Madrid wil vrouwenquotum voor politiek en bedrijfsleven
MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse regering heeft een wetsvoorstel gedaan voor een vrouwenquotum van 40 procent in de politiek en het bedrijfsleven. Dat percentage moet gelden voor de directies en besturen van grote beursgenoteerde bedrijven, organisaties, politieke partijen en ook de eigen ministersploeg van premier Pedro Sánchez.
De plannen worden een dag voor Internationale Vrouwendag gepresenteerd. Economieminister Nadia Calviño noemt het voorstel een "belangrijke stap richting effectieve gelijkheid". Ze denkt dat het goed is om het aandeel van vrouwen op belangrijke plekken te verhogen met verplichtingen, in plaats van met aanbevelingen. Calviño hoopt zo "het glazen plafond" te doorbreken, dat vrouwen nog altijd tegenkomen bij instanties.
Ook de kieslijsten van politieke partijen zouden zich moeten gaan houden aan die verplichting, bij zowel lokale als landelijke verkiezingen. Aan het eind van dit jaar gaan de Spanjaarden weer naar de stembus om een parlement te kiezen. Het is onwaarschijnlijk dat de wet dan al van kracht is, omdat die eerst moet worden besproken en aangenomen door beide kamers van het parlement.
Momenteel heeft de linkse regering van Sánchez veertien vrouwen en acht mannen, wat neerkomt op ruim 63 procent vrouwen. Zijn regering vindt vrouwenrechten erg belangrijk en heeft ook een minister van Gelijkheid. Afgelopen maand stelde Spanje als eerste Europees land een medisch menstruatieverlof in.
Meer uit Buitenland
MÜNCHEN (ANP) - De NAVO en secretaris-generaal Mark Rutte krijgen een prestigieuze Duitse vredesprijs. Ze verdienen de Internationale Prijs van de Vrede van Westfalen omdat ze stabiliteit en betrouwbaarheid brengen, vindt de jury.
1 minuut geledenBRUSSEL/HEVERLEE (ANP/BELGA) - In de buurt van Belgische militaire instellingen, inclusief luchtmachtbases, zijn woensdag opnieuw drones gesignaleerd. Er zijn weer meldingen gekomen uit de buurt van de luchtmachtbasis Kleine-Brogel, vlakbij de Nederlandse grens bij Weert. In de avond zijn meldingen gekomen uit de buurt van Leuven, waar drones gezien zijn boven het militaire commandocentrum van Heverlee, melden Belgische media.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Ronald Venetiaan is overleden, melden Surinaamse media. Hij leidde het land in totaal vijftien jaar, van 1991 tot 1996 en daarna van 2000 tot 2010. Venetiaan werd 89 jaar.
2 uur geledenSAINT-PIERRE D'OLÉRON (ANP/RTR/AFP) - Een automobilist heeft op het Franse eiland Oléron meerdere voetgangers en fietsers aangereden, meldt binnenlandminister Laurent Nuñez op X. Daarbij zijn volgens de Franse openbaar aanklager tien gewonden gevallen. Van de gewonden zijn er nog steeds twee levensgevaarlijk gewond.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - President Vladimir Poetin heeft opdracht gegeven naar de mogelijkheden te kijken om weer nucleaire wapentests voor kernbommen uit te voeren. Het land heeft die proeven met kernexplosies niet meer gedaan sinds de ineenstorting van de Sovjet-Unie in 1991.
5 uur geledenBOEKAREST (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte probeert zorgen over de Amerikaanse terugtrekking uit Roemenië te sussen. Die doet niets af aan de Amerikaanse toewijding aan de verdediging van Europa, bezweert hij op bezoek in Roemenië. Of andere bondgenoten in het gat springen dat de Amerikanen achterlaten, wil hij niet zeggen.
6 uur geledenLA PAZ (ANP/RTR/AFP) - De hoogste rechters van het Zuid-Amerikaanse Bolivia hebben de vrijlating bevolen van voormalig president Jeanine Añez. Het hooggerechtshof zette een streep door de tien jaar cel die de rechtse politica in 2022 had gekregen, onder meer voor een vermeend complot om rivaal en voorganger Evo Morales af te zetten.
6 uur geleden