Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron ziet 'sterfelijk Europa' met zorg aan

Macron ziet 'sterfelijk Europa' met zorg aan

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in een toespraak over Europa op de Sorbonne, de Universiteit van Parijs, gezegd dat Europa er op het internationale toneel zwak voorstaat. Hij vreest dat in het komende decennium die zwakheid erger kan worden "en we gedegradeerd kunnen worden, ons Europa is sterfelijk en kan sterven" aldus Macron.

Hij stelt dat "ons economisch model niet langer houdbaar is". Als we kijken naar de VS en naar China wordt het duidelijk dat "het erg moeilijk zal zijn om met deze twee economische grootmachten te concurreren, als onze concurrentiepositie en onze aantrekkelijkheid niet verbeteren". Hij maakte daarbij ook het verwijt aan China en de VS dat ze zich niet meer aan de internationale handelsregels houden. De EU moet daarom haar handelspolitiek heroverwegen.

De Franse president vreest een armer wordend Europa en dringt daarnaast aan op een sterke geloofwaardige Europese defensie die niet afhankelijk is van de VS. Europa loopt gevaar door Russische agressie volgens Macron. En "Europa is niet voldoende bewapend voor de risico's waar we nu mee te maken hebben". Hij vindt daarnaast dat er in Europa geen veiligheid zal zijn indien Rusland de oorlog van Oekraïne wint.

Sympathie verloren

De toespraak is zeven jaar na een andere belangrijke rede over de Europese Unie van Macron toen hij net staatshoofd was en die ook in het pand van de Sorbonne werd gehouden. Macron spreekt nu voor de Europese verkiezingen van 9 juni en voordat de EU eind juni bijeenkomt om een strategische agenda voor de komende vijf jaar op te stellen.

De EU heeft in Frankrijk net als de partij van de president veel sympathie verloren. De eurosceptische oppositiepartij Rassemblement national (RN) van Marine Le Pen doet het goed in peilingen. Opiniepeilers zeggen dat mogelijk bijna een derde van de kiezers op de RN zal stemmen. Die zou dan de grootste partij zijn.

Meer uit Buitenland

Senaat VS keurt financiering immigratiebeleid Trump goed

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse Senaat heeft een voorstel goedgekeurd om ongeveer 70 miljard dollar (60 miljard euro) uit te trekken voor het immigratiebeleid van de regering-Trump. Het geld gaat volgens Amerikaanse media als The Hill en Politico onder meer naar diensten als vreemdelingenpolitie ICE en grensbewakingsdienst Border Patrol.

6 minuten geleden
Commissie moet sms'jes Von der Leyen bewaren, zegt EU-ombudsvrouw

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet sms'jes die haar voorzitter Ursula von der Leyen uitwisselt met staatshoofden en regeringsleiders bewaren. Dat stelt de EU-ombudsvrouw Teresa Anjinho na een onderzoek naar een verwijderd sms'je van de Franse president Emmanuel Macron aan Von der Leyen.

40 minuten geleden
Kroonprinses Mette-Marit op wachtlijst voor longtransplantatie

OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit is op de wachtlijst geplaatst voor een longtransplantatie. Dat heeft het Noorse hof vrijdag bekendgemaakt. Volgens haar arts is de ontwikkeling van haar chronische longziekte ernstig en is een transplantatie noodzakelijk.

1 uur geleden
'Buitenlandse' zeedrone ontploft in Roemeense haven

BOEKAREST (ANP/RTR) - Een onbekende militaire zeedrone is vrijdagochtend in de haven van het Roemeense Constanța ontploft. De explosie maakte geen slachtoffers, laat het Roemeense ministerie van Defensie weten.

1 uur geleden
VK spreekt Amerikaanse kritiek tegen na dood Nowak

LONDEN (ANP) - De Britse regering zegt zich niet te herkennen in Amerikaanse kritiek na de dood van student Henry Nowak. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken stelde dat de zaak laat zien dat niet alle groepen gelijk worden behandeld door de Britse politie. De Britse minister van Justitie David Lammy zei bij Sky News zich niet te herkennen in "deze karikatuur van Groot-Brittannië met een strafrechtssysteem met dubbele standaarden".

1 uur geleden
Israël beveelt evacuatie dorpen ten noorden van de Litani

TEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) waarschuwt inwoners van drie dorpen ten noorden van de rivier de Litani om te vertrekken. Er staan aanvallen aan te komen, zegt de krijgsmacht. Aanvallen op de zuidelijke stad Tyrus kostten volgens de Libanese burgerbescherming aan zeven mensen het leven.

2 uur geleden
IAEA: lokaal bestand voor reparaties bij kerncentrale Oekraïne

KYIV (ANP) - In Oekraïne is vrijdag een lokaal bestand ingegaan in de omgeving van de kerncentrale Zaporizja. Dat moet reparaties aan een hoogspanningslijn mogelijk maken, zodat een mogelijk nucleair ongeval kan worden voorkomen, meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Dat bemiddelde tussen de strijdende partijen.

3 uur geleden