Madlener en 'halsstarrige Kamer' bewegen niet op fatbikeregels
DEN HAAG (ANP) - Minister Barry Madlener (Infrastructuur) en de Tweede Kamer staan in een patstelling tegenover elkaar vanwege strengere regels voor de fatbike. De Kamer wil een minimumleeftijd van 14 jaar en een helmplicht voor fatbikes, om zo het aantal ernstige ongelukken onder jongeren te doen afnemen. Volgens Madlener houdt dat juridisch geen stand, en hij stelt voor dat er regels komen voor álle elektrische fietsen. Die "uitgestoken hand" neemt de "halsstarrige" Tweede Kamer, zoals Madlener het na afloop van het debat noemt, niet aan.
De Kamer wil voor de strengere regels juridisch onderscheid maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen op basis van verschillende kenmerken, zoals gewicht of type zadel. Maar Madlener blijft erbij dat die uitzondering niet lang stand zal houden, omdat fabrikanten hun fietsen erop zullen aanpassen. "Dan heb je opeens een fiets met dunne banden en een verstelbaar zadel." Hij raadt de Kamer dan ook af om voor de plannen van VVD, NSC en PVV te stemmen. Dinsdag stuurde hij al een brief met dezelfde boodschap naar de Kamer, waarna de partijen direct zeiden te volharden in hun maatregelen.
In de Kamer is nu zichtbare irritatie over de opstelling van Madlener. De minister zei eerder nog zich te voegen naar de wens van de Kamer. "En nu vraagt de Kamer wat en dan zegt de minister: dat doe ik niet, dat wil ik niet", zegt partijgenoot Hidde Heutink (PVV). "Ik begrijp er helemaal niets meer van", bracht hij uit. Ook Olger van Dijk (NSC) en Hester Veltman (VVD), indieners van de motie, reageren getergd. "Waar een wil is, is een weg", houdt Van Dijk de minister voor. Veltman vindt dat Madlener eerst "gedegen onderzoek" moet doen voordat hij de plannen van de Kamer afwijst. Habtamu de Hoop (GroenLinks-PvdA) vindt dat de minister er "een potje" van maakt door niet zelf met plannen te komen.
Madlener wil na afloop nog niet zeggen wat hij doet als de Kamer over twee weken tóch voor de plannen stemt. "Dan gaan we goed nadenken, ik heb grote bezwaren om een wet te maken die na een maand al niet meer effectief is." Hij vindt het "jammer" en "een gemiste kans" dat de Kamer hem niet tegemoet komt. "Maar ik heb het ermee te doen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) zegt niet op de hoogte te zijn van een "schaduwdeal" binnen de coalitie naast de overeenkomst met PRO over extra geld voor ontwikkelingshulp. Volgens ingewijden zou D66 het wetsvoorstel strafbaarstelling verheerlijking terrorisme gaan steunen in ruil voor steun van de VVD voor het akkoord met PRO.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet zal niet aandringen op een alternatief voor de snellere stijging van de AOW-leeftijd, een maatregel die onder druk van oppositie en vakbonden is geschrapt. Dat heeft minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) duidelijk gemaakt in een Kamerdebat over de ruzie tussen kabinet en bonden over de sociale zekerheid.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Esther Ouwehand had niet meer de energie die nodig is om de Partij voor de Dieren te leiden, zei ze kort nadat ze die rol had overgedragen aan Christine Teunissen. Donderdag maakte Ouwehand bekend dat ze stopt als partijleider.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De oppositie wil opheldering over een "schaduwdeal" tussen de coalitiepartijen die zou zijn gesloten bij het akkoord over de begroting ontwikkelingssamenwerking met PRO. In ruil voor 380 miljoen euro extra voor minister Sjoerd Sjoerdsma zou diens partij D66 de wet gaan steunen die verheerlijking van terrorisme strafbaar stelt.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil pas praten over aanpassing van de financiële afspraken uit het coalitieakkoord als er een inhoudelijke deal is met de sociale partners en de oppositie over de sociale zekerheid. Dat heeft minister-president Rob Jetten gezegd in een Kamerdebat over de botsing tussen kabinet en vakbonden over de voorgenomen bezuinigingen.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De VVD is gebotst met zowel linkse als rechtse partijen over de bezuinigingen van het kabinet op de sociale zekerheid. VVD-Kamerlid Ingrid Michon-Derkzen betoogde dat de maatregelen op bijvoorbeeld de uitkering voor arbeidsongeschiktheid (WIA) eraan bijdragen dat meer mensen aan het werk gaan, maar dat stuitte op verzet bij verschillende partijen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regeringspartij D66 is bereid te praten over bezuinigingen op andere terreinen dan de sociale zekerheid, als alternatief voor de ingrepen die het minderheidskabinet onder druk van de vakbonden van tafel heeft gehaald. Dat heeft Tweede Kamerlid Stephan Neijenhuis, na veel aandringen vanuit de oppositie, gezegd tijdens een Kamerdebat.
10 uur geleden