Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron: Koerdische gemeenschap doelwit gruwelijke aanval

Macron: Koerdische gemeenschap doelwit gruwelijke aanval

PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Koerdische gemeenschap in Frankrijk is het doelwit geweest van een gruwelijke aanval in het hart van Parijs. Dat zei president Emmanuel Macron vrijdag nadat een 69-jarige Fransman drie mensen van Koerdische komaf had doodgeschoten in de Franse hoofdstad. Frankrijk gaat de beveiliging opschroeven op plekken waar deze gemeenschap bijeenkomt.

Eerder had burgemeester Anne Hidalgo soortgelijke woorden gebruikt. "Koerden moeten, waar dan ook, in vrede kunnen wonen. Parijs staat meer dan ooit aan hun zijde", liet de burgemeester via Twitter weten. De dader is volgens haar een extreemrechtse activist. De Franse autoriteiten denken dat de aangehouden verdachte alleen handelde.

Binnenlandminister Gérald Darmanin, die beveiligingsmaatregelen heeft aangekondigd, zegt dat de aanval "duidelijk gericht was op buitenlanders". Het is alleen "niet zeker" of de gepensioneerde treinmachinist van plan was om "Koerden in het bijzonder" te doden. Het was erg onrustig rond Darmanins bezoek aan de plaats delict. Er ontstonden botsingen tussen Koerdische betogers en de veiligheidsdiensten, die met voorwerpen werden bekogeld en vervolgens traangas gebruikten om de menigte uiteen te drijven. Een tiental agenten raakte gewond.

Racistisch motief

Het schietincident vond kort voor 12.00 uur plaats op de Rue d'Enghien in het tiende arrondissement van de Franse hoofdstad. Er werd geschoten in een Koerdisch centrum, een restaurant en een kapsalon. Een advocaat van het centrum zegt dat de drie omgekomen slachtoffers Koerdisch waren. Er vielen ook drie gewonden. De toestand van een van hen is kritiek.

De verdachte was al eerder bij de autoriteiten in beeld vanwege zeker één misdaad met een racistisch motief. De Franse aanklager meldt dat de man vorig jaar een keer een migrantenkamp heeft aangevallen met een zwaard. Hij werd toen ook al onderzocht voor een racistisch gemotiveerde misdaad. De politie verklaarde dat hij bekend was voor twee pogingen tot doodslag, in 2016 en in 2021. Hj zou onder toezicht staan. Onderzocht wordt of hij contacten had met extreemrechtse figuren.

Geschrokken

Premier Elizabeth Borne veroordeelt het schietincident en spreekt haar steun uit aan de slachtoffers en hun naasten. Ook vanuit Nederland klinkt steun. Mark Rutte zei tijdens zijn wekelijkse persconferentie te zijn "geschrokken" van het nieuws en het op de voet te volgen. "Mijn gedachten zijn bij de slachtoffers, nabestaanden en de Franse autoriteiten die het in goede banen proberen te leiden."

Meer uit Buitenland

Woordvoerder Iraanse garde gedood bij luchtaanvallen VS en Israël

TEHERAN (ANP/AFP) - De woordvoerder van de Iraanse Revolutionaire Garde, Ali Mohammad Naini, is gedood bij de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen op Iran, meldt de Garde in een verklaring.

1 uur geleden
Israël valt Syrische doelen aan na geweld tegen druzen

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht zegt in de nacht van donderdag op vrijdag infrastructuur van de Syrische regering te hebben aangevallen, als reactie op aanvallen tegen druzen in de provincie Suwayda. Doelwitten waren een commandocentrum en wapens in militaire complexen in Zuid-Syrië.

2 uur geleden
Mette-Marit zegt dat zij is 'gemanipuleerd' door Jeffrey Epstein

OSLO (ANP) - De Noorse kroonprinses Mette-Marit zegt dat zij spijt heeft van haar vriendschap met de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein. Dat zegt zij vrijdag in een interview met de Noorse omroep NRK. "Ik ben gemanipuleerd en bedrogen", aldus Mette-Marit.

3 uur geleden
Iran neemt opnieuw Golfstaten onder vuur

DUBAI (ANP/AFP) - Iran heeft zijn vergeldingsaanvallen op de Golfstaten in de nacht van donderdag op vrijdag voortgezet. Onder meer de Verenigde Arabische Emiraten, Koeweit en Bahrein meldden luchtaanvallen.

6 uur geleden
Mexico zegt elf leden van drugskartel te hebben gedood

MEXICO-STAD (ANP) - Het Mexicaanse leger heeft elf mensen gedood in de deelstaat Sinaloa, de bakermat van het gelijknamige kartel. Dat meldt de Mexicaanse regering. De slachtoffers zouden leden zijn van het Sinaloa-kartel.

8 uur geleden
Brussel grijpt niet rigoureuzer in om energiekosten te verlagen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie kondigt na lang beraad tussen de lidstaten op de EU-top wel maatregelen aan voor schone energie, maar gaat niet direct iets doen om de energiekosten te drukken. Dat bleek na afloop van de EU-top.

8 uur geleden
Jetten: liggen geen schepen van ons klaar voor Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Er is nog geen sprake van Nederlandse fregatten of mijnenjagers die klaarliggen om in actie te komen in de Straat van Hormuz, zei premier Rob Jetten na afloop van de EU-top. Nederland kondigde donderdag samen met vijf andere landen aan bij te willen dragen aan "passende inspanningen" om de scheepvaart door de Straat van Hormuz te beschermen. Dat gebeurt wel pas zodra de situatie dat toelaat.

9 uur geleden