
Macron kan parlementsmeerderheid verliezen in 2e verkiezingsronde
PARIJS (ANP) - De Fransen kunnen in de tweede, beslissende ronde een nieuw parlement kiezen. De partijencoalitie van president Emmanuel Macron, Ensemble, staat op verlies en zou de huidige meerderheid kunnen verliezen.
Macron heeft nu vooral te kampen met het verrassende succes van de links-radicale Jean-Luc Mélenchon. Die kreeg met zijn coalitie Nupes (Nieuwe Ecologische en Sociale Volksunie), met onder meer Groenen, socialisten en communisten, in de eerste ronde een week geleden net als Macron een kwart van de stemmen.
Mélenchon hoopt vurig straks premier te kunnen worden met een meerderheid in de Nationale Vergadering, maar volgens opiniepeilingen is hij te optimistisch. Nupes zou op maximaal tweehonderd zetels kunnen rekenen in een parlement van 577 zetels. Dat is dus 89 zetels te weinig voor een meerderheid. Macrons partijencoalitie verliest ergens tussen de 55 en de 95 zetels in peilingen en kan dus zowel boven als onder de 289 uitkomen.
De opkomst wordt net als een week geleden erg laag ingeschat. Minder dan de helft van de ondervraagden liet weten van plan te zijn een stem uit te brengen. Het wordt waarschijnlijk een lagere opkomst dan een week geleden, toen 47,5 procent een stem uitbracht. In een stelsel met twee rondes zien veel kiezers hun favoriet in de eerste ronde verdwijnen en vragen zich dan af of het nog zin heeft in de tweede ronde tactisch op iemand te gaan stemmen.
De stembureaus sluiten in principe om 18.00 uur, maar in een aantal grote plaatsen zijn ze twee uur langer open. De exitpolls en uitslagen worden vanaf 20.00 uur verwacht.
Meer uit Buitenland
MADRID (ANP) - De Spaanse overheid eist informatie op van kleine elektriciteitsproducenten over hun cyberbeveiliging voor het nog lopende onderzoek naar de grote stroomstoring van vorige maand, meldt de Financial Times dinsdag. Onderzoekers die de stroomuitval onderzoeken, willen vaststellen of zij een zwakke schakel vormden die door kwaadwillenden is uitgebuit om het elektriciteitsnet van het land plat te leggen.
40 minuten geledenGAZA-STAD (ANP) - Bijna een kwart van de baby's in de Gazastrook is acuut ondervoed, maakt hulporganisatie Dokters van de Wereld op uit eigen onderzoek. Dat geldt volgens de organisatie ook voor ongeveer evenveel vrouwen die borstvoeding geven. Daarmee zou de toestand in Gaza, dat het Israëlische leger heeft afgegrendeld voor veel van de benodigde voedseltransporten, vergelijkbaar zijn met hongergebieden als Jemen en Noordoost-Nigeria.
1 uur geledenLISSABON (ANP) - Honderdduizenden gelovigen kwamen maandagavond bijeen in het heiligdom van Fátima in Portugal om te bidden voor de nieuwbenoemde paus Leo XIV en om te bidden voor wereldvrede. Er zouden ongeveer 270.000 pelgrims naar het heiligdom zijn gekomen, onder andere uit Portugal, Spanje, Polen, de VS, Paraguay, Mauritius en Taiwan, aldus kerkelijke functionarissen.
3 uur geledenGENÈVE (ANP) - Conflicten en natuurrampen hebben in 2024 geleid tot een recordaantal ontheemden. Wereldwijd steeg het aantal ontheemden dat in eigen land op de vlucht moest slaan naar 83,4 miljoen mensen. Een stijging van 10 procent ten opzichte van 2023 en meer dan een verdubbeling ten opzichte van zes jaar geleden. Dit staat in het jaarlijkse rapport van het Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC).
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De ingang van het huis van de Britse premier Keir Starmer is maandagochtend beschadigd door een brand. De antiterreurpolitie leidt uit voorzorg het onderzoek naar de brand en onderzoekt of er een verband is met twee andere recente branden, meldt de Londense Metropolitan Police. Niemand raakte gewond.
5 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ziet Donald Trump graag bij eventuele vredesgesprekken met Rusland in Istanbul. De Amerikaanse president zei eerder dat hij "erover nadacht" om naar Turkije te gaan.
11 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft maandag in een tv-toespraak gezworen om "krachtig" te reageren op elke toekomstige "terroristische aanval" in het conflict met Pakistan. Ook waarschuwde hij dat India geen "nucleaire chantage" tolereert van het buurland.
13 uur geleden