
Macron wil opheldering over Poetins intenties rond Oekraïne
BERLIJN (ANP/RTR/DPA) - De Franse president Emmanuel Macron wil vrijdagmorgen in een telefoongesprek met Vladimir Poetin opheldering vragen over de intenties van de Russische president met Oekraïne.
Macron zegt te hopen dat het telefoontje leidt tot een "stevige dialoog en verduidelijkingen". Ook wil hij Poetin een weg naar de-escalatie van het conflict voorstellen. Volgens het Élysée gelooft Macron dat er ruimte is voor diplomatie.
De Franse president herhaalde in een gezamenlijke persconferentie met bondskanselier Olaf Scholz in Berlijn hun gezamenlijke steun aan Oekraïne en dat Rusland "een hoge prijs zou betalen" bij een invasie van het kleine buurland.
Sancties
De Oekraïense president Volodimir Zelenski heeft zijn onderdanen dinsdagavond opgeroepen kalm te blijven. Volgens hem wordt aangestuurd op een ontmoeting tussen hem en Poetin, in het bijzijn van Macron en Scholz. "Er zijn geen roze brillen, geen kinderlijke illusies, alles is niet simpel. Maar er is hoop", zei Zelenski.
Rusland zegt geen plannen te hebben voor een invasie van Oekraïne, maar eist bindende garanties van de Verenigde Staten en de NAVO dat het land niet zal toetreden tot het Westerse militaire bondgenootschap. Nabij de grens tussen Oekraïne en Rusland is een grote Russische troepenmacht samengetrokken.
Over en weer wordt de druk opgevoerd met de dreiging van sancties op het gebied van onder meer technologie, de toegang tot internationale betalingssystemen en energie.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft geen bevel uitgevaardigd om het staakt-het-vuren tijdens Pasen in Oekraïne te verlengen. Dat zei Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov zondag tegen het Russische persbureau TASS.
46 minuten geledenTEL AVIV (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) geeft toe dat er fouten zijn gemaakt toen vorige maand in Gaza vijftien hulpverleners werden gedood. De verantwoordelijke commandant is ontslagen, staat in een verklaring die zondag is vrijgegeven na onderzoek.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is van plan om het ministerie van Buitenlandse Zaken drastisch te hervormen. Dat blijkt volgens The New York Times uit een ontwerpbesluit dat door de krant is ingezien.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP) - Paus Franciscus is zondag op het balkon verschenen voor de jaarlijkse paaszegen urbi et orbi op het Sint-Pietersplein. Hij begroette het publiek, maar las de zegen vervolgens niet zelf voor. Deze werd wel uit zijn naam voorgelezen.
6 uur geledenROME (ANP) - De Amerikaanse vicepresident J.D. Vance heeft op paaszondag de paus ontmoet, meldt het Vaticaan. Zaterdag had hij al een ontmoeting met de tweede man binnen de kerk, kardinaal Pietro Parolin.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Het Russische ministerie van Defensie zegt dat Oekraïne het paasbestand dat president Vladimir Poetin heeft afgekondigd meer dan duizend keer heeft geschonden, melden Russische staatsmedia. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat juist Rusland zijn eigen staakt-het-vuren schendt.
7 uur geledenZHEZKAZGAN (ANP/AFP) - Twee Russen en een Amerikaan zijn na 220 dagen in de ruimte veilig op aarde geland, melden het Russische ruimtevaartagentschap Roscosmos en NASA. De Amerikaan Don Pettit is de oudste actieve NASA-astronaut. Zijn terugkeer viel op zijn zeventigste verjaardag.
7 uur geleden