Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Madeleine van Toorenburg kandidaat CDA-gedeputeerde in Limburg

Madeleine van Toorenburg kandidaat CDA-gedeputeerde in Limburg

MAASTRICHT (ANP) - Voormalig CDA-Tweede Kamerlid Madeleine van Toorenburg is voorgedragen als gedeputeerde voor de provincie Limburg. Zij gaat - als de Limburgse Staten vrijdag akkoord gaan - deel uitmaken van een zeskoppig college, dat verder onder meer zal bestaan uit oud-PvdA-Tweede Kamerlid Lia Roefs. De provincie maakte de namen van de zes kandidaten dinsdagmiddag bekend. Woensdag kunnen de fractievoorzitters vragen stellen aan de kandidaten. Vrijdag kiezen de Staten formeel de nieuwe gedeputeerden, gevolgd door hun installatie.

Waarnemend gouverneur Johan Remkes (VVD) heeft de zes kandidaat-bestuurders zelf aangewezen, nadat de Limburgse Staten er al ruziënd niet waren uitgekomen. De Staten beslissen vrijdag over het nieuwe college. Andere kandidaten zijn oud-VVD-wethouder Stephan Satijn van Venlo, wethouder Geert Gabriëls (GroenLinks) van Weert, wethouder Ad Roest van Venlo (Lokaal-Limburg) en Maarten van Gaans (D66). Van Gaans is adviseur van D66-fractievoorzitter Rob Jetten in de Tweede Kamer.

Dat Van Toorenburg is voorgedragen is opvallend: de CDA-Statenfractie liet onlangs weten geen kandidaat te willen leveren voor het college van GS.

Bestuurlijke crisis

Het Limburgs Parlement, zoals de Staten zich noemen, verkeert al maanden in een politieke en bestuurlijke crisis na het opstappen van het voltallige college van GS inclusief gouverneur Theo Bovens (CDA) in april. Directe aanleiding was een integriteitskwestie rond een oud-CDA-gedeputeerde, toen baas van een Limburgse landschapsinstelling. Hij zou volgens een publicatie in NRC tonnen aan onder meer provinciale subsidies naar eigen werk-bv's hebben doorgesluisd. De publicatie in NRC leidde tot het opstappen van de twee CDA-gedeputeerden Ger Koopmans en Hubert Mackus, en niet veel later hielden ook de andere bestuurders het voor gezien.

Johan Remkes trad vervolgens aan als waarnemend gouverneur (commissaris van de Koning) die in de Limburgse Staten orde op zaken moet stellen. De Staten slaagden er niet in zelf kandidaten voor een nieuw bestuurscollege naar voren te schuiven, waarop Remkes de regie overnam.

Remkes heeft de zes kandidaten eerst laten beoordelen door een speciale commissie integriteit. De commissie adviseert dat gedeputeerden geen nevenfuncties mogen hebben bij organisaties die actief zijn in Limburg.

Meer uit Politiek

Van Essen stelt nieuw plan voor mestbeleid halfjaar uit

DEN HAAG (ANP) - Landbouwminister Jaimi van Essen stelt zijn plan dat ervoor moet zorgen dat grond- en oppervlaktewater minder worden vervuild door mest met een halfjaar uit. De D66-bewindsman verschuift de deadline van 1 januari naar 1 juli 2027. Dat doet hij omdat hij de mestregels wil laten aansluiten op beleidsvoorstellen op het gebied van stikstof die hij over een paar weken bekend zal maken.

12 uur geleden
Kabinet akkoord met handelsverbod goederen uit nederzettingen

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de maatregel die de handel in goederen uit illegale Israëlische nederzettingen in de bezette Palestijnse gebieden en de Syrische Golanhoogte moet verbieden. Verder onderzoekt het kabinet nog of ook een verbod op diensten en investeringen mogelijk is.

12 uur geleden
Vijlbrief 'heel blij' met bijdrage VNO-NCW aan AOW-discussie

DEN HAAG (ANP) - Minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken, D66) zegt "heel blij" te zijn met de "inhoudelijke bijdrage" die werkgeversvoorman Coen van Oostrom heeft geleverd aan de discussie rond de AOW en de sociale zekerheid. Maar hij wil nog niet zeggen wat hij vindt van diens pleidooi om de voorgenomen bezuinigingen te heroverwegen.

12 uur geleden
Yeşilgöz vindt onderbouwing uitgaven Defensie wel voldoende

DEN HAAG (ANP) - Minister Dilan Yeşilgöz van Defensie vindt dat uitgaven zonder aanbestedingsprocedure wel goed genoeg zijn onderbouwd. De Algemene Rekenkamer zei woensdag dat dit niet het geval is. Het zou gaan om ongeveer 6 miljard euro die niet goed is onderbouwd volgens de Rekenkamer.

12 uur geleden
Minister spreekt niet alle gemeenten die te weinig opvang hebben

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) verwacht niet met alle gemeenten die niet voldoen aan de spreidingswet te spreken. Dat zei hij vrijdag voorafgaand aan de ministerraad. Nieuwsuur meldde donderdag dat de bewindsman gemeenten die niet genoeg asielzoekers opvangen vanaf volgende week op de vingers gaat tikken.

14 uur geleden
Goedkoper treinreizen in zomermaanden moet op 21 juni ingaan

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil dat het goedkopere abonnement om in de zomer in daluren onbeperkt te kunnen reizen op 21 juni ingaat. Dat abonnement moet tot 1 september geldig blijven. Dat is de uitwerking van het voorstel van GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver voor een ticket van 49 euro per maand.

15 uur geleden
Berendsen wil kalm en kordaat zijn bij 'onvoorspelbaarheid' VS

HELSINGBORG (ANP) - Europa moet kalm blijven en zich niet laten leiden door president Donald Trumps uitlatingen over bijvoorbeeld de terugtrekking van Amerikaanse troepen, vindt buitenlandminister Tom Berendsen. De VS zijn onvoorspelbaarder geworden, erkent hij. Extra reden om "ons eigen huiswerk te doen" en Europa's verdediging te versterken, zei Berendsen voor een vergadering met NAVO-collega's.

16 uur geleden