Macron schort hervorming kiesstelsel Nieuw-Caledonië op
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft een voorgenomen hervorming van het kiesstelsel in het overzeese gebiedsdeel Nieuw-Caledonië in de ijskast gezet. Hij heeft daarbij opgeroepen tot een dialoog in het gebiedsdeel dat circa 1400 kilometer ten oosten van Australië ligt.
Het plan om het stemrecht uit te breiden voor ingezetenen die er niet zijn geboren, maar al lang wonen, ontketende in mei onlusten. Die begonnen half mei toen beide Kamers van het Franse parlement het plan in eerste instantie hadden goedgekeurd.
Separatistische leden van de inheemse bevolkingsgroep de Kanaks zagen in het plan een manier om hun invloed verder terug te dringen. Het leidde tot bloedige rellen waarbij in mei negen doden vielen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben aanvallen uitgevoerd op drie vermeende drugsboten in het oostelijke deel van de Stille Oceaan. Daarbij zijn veertien "drugsterroristen" gedood, aldus defensieminister Pete Hegseth, die tegenwoordig door Washington minister van Oorlog wordt genoemd. Er is één overlevende.
26 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Noorwegen heeft met het toestaan van onderzoek naar nieuwe olieboringen in het noordpoolgebied niet het mensenrecht op leven en een veilig milieu geschonden. Dat heeft het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM) dinsdag unaniem geoordeeld. Greenpeace en Young Friends of the Earth Norway hoopten bij het hof hun gelijk te halen. De klimaatactivisten vonden dat de mensenrechten wel werden geschonden.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De samenvatting van klimaatplannen die landen tot dusver hebben ingediend bij de VN, roept teleurgestelde reacties op. "Dit rapport is een brandalarm voor de planeet, maar regeringen blijven op de snoozeknop drukken en vallen weer in slaap", reageert Jasper Inventor van Greenpeace op de rapportage van de VN-klimaatorganisatie.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse actrice Prunella Scales, vooral bekend als Sybil in de sitcom Fawlty Towers, is op 93-jarige leeftijd overleden. Volgens haar zoons overleed de actrice thuis in Londen, schrijft de BBC.
3 uur geledenKINGSTON (ANP/RTR/AFP) - De zorgen voor Jamaica nemen toe nu orkaan Melissa dichter bij het Caribische land komt. Een expert van de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) waarschuwt voor een "catastrofale situatie" en noemt Melissa voor Jamaica "de storm van de eeuw".
3 uur geledenEL-FASHER (ANP/AFP) - De Rapid Support Forces (RSF) in Soedan hebben meer dan 2000 burgers geëxecuteerd bij het innemen van de stad el-Fasher, zeggen aan het Soedanese leger gelieerde gewapende groeperingen. De milities, die bekendstaan als de Joint Forces, zeggen dat de meeste slachtoffers vrouwen, kinderen en ouderen zijn.
4 uur geledenMINSK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft boos gereageerd op het besluit van Litouwen om de grenzen met Belarus te sluiten. Hij spreekt van "krankzinnige oplichterij" en beschuldigt het buurland van een hybride oorlog.
4 uur geleden