Macron: toezeggingen voor handelsverdrag Mercosur niet voldoende
DUBAI (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De onderhandelingen voor een handelsovereenkomst tussen de Europese Unie en vier Zuid-Amerikaanse landen lijkt extra vertraging op te lopen. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zijn de toezeggingen op het gebied van milieu die Brussel heeft gekregen, namelijk niet voldoende. Daarmee boort hij recente hoop op een spoedig akkoord weer de grond in.
"Ik kan onze boeren, onze industriëlen in Frankrijk en overal in Europa niet vragen om zich in te spannen voor het terugbrengen van de CO2-uitstoot, terwijl we plotseling alle tarieven afschaffen om goederen binnen te halen die niet aan deze regels onderworpen zijn", zei hij dit weekend na een ontmoeting met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva in Dubai. "Er zijn een paar zinnen toegevoegd aan het begin en aan het einde van de tekst om Frankrijk een plezier te doen - maar dit werkt niet."
Het gaat om een verdrag met de landen van Mercosur, oftewel Argentinië, Brazilië, Uruguay en Paraguay. Over een speciale handelsdeal met de landen wordt al zo'n twee decennia gepraat. Het EU-Mercosur-pact zou een geïntegreerde markt van 780 miljoen consumenten kunnen creëren, waarmee het het grootste vrijhandelsverdrag uit de geschiedenis van de EU zou worden.
Verzet EU-landen
Maar er is in meerdere Europese landen al langer veel verzet tegen het mogelijke akkoord, ook in Nederland. Nederland moet in Brussel "klip en klaar" maken dat landbouw geen onderdeel mag zijn van het handelsverdrag, vond een Kamermeerderheid eerder dit jaar nog. De partijen die tegen zijn, vrezen dat het verdrag leidt tot "forse toename van oneerlijke concurrentie voor Europese boeren". Ook is volgens hen de veiligheid van geïmporteerd vlees in het geding en leidt het tot extra ontbossing van de Amazone.
Macron ziet de deal eveneens niet zitten. "Ik ben geen voorstander van dit akkoord omdat ik niet weet hoe ik het moet uitleggen aan een staalproducent, een boer of een Franse cementfabrikant", zei de Franse president. "En aangezien ik het thuis niet kan uitleggen, zal ik het ook niet verdedigen op internationale topconferenties."
Duitsland voor handelsverdrag
Het Duitse bedrijfsleven hoopt wel dat de deal snel getekend kan worden. "De overeenkomst opent niet alleen extra marktkansen in een belangrijke economische regio voor Duitse bedrijven, maar biedt ook belangrijke mogelijkheden voor diversificatie van de toeleveringsketen en het aanbod van grondstoffen", zegt de Deutsche Industrie- und Handelskammer (DIHK).
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
17 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
17 uur geleden