Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron ziet 'sterfelijk Europa' met zorg aan

Macron ziet 'sterfelijk Europa' met zorg aan

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in een toespraak over Europa op de Sorbonne, de Universiteit van Parijs, gezegd dat Europa er op het internationale toneel zwak voorstaat. Hij vreest dat in het komende decennium die zwakheid erger kan worden "en we gedegradeerd kunnen worden, ons Europa is sterfelijk en kan sterven" aldus Macron.

Hij stelt dat "ons economisch model niet langer houdbaar is". Als we kijken naar de VS en naar China wordt het duidelijk dat "het erg moeilijk zal zijn om met deze twee economische grootmachten te concurreren, als onze concurrentiepositie en onze aantrekkelijkheid niet verbeteren". Hij maakte daarbij ook het verwijt aan China en de VS dat ze zich niet meer aan de internationale handelsregels houden. De EU moet daarom haar handelspolitiek heroverwegen.

De Franse president vreest een armer wordend Europa en dringt daarnaast aan op een sterke geloofwaardige Europese defensie die niet afhankelijk is van de VS. Europa loopt gevaar door Russische agressie volgens Macron. En "Europa is niet voldoende bewapend voor de risico's waar we nu mee te maken hebben". Hij vindt daarnaast dat er in Europa geen veiligheid zal zijn indien Rusland de oorlog van Oekraïne wint.

Sympathie verloren

De toespraak is zeven jaar na een andere belangrijke rede over de Europese Unie van Macron toen hij net staatshoofd was en die ook in het pand van de Sorbonne werd gehouden. Macron spreekt nu voor de Europese verkiezingen van 9 juni en voordat de EU eind juni bijeenkomt om een strategische agenda voor de komende vijf jaar op te stellen.

De EU heeft in Frankrijk net als de partij van de president veel sympathie verloren. De eurosceptische oppositiepartij Rassemblement national (RN) van Marine Le Pen doet het goed in peilingen. Opiniepeilers zeggen dat mogelijk bijna een derde van de kiezers op de RN zal stemmen. Die zou dan de grootste partij zijn.

Meer uit Buitenland

Zes doden bij Israëlische luchtaanval in zuiden Libanon

BEIROET (ANP/AFP) - Bij een Israëlische luchtaanval op Kfar Dounine in het zuiden van Libanon zijn zes personen omgekomen. Dat meldt het Libanese staatspersbureau NNA.

1 uur geleden
Volledige Epstein-bestand tentoongesteld in New York

NEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse organisatie die zich inzet voor meer transparantie, stelt het ongeveer 3,5 miljoen pagina's tellende dossier rond Jeffrey Epstein tentoon in New York. Voor de pop-up-expositie in de wijk Tribeca zijn de documenten gebundeld in 3437 delen.

2 uur geleden
Oekraïne meldt aanval op Kyiv na verlopen bestand

KYIV (ANP/AFP/DPA) - In de eerste nacht na het driedaagse staakt-het-vuren heeft Rusland droneaanvallen uitgevoerd op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat meldt de militaire leiding van de stad op Telegram. Bij aanvallen op de regio Dnipropetrovsk vielen daarnaast een dode en vier gewonden, melden de regionale autoriteiten.

3 uur geleden
Recordaantal beren gezien en gedood in Japan

TOKIO (ANP/AFP) - In Japan is in de twaalf maanden tot maart van dit jaar een recordaantal beren waargenomen en gedood, zo blijkt uit voorlopige overheidsgegevens. Er werden ruim twee keer zoveel beren gezien als twee jaar eerder, toen het laatste record werd gevestigd.

3 uur geleden
Einde Mexicaans schooljaar toch niet vervroegd om WK

MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.

6 uur geleden
Klopjacht na schietpartij net over Nederlandse grens in Duitsland

WASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.

6 uur geleden
Zeven tijgers in beslag genomen bij arrestatie bendeleider Mexico

MONTERREY (ANP/BLOOMBERG) - De Mexicaanse politie heeft de leider gearresteerd van een groep die nauwe banden heeft met het beruchte drugskartel Cartel del Noreste. Tijdens de arrestatie werden naast wapens, drugs, auto's en motoren ook zeven tijgers in beslag genomen.

6 uur geleden