Macron noemt brand bij synagoge antisemitisme, verdachte gefilmd
LA GRANDE-MOTTE (ANP/AFP) - De brand bij een synagoge in de Zuid-Franse stad La Grande-Motte was volgens de Franse president Emmanuel Macron een antisemitische terreurdaad. Volgens de politie raakte een agent gewond en raakte de synagoge beschadigd. Naar de dader wordt nog gezocht. Er staat een verdachte op beeld.
Voor de deur van de Beth Yaacovsynagoge stonden twee brandende auto's. Een van de twee ontplofte, vermoedelijk doordat er een gasfles in lag. De deuren van de synagoge raakten beschadigd. Voor zover bekend waren er op dat moment geen gelovigen binnen.
"De strijd tegen antisemitisme is een voortdurende strijd, die van een verenigde natie", schrijft Macron in reactie op de brand op X. Minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin sprak eerder van "een duidelijk criminele poging tot brandstichting", en zei op verzoek van Macron alles in het werk te stellen om de dader te pakken. Volgens Darmanin wordt de beveiliging van Joodse instellingen opgevoerd.
Doelgerichte aanval
Ook de Franse premier Gabriel Attal noemt de brandstichting "een antisemitische daad". "Wederom worden onze joodse medeburgers het doelwit." Het onderzoek is overgenomen door de antiterreuraanklager, aldus de premier. Attal en Darmanin gaan zaterdag naar de synagoge.
Volgens burgemeester Stéphan Rossignol is op camerabeelden te zien hoe iemand de auto's in brand steekt. Een onderzoeksbron zegt tegen persbureau AFP dat de persoon die op de beelden te zien is een Palestijnse vlag bij zich had.
Yonathan Arfi, voorzitter van de Franse Joodse organisatie CRIF, spreekt van een doelgerichte aanval. Dat in de auto een gasfles lag "op een tijdstip waarop verwacht wordt dat gelovigen bij de synagoge verwacht worden, is niet alleen een criminele daad", aldus Arfi. "Het toont dat de intentie was om te doden."
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico ziet af van het plan om het schooljaar eerder te beëindigen in verband met het WK voetbal deze zomer. Vorige week maakte het ministerie van Onderwijs bekend dat het overwoog de schoolvakantie veertig dagen eerder te laten beginnen.
42 minuten geledenWASSENBERG (ANP/DPA) - Bij een schietpartij in de Duitse plaats Wassenberg, vlak bij de Nederlandse grens ter hoogte van Roermond, is maandagavond een man om het leven gekomen. De politie is een klopjacht begonnen op de dader en heeft onder meer een helikopter ingezet, meldt een woordvoerder van de Duitse politie.
54 minuten geledenMONTERREY (ANP/BLOOMBERG) - De Mexicaanse politie heeft de leider gearresteerd van een groep die nauwe banden heeft met het beruchte drugskartel Cartel del Noreste. Tijdens de arrestatie werden naast wapens, drugs, auto's en motoren ook zeven tijgers in beslag genomen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Meerdere ministers hebben de Britse premier Keir Starmer gevraagd op te stappen, melden Britse media. Volgens The Times hebben drie leden van het kabinet, onder wie de minister van Binnenlandse Zaken Shabana Mahmood, Starmer verteld dat hij zijn positie moet heroverwegen. Sky News schrijft dat de ministers hem dinsdag in een vergadering gaan vertellen dat "het spel voorbij is".
4 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft de EU-sancties voor gewelddadige kolonisten afgedaan als het "moreel bankroet" van de Europese Unie. In een verklaring van zijn kantoor op X staat dat de Europeanen op deze manier de kolonisten op de Westelijke Jordaanoever gelijkstellen aan Hamas.
5 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky stelt dat het maandag op de laatste dag van het staakt-het-vuren "niet stil was aan het front". Rusland en Oekraïne hebben elkaar beschuldigd van schendingen van het driedaagse bestand.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
9 uur geleden