
Macron stelt zich herkiesbaar als Franse president
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron gaat zoals verwacht voor een tweede ambtstermijn. Hij weigerde tot dusver zijn deelname aan de presidentsverkiezingen in april te bevestigen. Hij heeft nu in een brief aan het Franse volk laten weten zich opnieuw verkiesbaar te stellen. Het schrijven werd door meerdere kranten gepubliceerd.
Uit peilingen blijkt dat de 44-jarige sociaal-liberaal opnieuw zal worden verkozen. Macron won de verkiezingen in 2017 met een ruime meerderheid. Zijn grootste rivaal was toen de rechtste Marine Le Pen. Ook zij doet weer mee aan de verkiezingen en geldt opnieuw als belangrijkste uitdager.
De rechtse kiezers kunnen volgende maand ook stemmen op de radicaal-rechtse Éric Zemmour en de conservatieve Valérie Pécresse. De linkse partijen worden vertegenwoordigd door onder anderen socialist Anne Hidalgo, de burgemeester van Parijs. Kandidaten moeten zich uiterlijk vrijdag melden met minstens vijfhonderd steunbetuigingen om mee te kunnen doen aan de verkiezingen.
De eerste stemronde van de presidentsverkiezingen is op 10 april. Als niemand een absolute meerderheid van de stemmen krijgt, volgt twee weken later een nieuwe ronde. Dan kan alleen nog worden gekozen tussen de twee populairste deelnemers. Het Franse volk mag kort daarna, in juni, opnieuw naar de stembus voor de parlementsverkiezingen.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft zich voorstander verklaard van het houden van meerdere referenda op één dag, zodat kiezers kunnen beslissen over "belangrijke" sociale en economische hervormingen. Dat zei hij dinsdagavond laat tegen televisiezender TF1.
2 uur geledenPITTSBURGH (ANP) - Een rechter in de Amerikaanse staat Pennsylvania heeft geoordeeld dat de regering de Alien Enemies Act, een oorlogswet uit 1798, kan gebruiken om de deportatie van vermeende Venezolaanse bendeleden in de staat te versnellen. Dat melden Amerikaanse media.
2 uur geledenNEW YORK/PARIJS (ANP/RTR/AFP) - De noodhulpcoördinator van de Verenigde Naties heeft een Israëlisch plan voor de distributie van hulp in de Palestijnse Gazastrook gehekeld als een "cynische bijzaak, een opzettelijke afleiding, een vijgenblad voor verder geweld en ontheemding". Volgens de Britse diplomaat Tom Fletcher wil Israël het gebied liever ontvolken.
6 uur geledenCANNES (ANP) - De Amerikaanse acteur Robert De Niro heeft op de openingsavond van het Filmfestival van Cannes hard uitgehaald naar de Amerikaanse president Donald Trump en de manier waarop die de democratie en de kunstwereld bedreigt. De Niro kreeg het podium omdat hij een ere-Palm in ontvangst mocht nemen voor zijn volledige oeuvre. De prijs werd hem overhandigd door Leonardo DiCaprio.
6 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Ook Luxemburg, een van de hekkensluiters in de NAVO, wil nog dit jaar aan de NAVO-afspraken over defensiebudgetten voldoen. Het kleine NAVO-land wilde daarvoor eigenlijk tot 2030 de tijd nemen.
6 uur geledenCAIRO/GAZA (ANP/RTR/AFP) - Door een Israëlische luchtaanval op een ziekenhuis in de Gazastrook is een bekende Palestijnse journalist gedood die door Israël ervan werd beschuldigd samen te werken met de Palestijnse beweging Hamas. Hij lag gewond in een ziekenhuis in het zuidelijke Khan Younis na een eerdere aanval, aldus het gezondheidsministerie in het gebied.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Belgische socialistische vakbond ACOD heeft dinsdag herhaaldelijk een campagnefilmpje Speak up for Palestine uitgezonden op VRT 1, waar ook het Eurovisie Songfestival wordt uitgezonden. De bond deed dat uit protest tegen de deelname van Israël aan het muziekevenement, meldde het Belgische VRT NWS.
8 uur geleden