Maersk zegt dat schepen voorlopig nog om Afrika moeten varen
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Het Deense scheepvaartconcern Maersk verwacht dat de verstoringen in de wereldhandel door de onrust in de Rode Zee "tot ver in" volgend jaar aanhouden. Dat heeft topman Vincent Clerc gezegd in gesprek met Bloomberg TV.
Door Iran gesteunde Houthi-rebellen vallen schepen in de Rode Zee aan om Hamas te steunen in de oorlog met Israël. Om problemen te vermijden laat Maersk zijn schepen niet meer door het gebied varen. Dat betekent dat schepen tussen Azië en Europa om Afrika moeten en dus veel langer onderweg zijn.
Clerc zegt dat nog totaal onduidelijk is wanneer de Rode Zee en het Suezkanaal weer veilig genoeg zijn om doorheen te varen. Maersk is goed voor ongeveer een zesde van alle goederen die in containers over zee worden vervoerd.
Verhoogde winstprognose
De verstoringen weerhouden het concern er niet van winst te maken. Sterker nog, indirect lijkt Maersk er ook van te profiteren. Het bedrijf heeft zijn winstprognose voor 2024 in de afgelopen zes maanden vier keer verhoogd, door een sterkere vraag en beter dan verwachte vrachttarieven. De hogere tarieven zijn een gevolg van de problemen in de Rode Zee. Daardoor zijn schepen immers langer onderweg en dat drukt de overcapaciteit in de sector.
Maersk meldde donderdag dat de winst in het derde kwartaal zes keer hoger was dan in dezelfde periode vorig jaar. De nettowinst van juli tot en met september steeg naar ruim 3 miljard dollar, terwijl de omzet met 30 procent toenam tot 15,8 miljard dollar. De vrachttarieven liggen inmiddels 54 procent boven de laagste tarieven in het derde kwartaal van 2023.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.
14 minuten geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
6 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Autoriteiten in Taiwan hebben huiszoekingen gedaan in woningen van een voormalige leidinggevende van chipfabrikant TSMC. Deze oud-medewerker, Lo Wen-jen, wordt ervan verdacht bedrijfsgeheimen te hebben doorgespeeld aan de Amerikaanse concurrent Intel.
6 uur geledenBRABRAND (ANP) - De Deense woonwinkelketen JYSK kende afgelopen boekjaar het beste jaar ooit in Nederland. De Scandinavische retailer zag de omzet en het bedrijfsresultaat in Nederland verder groeien in het boekjaar, dat liep tot eind augustus. Ook internationaal werden recordresultaten behaald, meldt het concern.
8 uur geleden