Macron zegt vrijdagochtend met een nieuwe premier te komen
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron komt vrijdagochtend met de naam van een nieuwe premier. Dat heeft het Elysée, het presidentieel paleis, bekendgemaakt. Dat is later dan de president eerder had beloofd. Hij moet met een nieuwe premier komen, omdat het parlement Michel Barnier naar huis had gestuurd.
Macron was donderdag in Polen voor een bezoek, maar heeft die reis vroegtijdig afgekapt. De verwachting was dat hij mogelijk deze donderdagavond al met een kandidaat zou komen, vooral omdat hij dinsdagmiddag had gezegd dat het nog hooguit 48 uur zou duren. Het Elysée zegt nu dat het de naam vrijdagochtend bekendmaakt in een persbericht.
Vorige week viel het Franse kabinet door een motie van wantrouwen van het Franse parlement. Dat was al 62 jaar niet voorgekomen. Het parlement was boos op Barnier omdat hij het parlement probeerde te passeren bij het doorvoeren van een begroting. Die mogelijkheid bestaat in de Franse grondwet. Het enige wat het parlement nog kan doen om dat te voorkomen, is de premier en zijn kabinet naar huis sturen.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP/RTR) - Autoriteiten hebben duizenden bewoners van een streek circa 40 kilometer ten noorden van Sydney opgeroepen te evacueren als gevolg van een grote bosbrand. Die woedt in een dichtbevolkte streek bij de plaats Woy Woy. De Australische premier Anthony Albanese heeft opgeroepen "goed op elkaar te letten en de instructies van de autoriteiten op te volgen".
30 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Duitse regeringsleider Friedrich Merz erkent de Belgische bezorgdheid over de inzet van bevroren Russisch geld voor Oekraïne. Alle landen moeten hetzelfde risico dragen, zei de bondskanselier na overleg met de Belgische premier Bart De Wever en Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Canadees-Amerikaanse toparchitect Frank Gehry is op 96-jarige leeftijd overleden, meldt The New York Times. Hij ontwierp onder meer het Guggenheim-museum in het Noord-Spaanse Bilbao. Volgens de krant was hij een van de grootste Amerikaanse architecten.
12 uur geledenBRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro heeft voor de verkiezingen van volgend jaar zijn steun uitgesproken voor zijn oudste zoon Flávio Bolsonaro als presidentskandidaat. Dat maakte het hoofd van hun Liberale Partij bekend en Flávio heeft dit zelf bevestigd op X.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs zien de manier waarop de Verenigde Staten de EU heeft afgeschilderd in hun laatste veiligheidsstrategie als een aanval op de Europese waarden en manier van leven. In een Nationale Veiligheidsstrategie stelt de regering-Trump dat het verzet in Europa tegen de gevestigde orde moet worden aangewakkerd en dat radicaal-rechtse bewegingen moeten worden gesteund.
15 uur geledenDUBLIN (ANP/AFP) - De Ierse politie onderzoekt een incident met onbekende drones rond de aankomst van het vliegtuig met de Oekraïense president Zelensky in de Ierse hoofdstad Dublin. Regeringsleider Micheál Martin heeft gezegd dat hij is geïnformeerd over drone-activiteiten op de avond van de landing. Later deze maand buigt de Nationale Veiligheidsraad zich over de kwestie, meldt de Ierse omroep RTE.
16 uur geledenLONDEN (ANP) - De Soedanese stad el-Fasher is volgens waarnemers 'een enorme plaats delict' met hopen opgestapelde lijken in straten en massagraven. De Rapid Support Forces (RSF) die de stad zes weken geleden innamen, proberen bewijs voor hun massamoorden te vernietigen, meldt de Britse krant The Guardian.
19 uur geleden