Maersk zegt dat schepen voorlopig nog om Afrika moeten varen
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Het Deense scheepvaartconcern Maersk verwacht dat de verstoringen in de wereldhandel door de onrust in de Rode Zee "tot ver in" volgend jaar aanhouden. Dat heeft topman Vincent Clerc gezegd in gesprek met Bloomberg TV.
Door Iran gesteunde Houthi-rebellen vallen schepen in de Rode Zee aan om Hamas te steunen in de oorlog met Israël. Om problemen te vermijden laat Maersk zijn schepen niet meer door het gebied varen. Dat betekent dat schepen tussen Azië en Europa om Afrika moeten en dus veel langer onderweg zijn.
Clerc zegt dat nog totaal onduidelijk is wanneer de Rode Zee en het Suezkanaal weer veilig genoeg zijn om doorheen te varen. Maersk is goed voor ongeveer een zesde van alle goederen die in containers over zee worden vervoerd.
Verhoogde winstprognose
De verstoringen weerhouden het concern er niet van winst te maken. Sterker nog, indirect lijkt Maersk er ook van te profiteren. Het bedrijf heeft zijn winstprognose voor 2024 in de afgelopen zes maanden vier keer verhoogd, door een sterkere vraag en beter dan verwachte vrachttarieven. De hogere tarieven zijn een gevolg van de problemen in de Rode Zee. Daardoor zijn schepen immers langer onderweg en dat drukt de overcapaciteit in de sector.
Maersk meldde donderdag dat de winst in het derde kwartaal zes keer hoger was dan in dezelfde periode vorig jaar. De nettowinst van juli tot en met september steeg naar ruim 3 miljard dollar, terwijl de omzet met 30 procent toenam tot 15,8 miljard dollar. De vrachttarieven liggen inmiddels 54 procent boven de laagste tarieven in het derde kwartaal van 2023.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Live Nation Entertainment, het moederbedrijf van Ticketmaster, is woensdag onderuitgegaan op de beurs in New York. Beleggers schrokken ervan dat de grote Amerikaanse ticketverkoper door een federale jury schuldig is bevonden aan illegaal monopoliegedrag. Mogelijk wordt het bedrijf hierdoor later gedwongen Ticketmaster af te stoten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Live Nation Entertainment, het moederbedrijf van Ticketmaster, is door een federale jury in de Verenigde Staten schuldig bevonden aan illegaal monopoliegedrag. Dat is een flinke klap voor de grote Amerikaanse ticketverkoper, die zelfs zou kunnen leiden tot het opbreken van het concern en een gedwongen afsplitsing van Ticketmaster.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Er is een nationaal akkoord nodig om de toekomstige welvaart van Nederland op orde te krijgen. Daarvoor pleitte oud-topman van chipmachinemaker ASML Peter Wennink woensdagavond tijdens de EW Economie-lezing in het Amsterdamse DeLaMar Theater.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Amerikaanse regering gaat het opschorten van sancties op Iraanse en Russische olie niet verlengen. Dat zei de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent woensdag. Eerder stond de VS de verkoop van Iraanse en Russische olie die al aan boord van schepen was geladen tijdelijk toe om de stijging van de olieprijzen tegen te gaan.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) verwacht van zeker twaalf landen nieuwe kredietaanvragen om de economische gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten op te vangen. Waarschijnlijk gaat het vooral om landen in Afrika ten zuiden van de Sahara, heeft IMF-topvrouw Kristalina Georgieva woensdag gezegd.
7 uur geledenKEULEN (ANP/AFP) - Autoriteiten in Duitsland en Nederland hebben woensdag een reeks huiszoekingen gedaan in een groot onderzoek naar dividendstrippen. Ook zijn invallen gedaan bij belastingadviesbureaus, heeft het Openbaar Ministerie in Keulen laten weten. Later werd dit ook bevestigd door het Openbaar Ministerie in Nederland.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Chipmachinefabrikant ASML was woensdag de grote verliezer op de beurs in Amsterdam. Beleggers zetten het aandeel ruim 4 procent lager. Het Veldhovense concern kondigde aan voor dit jaar op een hogere omzet te rekenen dan eerder aangegeven. Maar de koersbeweging van het aandeel laat zien dat deze stap grotendeels door beleggers werd verwacht. Volgens sommige analisten zijn de nieuwe prognoses van ASML eigenlijk aan de voorzichtige kant.
9 uur geleden