Madlener heeft 'grote zorgen' over nieuwe stikstofuitspraak
DEN HAAG (ANP) - Minister Barry Madlener (Infrastructuur en Waterstaat) heeft "grote zorgen" over een nieuwe stikstofuitspraak van de Raad van State. De hoogste bestuursrechter deed die bijna een maand geleden al, maar deze week werd bekend dat binnen het kabinet een speciale commissie is ingesteld om de gevolgen en ook mogelijke oplossingen in kaart te brengen.
De uitspraak maakt het moeilijker voor bijvoorbeeld boeren en bouwers om te schuiven met stikstofruimte. Via dit zogenoemde intern salderen is de afgelopen jaren vaak ongebruikte stikstofruimte ingezet om toch nieuwe activiteiten te kunnen ontplooien, nadat een eerdere stikstofuitspraak van de Raad van State in 2019 dit nagenoeg onmogelijk had gemaakt.
Madlener stelt vast dat de Raad van State hiermee voor "een flinke schep extra problemen" heeft gezorgd. Welke dat voor zijn eigen ministerie zijn, moet worden uitgezocht. Hij weet bijvoorbeeld nog niet wat de uitspraak zal betekenen voor Schiphol, dat toch al voor een gedwongen krimp van het aantal toegestane vluchten staat.
Versoepeling
"Laten we hopen dat het meevalt", zei Madlener. Ook de impact op bijvoorbeeld landbouw, defensie en wonen moet volgens hem nog nader worden onderzocht. "Dat zijn natuurlijk allemaal gigantisch belangrijke sectoren voor Nederland. Overal moet veel gebeuren. En als dat nu nog verder stil komt te staan, is dat echt een ramp voor Nederland."
Madlener zoekt de oplossing vooral in versoepeling van de regels. De uitstoot van de transportsector bijvoorbeeld vertoont volgens de bewindsman "een enorm dalende trend", door de overgang naar zuinigere en elektrische voertuigen. "Dus hoewel de stikstofuitstoot daalt, kunnen we heel veel projecten niet door laten gaan vanwege stikstof. Nou, ik vind dat heel moeilijk uit te leggen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Dit jaar kan de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA alweer rekenen op de oorspronkelijke subsidie van 19 miljoen euro, schrijft minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingssamenwerking, D66) maandag aan de Tweede Kamer. In het coalitieakkoord was al aangekondigd dat de bezuiniging ongedaan zou worden gemaakt.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland sluit zich aan bij de aan Israël gerichte oproep van Duitsland, Frankrijk, Italië en het Verenigd Koninkrijk om de doodstraf niet uit te breiden, meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) op X.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Raad van State oordeelt mild over het wetsvoorstel waardoor het verheerlijken van terrorisme verboden wordt. De belangrijke kabinetsadviseur heeft een aantal opmerkingen bij het plan, maar wijst het niet af. Zo vraagt de raad aan justitieminister David van Weel om de toelichting te verbeteren, zodat officieren van justitie en rechters beter begrijpen hoe ze de wet moeten toepassen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na een promotieonderzoek gericht op de praktijk moeten ook hbo'ers een doctorstitel kunnen halen. Dat wil onderwijsminister Rianne Letschert (D66) regelen met een nieuwe wet. Er komen twee nieuwe titels: Professional Doctor (PD) en Engineering Doctor (EngD). Die laatste is voor technologische ontwerptrajecten aan universiteiten.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Progressief Nederland (PRO) heeft in de eerste twee dagen na de lancering 1500 aanmeldingen ontvangen. Dat meldt een woordvoerder van de nog op te richten partij aan het ANP. Donderdag maakte partijleider Jesse Klaver de naam bekend van de partij waarin GroenLinks en PvdA in juni opgaan.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - PROTEST wordt de naam van de jongerenvereniging van Progressief Nederland. Dat hebben DWARS en de Jonge Socialisten, de jongerenclubs van respectievelijk GroenLinks en PvdA, bekendgemaakt.
1 dag geledenBARNEVELD (ANP) - BBB-senator Robert van Gasteren zegt zijn lidmaatschap van de partij op, zo kondigde hij aan op een partijbijeenkomst in Barneveld. Hij blijft wel actief bij de BBB-fractie in de Eerste Kamer, zei hij desgevraagd. "Met hetzelfde programma en hetzelfde BBB-gevoel." De partij heeft twaalf zetels in de senaat.
2 dagen geleden