Macron ziet 'sterfelijk Europa' met zorg aan
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in een toespraak over Europa op de Sorbonne, de Universiteit van Parijs, gezegd dat Europa er op het internationale toneel zwak voorstaat. Hij vreest dat in het komende decennium die zwakheid erger kan worden "en we gedegradeerd kunnen worden, ons Europa is sterfelijk en kan sterven" aldus Macron.
Hij stelt dat "ons economisch model niet langer houdbaar is". Als we kijken naar de VS en naar China wordt het duidelijk dat "het erg moeilijk zal zijn om met deze twee economische grootmachten te concurreren, als onze concurrentiepositie en onze aantrekkelijkheid niet verbeteren". Hij maakte daarbij ook het verwijt aan China en de VS dat ze zich niet meer aan de internationale handelsregels houden. De EU moet daarom haar handelspolitiek heroverwegen.
De Franse president vreest een armer wordend Europa en dringt daarnaast aan op een sterke geloofwaardige Europese defensie die niet afhankelijk is van de VS. Europa loopt gevaar door Russische agressie volgens Macron. En "Europa is niet voldoende bewapend voor de risico's waar we nu mee te maken hebben". Hij vindt daarnaast dat er in Europa geen veiligheid zal zijn indien Rusland de oorlog van Oekraïne wint.
Sympathie verloren
De toespraak is zeven jaar na een andere belangrijke rede over de Europese Unie van Macron toen hij net staatshoofd was en die ook in het pand van de Sorbonne werd gehouden. Macron spreekt nu voor de Europese verkiezingen van 9 juni en voordat de EU eind juni bijeenkomt om een strategische agenda voor de komende vijf jaar op te stellen.
De EU heeft in Frankrijk net als de partij van de president veel sympathie verloren. De eurosceptische oppositiepartij Rassemblement national (RN) van Marine Le Pen doet het goed in peilingen. Opiniepeilers zeggen dat mogelijk bijna een derde van de kiezers op de RN zal stemmen. Die zou dan de grootste partij zijn.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft ontkend dat hij het parlement heeft misleid over de aanstelling van de omstreden Peter Mandelson. Eerder zei zijn woordvoerder dat de premier het Lagerhuis "per ongeluk" had misleid, omdat hij zelf ook niet alle informatie tot zijn beschikking had.
24 minuten geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar zegt dat zijn land alle arrestatiebevelen van het Internationaal Strafhof (ICC) zal uitvoeren en dat dus ook de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zou worden aangehouden als hij Hongarije betreedt. Dat is opmerkelijk, omdat Magyar net Netanyahu heeft uitgenodigd om later dit jaar in Boedapest op bezoek te komen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft het parlement "per ongeluk" misleid rond de aanstelling van Peter Mandelson als ambassadeur in de Verenigde Staten, zegt Downing Street tegen Britse media. Starmer zei eerder tegen het Lagerhuis dat de normale procedure was gevolgd rond die benoeming, maar de premier zou toen zelf niet op de hoogte zijn geweest dat dat niet waar was.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten en Iran houden woensdag een tweede onderhandelingsronde in Pakistan, meldt CNN. De Amerikaanse nieuwszender baseert zich op ingewijden, die benadrukken dat de situatie nog kan wijzigen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas erkent dat na jaren van oorlog nauwelijks vooruitgang is geboekt voor een tweestatenoplossing. Toch blijft dat volgens haar "de meest haalbare weg naar een Midden-Oosten zonder oorlog", zei ze maandag na afloop van de negende Globale Alliantie voor de uitvoering van de Tweestatenoplossing in Brussel. Israël en de Palestijnse Autoriteit moeten beiden hun verantwoordelijkheid nemen, zei Kallas.
3 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - De Japanse meteorologische dienst (JMA) waarschuwt voor mogelijke nieuwe zware aardbevingen, na de beving met een kracht van 7.7 eerder op maandag. De kans op een nieuwe beving met een kracht van 8.0 of meer is groter dan normaal. Er werd gewaarschuwd voor een tsunami met golven tot 3 meter, die waarschuwing is inmiddels ingetrokken.
4 uur geledenBAABDA (ANP/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat gesprekken met Israël zich moeten richten op het beëindigen van de "vijandelijkheden" en de Israëlische bezetting van het zuiden van Libanon. Hij heeft oud-ambassadeur in Washington Simon Karam aangesteld als hoofd van de Libanese delegatie.
5 uur geleden