraft worden met een boete of, indien deze lid is van de organisaties, geroyeerd worden.
Het maakt niet uit of een partij lid is van de verenigingen of niet. Keerzijde is wel dat er tegen niet-leden nu nog weinig concrete actie ondernomen kan worden. Soms kan een consument ook alleen gelijk krijgen, maar valt er concreet weinig meer te doen, zoals bij een biedproces waarbij een huis al vergeven is.
VEH
De organisatie en uitvoering van het tuchtrecht worden door een onafhankelijke partij gedaan. Het is nog niet bekend welke dat wordt. Ook roepen de brancheorganisaties de overheid en private partijen in de sector, zoals bijvoorbeeld huizensite Pararius, op zich aan te sluiten bij het initiatief.
Vereniging Eigen Huis zegt in een reactie dat de bal wel bij de consument wordt gelegd en dat het nog de vraag is wat er in de praktijk van zo'n uitspraak terecht zal komen, zeker als een organisatie geen lid is van de verenigingen. "En in het geval van financiële compensatie of een schadevergoeding moet de consument alsnog naar de rechter", aldus een woordvoerder.
Meer uit Financieel
VELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
5 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
6 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
9 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
21 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
23 uur geleden