Macron: strijd tegen terrorisme vergt internationale aanpak
PARIJS (ANP/RTR) - Moslimterrorisme is een internationale dreiging die een internationale reactie vereist. Dat schreef de Franse president Emmanuel Macron woensdag op Twitter, verwijzend naar de recente onthoofdingen in Mozambique.
"In Mozambique zijn meer dan vijftig mensen onthoofd, vrouwen ontvoerd, dorpen geplunderd en vervolgens in brand gestoken. Barbaren kapen een religie van vrede om terreur te verspreiden", aldus Macron.
Berichten over de recente aanvallen op burgers in Mozambique benadrukken de dreiging van islamistisch terrorisme voor de internationale gemeenschap, zegt Macron.
Minitop
Minstens vijftig mensen zijn de afgelopen dagen gedood bij aanvallen van strijders die banden hebben met terreurbeweging Islamitische Staat, meldden lokale media. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties António Guterres heeft opgeroepen tot een onderzoek.
Juist deze week hield de EU een minitop over de recente jihadistische terreurdreiging. De Europese leiders zoeken een gezamenlijk Europees antwoord op de nieuwe golf aanslagen van de afgelopen weken in Parijs, Nice en Wenen. Zo willen de Franse president Emmanuel Macron en andere Europese leiders een betere beveiliging van de Europese grenzen.
Hervorming van vrij verkeer
Macron en de Oostenrijkse bondskanselier Sebastian Kurz drongen aan op krachtiger Europees optreden tegen moslimextremisten. Kurz wil de vrijheden van Syriëgangers en andere jihadisten beperken en Macron pleitte onder andere voor een hervorming van het vrije verkeer van personen binnen de EU.
Voor die laatste "grote verworvenheid" van de EU is het "tot op zekere hoogte de laatste kans", waarschuwde premier Mark Rutte bij de top. Als de EU-landen hun buitengrenzen niet beter sluiten voor kwaadwillenden, gaat het Schengenverdrag waarin het vrije reizen is vastgelegd volgens hem "onvermijdelijk" op de helling.
Meer uit Buitenland
ANKARA (ANP/AFP) - Turkije verbiedt vanaf 1 november het gebruik van sociale media door kinderen tot 15 jaar. Daarmee voegt het zich bij een groeiend aantal landen met wetgeving om kinderen te beschermen tegen de schadelijke effecten van onlineplatforms.
32 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het Ierse voorzitterschap van de EU stelt voor om 140 miljard af te halen van de aankomende EU-meerjarenbegroting (2028-2034). Als tijdelijk voorzitter van de EU heeft Ierland de taak om een zogeheten onderhandelingsbox over de begroting te presenteren. Deze zal volgende week worden besproken op een top met EU-leiders.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten klinkt kritiek op het plan van president Donald Trump om diesel uit Rusland te importeren. Dat kan Rusland geld opleveren om oorlog te voeren tegen Oekraïne, vinden critici.
3 uur geledenPANAMA-STAD (ANP/AFP) - De autoriteiten in Panama melden dat zeker 27 mensen gewond zijn geraakt bij de zware aardbeving van vrijdag. Die had een kracht van 7.7 en zorgde voor grote schade en paniek.
3 uur geledenZAPORIZJA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense stad Zaporizja hebben zeker elf levens gekost. Dat melden de regionale autoriteiten, die stellen dat zich drie kinderen onder de slachtoffers bevinden.
3 uur geledenTAIPEI (ANP/AFP/RTR) - Taiwan wil agressie afschrikken door uitgaven aan defensie op te voeren. Dat zei president Lai Ching-te tijdens een toespraak op de nationale feestdag van zijn democratisch bestuurde eiland.
4 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De politie heeft de Indiase hoofdstad New Delhi afgegrendeld in aanloop naar een jongerenprotest over aanpassingen aan de lijsten met kiesgerechtigden. Metrostations zijn gesloten, mobiel internet is opgeschort en agenten zoeken naar demonstranten in bussen die worden tegengehouden bij toegangspunten tot de stad.
6 uur geleden