Macron zet in op nieuwe kerncentrales
PARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk gaat nieuwe kerncentrales bouwen om in te spelen op de groeiende energievraag en klimaatuitdagingen. "Om Frankrijks energieonafhankelijkheid te garanderen en ons doel van klimaatneutraliteit in 2050 te halen, zullen we voor het eerst in decennia de bouw van nucleaire reactoren in ons land weer lanceren", zei president Emmanuel Macron dinsdag in een televisietoespraak.
Macron ging ook in op de impact van de Europese gascrisis op de energieprijzen en het effect daarvan op de koopkracht. Ook andere industriële sectoren die werken met hoogstaande technologie moeten een impuls krijgen om minder afhankelijk te zijn van de VS en Azië, vindt de president. Hij hamert al langer op meer autonomie voor Europa, ook op defensievlak.
Franse media hadden vorige maand al geschreven dat Macron de bouw van nieuwe kerncentrales zou aankondigen. Het staatshoofd beloofde aan het begin van zijn presidentschap nog het land minder afhankelijk te maken van kernenergie, maar dat idee was de afgelopen tijd al weggezakt. Greenpeace verwierp Macrons aankondiging met het argument dat hij kernenergie promoot in aanloop naar de presidentsverkiezingen van volgend jaar. Hij moet zich daar formeel overigens nog kandidaat voor stellen, maar er wordt al gewerkt aan zijn campagne. Te duur, te traag en te gevaarlijk, zegt de milieuorganisatie over de kernenergieplannen.
Eerder had de regering gezegd geen nieuwe reactorprojecten te beginnen tot energiebedrijf EDF de bouw heeft afgerond van een zogenoemde EPR-kerncentrale in Flamanville in het noordwesten van het land. Dat in 2007 begonnen project kampt met vertragingen en enorme kostenoverschrijdingen.
Grofweg driekwart van de elektriciteit in Frankrijk is afkomstig van kerncentrales.
Meer uit Buitenland
SANAA (ANP/RTR) - De Jemenitische president Rashad al-Alimi heeft de Amerikaanse president Donald Trump in een telefoongesprek om hulp gevraagd in zijn strijd tegen de Houthi's. Dat melden meerdere bronnen. Al-Alimi zocht militaire steun, die Trump niet zou hebben toegezegd.
26 minuten geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Unie moet meer doen aan cyberveiligheid, stelt de Europese Rekenkamer (ERK) in een maandag verschenen rapport. Vooral de EU-lidstaten hebben daarin een taak, door meer informatie uit te wisselen. Dat gebeurt nu veel te weinig, concludeert de ERK na onderzoek.
42 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Bij het Beierse Oktoberfest is voor het eerst een feest georganiseerd voor queer vrouwen. Onder het motto 'bier, borsten en pretzels' kwamen honderden lesbiënnes, biseksuelen, trans en non-binaire personen samen om hun gemeenschap te vieren.
45 minuten geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Rusland heeft de onderdrukking van critici in het buitenland de laatste jaren flink opgevoerd. Dat meldt de speciale rapporteur van de VN voor de mensenrechtensituatie in Rusland, Mariana Katzarova, in een rapport. Sinds de Russische invasie in Oekraïne in 2022 zijn de surveillance, intimidatie en represailles van tegenstanders toegenomen.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Australië, Canada, Nieuw-Zeeland, Noorwegen en het Verenigd Koninkrijk hebben zich in een gezamenlijke verklaring uitgesproken tegen de "schijnverkiezingen" in Oekraïense regio's.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Volgens de Russische kiescommissie heeft de Tsjetsjeense leider en krijgsheer Ramzan Kadyrov bij zijn herverkiezing als leider van de Russische regio Tsjetsjenië 99,85 procent van de stemmen behaald. Kadyrov is een nauwe bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin.
2 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR) - In Syrië is opnieuw een wapenopslag ontploft. Dat gebeurde bij Al-Eis, in de noordelijke provincie Aleppo. De autoriteiten melden dat zeker vier personen gewond zijn geraakt.
2 uur geleden