Macron ziet 'sterfelijk Europa' met zorg aan
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in een toespraak over Europa op de Sorbonne, de Universiteit van Parijs, gezegd dat Europa er op het internationale toneel zwak voorstaat. Hij vreest dat in het komende decennium die zwakheid erger kan worden "en we gedegradeerd kunnen worden, ons Europa is sterfelijk en kan sterven" aldus Macron.
Hij stelt dat "ons economisch model niet langer houdbaar is". Als we kijken naar de VS en naar China wordt het duidelijk dat "het erg moeilijk zal zijn om met deze twee economische grootmachten te concurreren, als onze concurrentiepositie en onze aantrekkelijkheid niet verbeteren". Hij maakte daarbij ook het verwijt aan China en de VS dat ze zich niet meer aan de internationale handelsregels houden. De EU moet daarom haar handelspolitiek heroverwegen.
De Franse president vreest een armer wordend Europa en dringt daarnaast aan op een sterke geloofwaardige Europese defensie die niet afhankelijk is van de VS. Europa loopt gevaar door Russische agressie volgens Macron. En "Europa is niet voldoende bewapend voor de risico's waar we nu mee te maken hebben". Hij vindt daarnaast dat er in Europa geen veiligheid zal zijn indien Rusland de oorlog van Oekraïne wint.
Sympathie verloren
De toespraak is zeven jaar na een andere belangrijke rede over de Europese Unie van Macron toen hij net staatshoofd was en die ook in het pand van de Sorbonne werd gehouden. Macron spreekt nu voor de Europese verkiezingen van 9 juni en voordat de EU eind juni bijeenkomt om een strategische agenda voor de komende vijf jaar op te stellen.
De EU heeft in Frankrijk net als de partij van de president veel sympathie verloren. De eurosceptische oppositiepartij Rassemblement national (RN) van Marine Le Pen doet het goed in peilingen. Opiniepeilers zeggen dat mogelijk bijna een derde van de kiezers op de RN zal stemmen. Die zou dan de grootste partij zijn.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump schrijft op Truth Social dat de internationale vredesraad voor de Gazastrook, die toezicht moet houden op het overgangsbestuur, is gevormd. De zogeheten Board of Peace is een belangrijk onderdeel van de tweede fase van Trumps vredesplan voor Gaza.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft Donald Trump haar Nobelprijs voor de Vrede aangeboden. Dat zegt de oppositiepoliticus enkele uren na afloop van haar lunch met de Amerikaanse president in het Witte Huis. Ze wilde desgevraagd niet ingaan op de vraag of Trump de prijs aannam.
5 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - Venezuela is niet bang diplomatiek de degens te kruisen met de Verenigde Staten. Dat zei interim-president Delcy Rodríguez tegenover het Venezolaanse parlement in de zogenoemde State of the Nation. De uitspraak kon rekenen op luid applaus.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado is vol lof over haar gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump. Volgens Machado was hun eerste persoonlijke ontmoeting "geweldig", zo zei ze na afloop van de lunch in het Witte Huis.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Witte Huis is duidelijk geweest over zijn intenties om Groenland te verwerven. De inzet van Europese militairen op Groenland doet daar niets aan af. Dat zegt woordvoerder Karoline Leavitt in reactie op vragen van journalisten.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Iran heeft onder druk van de Amerikaanse president Donald Trump 800 executies opgeschort, meldt het Witte Huis. Trump waarschuwde Iran eerder voor "ernstige gevolgen" als het regime zou doorgaan met het doden van demonstranten.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd eventuele plannen voor een Amerikaanse aanval op Iran uit te stellen. Dat bericht de krant The New York Times, die zich baseert op informatie van een hooggeplaatste Amerikaanse regeringsfunctionaris.
7 uur geleden