
Maersk zegt dat schepen voorlopig nog om Afrika moeten varen
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Het Deense scheepvaartconcern Maersk verwacht dat de verstoringen in de wereldhandel door de onrust in de Rode Zee "tot ver in" volgend jaar aanhouden. Dat heeft topman Vincent Clerc gezegd in gesprek met Bloomberg TV.
Door Iran gesteunde Houthi-rebellen vallen schepen in de Rode Zee aan om Hamas te steunen in de oorlog met Israël. Om problemen te vermijden laat Maersk zijn schepen niet meer door het gebied varen. Dat betekent dat schepen tussen Azië en Europa om Afrika moeten en dus veel langer onderweg zijn.
Clerc zegt dat nog totaal onduidelijk is wanneer de Rode Zee en het Suezkanaal weer veilig genoeg zijn om doorheen te varen. Maersk is goed voor ongeveer een zesde van alle goederen die in containers over zee worden vervoerd.
Verhoogde winstprognose
De verstoringen weerhouden het concern er niet van winst te maken. Sterker nog, indirect lijkt Maersk er ook van te profiteren. Het bedrijf heeft zijn winstprognose voor 2024 in de afgelopen zes maanden vier keer verhoogd, door een sterkere vraag en beter dan verwachte vrachttarieven. De hogere tarieven zijn een gevolg van de problemen in de Rode Zee. Daardoor zijn schepen immers langer onderweg en dat drukt de overcapaciteit in de sector.
Maersk meldde donderdag dat de winst in het derde kwartaal zes keer hoger was dan in dezelfde periode vorig jaar. De nettowinst van juli tot en met september steeg naar ruim 3 miljard dollar, terwijl de omzet met 30 procent toenam tot 15,8 miljard dollar. De vrachttarieven liggen inmiddels 54 procent boven de laagste tarieven in het derde kwartaal van 2023.
Meer uit Financieel
ECHT (ANP) - Gamestate, een Nederlandse keten van arcadehallen, neemt alle speelhallen van concurrent The Game Box over. Dat heeft moederbedrijf Veltmeijer Group dinsdag aangekondigd. Door de overname groeit het aantal vestigingen van Gamestate van 50 naar 61, verspreid over acht Europese landen.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese CO2-belasting die vanaf 2027 gaat gelden, moet burgers en bedrijven niet te veel kosten. Dat zei Eurocommissaris (Klimaat) Wopke Hoekstra voorafgaand aan de bijeenkomst met EU-milieuministers.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse boeren bekritiseren het idee van president Donald Trump om meer rundvlees uit Argentinië te importeren. Trump suggereerde dat dit weekend, om de tot recordhoogtes gestegen rundvleesprijzen in de VS omlaag te krijgen. Ook zou hij hiermee de Argentijnse president Javier Milei, die Trump als bondgenoot beschouwt, kunnen helpen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het failliete vloerenbedrijf Carpetright heeft de afgelopen jaren tientallen miljoenen euro's verlies gedraaid. Dat komt naar voren uit het faillissementsverslag van de curatoren. Daarin worden ook de problemen met de ingebruikname van een nieuw softwaresysteem uiteengezet die uiteindelijk tot het faillissement leidden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Consumenten moeten oppassen als verkopers van energiecontracten via een telefoongesprek vragen om een volmacht te tekenen. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Consument & Markt (ACM).
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA stelt zijn prestigieuze maanlandingscontract open voor andere bieders, nu Elon Musks ruimtevaartbedrijf SpaceX kampt met vertragingen bij het maken van de Starship-maanlander. De stap maakt de weg vrij voor concurrenten zoals Blue Origin van Amazon-oprichter Jeff Bezos voor een rol bij de eerste bemande missie naar de maan in meer dan een halve eeuw.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Galapagos ging dinsdag bijna 13 procent onderuit op de Amsterdamse beurs. De biotechnoloog overweegt te stoppen met zijn activiteiten op het gebied van celtherapie. Daardoor dreigt onder meer de sluiting van de vestiging in Leiden, waar ongeveer tweehonderd mensen werken. Ook vestigingen in Bazel, Princeton, Pittsburgh en Shanghai dreigen te sluiten. De plannen raken naar verwachting in totaal ongeveer 365 medewerkers in Europa, de Verenigde Staten en China.
3 uur geleden