Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Madrid: Gibraltar komt binnen Schengenzone te vallen

Madrid: Gibraltar komt binnen Schengenzone te vallen

GIBRALTAR/MADRID (ANP) - De Britse kroonkolonie Gibraltar zou volgens een Brits-Spaanse principeovereenkomst onder de Schengenzone komen te vallen. Dit is volgens de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Arancha González Laya dé oplossing voor de problemen die anders zouden ontstaan wanneer het Verenigd Koninkrijk met ingang van vrijdag de Europese Unie verlaat.

Het zou om te beginnen om een periode van vier jaar gaan. Dit betekent dat de grens tussen Gibraltar en Spanje helemaal opengaat en Madrid zich gaat bemoeien met grenscontroles in Gibraltar.

Volgens media in Gibraltar en Spanje staat dit in een principeovereenkomst. De premier van Gibraltar Fabian Picardo geeft donderdag nog een toelichting. Media in Gibraltar spreken van een fundament van een algemene regeling en alle betrokken partijen, Gibraltar, Londen en Madrid, willen geen harde grens tussen dit stukje van het Britse koninkrijk en de EU.

Spanje verloor het schiereiland in 1704 door een aanval van een Nederlands-Britse vloot en stond het negen jaar later tandenknarsend bij het Verdrag van Utrecht aan Engeland af. Dat probeert Madrid al meer dan driehonderd jaar met diplomatie en pesterijen ongedaan te maken. De grens was tussen 1969 en 1982 helemaal gesloten. Gibraltar stemde overigens in 2016 massaal tegen de brexit.

Meer uit Financieel

Hogere gasprijs leidt niet tot opleving verkoop warmtepompen

NAARDEN (ANP) - Een opleving van de verkoop van warmtepompen is de afgelopen maanden uitgebleven. Dit verwachtte de Vereniging Warmtepompen wel door de gestegen gasprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De verkoop van warmtepompen liet in het eerste halfjaar een "bescheiden" groei van 6 procent zien, maakte de vereniging maandag bekend.

4 minuten geleden
Weinig beweging Europese beurzen ondanks schommelende olieprijs

AMSTERDAM (ANP) - Op de Europese beurzen was maandag weinig beweging, ondanks de schommelende olieprijzen. De brandstof stond 's ochtends op het hoogste niveau in een maand tijd, maar werd gedurende de dag weer goedkoper na uitspraken van Iran over voortdurende gesprekken met de Verenigde Staten over de opgelopen spanningen. De beursgraadmeters reageerden er nauwelijks op.

22 minuten geleden
Brussel schort boetes methaanregels energie-import op tot 2030

BRUSSEL (ANP) - Tot 2030 hoeven EU-lidstaten geen boetes te geven aan bedrijven die zich niet houden aan nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moeten bedrijven die olie en gas importeren zich aan die regels houden. De Europese Commissie adviseert maandag sancties bij overtredingen uit te stellen.

2 uur geleden
Wall Street start beursweek hoger geholpen door chipbedrijven

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn de nieuwe handelsweek hoger begonnen, vooral gedreven door koerswinsten van chipfabrikanten. Mede door een verkoopgolf onder diezelfde chipproducenten sloten de beurzen vrijdag nog met verliezen. Ook zijn beleggers in afwachting van de cijfers van onder meer Alphabet, Tesla en Intel, die later deze week komen.

2 uur geleden
Brussel schort boetes methaanregels energie-import op tot 2030

BRUSSEL (ANP) - Tot 2030 hoeven EU-lidstaten geen boetes te geven aan bedrijven die zich niet houden aan nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moeten bedrijven die olie en gas importeren zich aan die regels houden. De Europese Commissie adviseert maandag sancties bij overtredingen uit te stellen.

2 uur geleden
Branche verwacht lagere appeloogst, peren juist meer

ZOETERMEER (ANP) - De Nederlandse appeloogst valt dit jaar naar verwachting 18 procent lager uit dan vorig jaar. De perenoogst daarentegen stijgt juist met 10 procent ten opzichte van 2025, verwachten GroentenFruit Huis en de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO).

2 uur geleden
Transportbranche onderzoekt juridische stappen na afsluiting brug

ZOETERMEER (ANP) - Transport en Logistiek Nederland (TLN) onderzoekt juridische stappen na de plotse afsluiting van de Merwedebrug voor vrachtwagenverkeer. De brancheorganisatie stelt dat de afsluiting terecht is, vanwege veiligheidsoverwegingen, maar vraagt zich wel af of de overheid als beheerder van de infrastructuur voldoende heeft gedaan om de huidige situatie te voorkomen.

3 uur geleden