Madrid: Gibraltar komt binnen Schengenzone te vallen
GIBRALTAR/MADRID (ANP) - De Britse kroonkolonie Gibraltar zou volgens een Brits-Spaanse principeovereenkomst onder de Schengenzone komen te vallen. Dit is volgens de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken Arancha González Laya dé oplossing voor de problemen die anders zouden ontstaan wanneer het Verenigd Koninkrijk met ingang van vrijdag de Europese Unie verlaat.
Het zou om te beginnen om een periode van vier jaar gaan. Dit betekent dat de grens tussen Gibraltar en Spanje helemaal opengaat en Madrid zich gaat bemoeien met grenscontroles in Gibraltar.
Volgens media in Gibraltar en Spanje staat dit in een principeovereenkomst. De premier van Gibraltar Fabian Picardo geeft donderdag nog een toelichting. Media in Gibraltar spreken van een fundament van een algemene regeling en alle betrokken partijen, Gibraltar, Londen en Madrid, willen geen harde grens tussen dit stukje van het Britse koninkrijk en de EU.
Spanje verloor het schiereiland in 1704 door een aanval van een Nederlands-Britse vloot en stond het negen jaar later tandenknarsend bij het Verdrag van Utrecht aan Engeland af. Dat probeert Madrid al meer dan driehonderd jaar met diplomatie en pesterijen ongedaan te maken. De grens was tussen 1969 en 1982 helemaal gesloten. Gibraltar stemde overigens in 2016 massaal tegen de brexit.
Meer uit Financieel
DOONBEG (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat "zeer negatieve krachten" problemen van AI aankaarten die zich volgens hem toch niet gaan voordoen. Hij benadrukt dat de Verenigde Staten koploper moeten blijven in de ontwikkeling en toepassing van AI.
6 uur geledenYANBU (ANP/RTR) - De uitval van een belangrijke pijpleiding in Saudi-Arabië dreigt te leiden tot een verlies van 4 procent in het wereldwijde olieaanbod. De oost-westpijpleiding is na droneaanvallen afgelopen vrijdag stilgelegd en daardoor kan er geen olie richting de havenstad Yanbu aan de Rode Zee. Daar is nog voor vijf tot zeven dagen aan exportvoorraad, melden bronnen aan persbureau Reuters.
7 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Bijna de helft van de ondernemers verwacht het komende jaar investeringen uit te stellen, vooral vanwege wisselend overheidsbeleid. Dat zeggen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland. Bedrijven kiezen ervoor om niet te investeren in innovatie, verduurzaming en medewerkers en dat raakt de economische groei van Nederland, stellen de organisaties.
11 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping roept de BRICS-landen op om de samenwerking te versterken, onder meer op het gebied van AI. Dat zei hij tijdens een BRICS-top in India.
12 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT, gaat dit jaar niet naar de beurs. Topman Sam Altman zei in een interview met Fortune momenteel bezig te zijn met het aanpakken van veiligheidsproblemen van de technologie. Altman noemde dit jaar daarom een "ongelukkig moment" voor een beursgang.
13 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Topman Dario Amodei van Anthropic heeft AI-bedrijven opgeroepen om het tempo waarin ze de capaciteiten van AI-modellen uitbreiden bewust te matigen.
1 dag geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
1 dag geleden