Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron kan parlementsmeerderheid verliezen in 2e verkiezingsronde

Macron kan parlementsmeerderheid verliezen in 2e verkiezingsronde

PARIJS (ANP) - De Fransen kunnen in de tweede, beslissende ronde een nieuw parlement kiezen. De partijencoalitie van president Emmanuel Macron, Ensemble, staat op verlies en zou de huidige meerderheid kunnen verliezen.

Macron heeft nu vooral te kampen met het verrassende succes van de links-radicale Jean-Luc Mélenchon. Die kreeg met zijn coalitie Nupes (Nieuwe Ecologische en Sociale Volksunie), met onder meer Groenen, socialisten en communisten, in de eerste ronde een week geleden net als Macron een kwart van de stemmen.

Mélenchon hoopt vurig straks premier te kunnen worden met een meerderheid in de Nationale Vergadering, maar volgens opiniepeilingen is hij te optimistisch. Nupes zou op maximaal tweehonderd zetels kunnen rekenen in een parlement van 577 zetels. Dat is dus 89 zetels te weinig voor een meerderheid. Macrons partijencoalitie verliest ergens tussen de 55 en de 95 zetels in peilingen en kan dus zowel boven als onder de 289 uitkomen.

De opkomst wordt net als een week geleden erg laag ingeschat. Minder dan de helft van de ondervraagden liet weten van plan te zijn een stem uit te brengen. Het wordt waarschijnlijk een lagere opkomst dan een week geleden, toen 47,5 procent een stem uitbracht. In een stelsel met twee rondes zien veel kiezers hun favoriet in de eerste ronde verdwijnen en vragen zich dan af of het nog zin heeft in de tweede ronde tactisch op iemand te gaan stemmen.

De stembureaus sluiten in principe om 18.00 uur, maar in een aantal grote plaatsen zijn ze twee uur langer open. De exitpolls en uitslagen worden vanaf 20.00 uur verwacht.

Meer uit Buitenland

Tienduizenden op de vlucht voor geweld in Zuid-Syrië

NEW YORK (ANP/AFP) - Bijna 80.000 mensen zijn ontheemd in de Zuid-Syrische provincie Suwayda door de jongste golf van geweld tussen druzen en bedoeïenen. Volgens de Internationale Organisatie voor Migratie zijn de voorzieningen voor elektriciteit, water en telecommunicatie ingestort. Een brandstoftekort heeft het transport lamgelegd en bemoeilijkt evacuaties.

5 uur geleden
Enkelband voor Braziliaanse ex-president Bolsonaro

BRASILIA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro, verdacht van een couppoging, moet een elektronische enkelband gaan dragen. De politie heeft zijn huis en zijn politieke hoofdkwartier doorzocht, meldden Braziliaanse media.

7 uur geleden
Slovenië ziet toch af van NAVO-referendums

LJUBLJANA (ANP) - Slovenië gaat toch geen raadgevend referendum uitschrijven over de verhoging van de defensie-uitgaven om de nieuwe NAVO-norm te halen. De Slovenen hoeven daardoor hoogstwaarschijnlijk ook niet te stemmen of ze binnen het bondgenootschap willen blijven.

8 uur geleden
Brussel verwacht lastige onderhandelingen over meerjarenbegroting

BRUSSEL (ANP) - Brussel wacht lastige onderhandelingen met en tussen de 27 EU-lidstaten over de meerjarenbegroting. Dat zei de Deense minister Marie Bjerre vrijdag na afloop van een bijeenkomst van ministers over EU-zaken. In de vergadering spraken de EU-ministers voor het eerst met elkaar over het deze week door de Commissie gepresenteerde voorstel voor het EU-budget 2028-2034

10 uur geleden
Voorlopig geen buitenlanders in vakantieresort Noord-Korea

SEOUL (ANP/AFP) - Buitenlandse toeristen zijn toch niet welkom in een onlangs geopend vakantieresort in Wonsan Kalma, aan de oostkust van Noord-Korea. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov bracht daar vorige week nog een bezoek en sprak van een "goede toeristische attractie".

10 uur geleden
Geweld in Syrische stad Suwayda laait toch weer op

SUWAYDA (ANP/AFP) - Gewapende groepen die gesteund worden door de Syrische regering zijn toch weer slaags geraakt met druzische strijders in het zuiden van het land. Donderdag was een wapenstilstand ingegaan, hadden regeringstroepen zich uit de stad Suwayda en omstreken teruggetrokken en leek de rust weer te keren.

10 uur geleden
Tomorrowland volledig open voor alle bezoekers met ticket

BOOM (ANP) - Tomorrowland gaat vrijdag volledig en voor alle bezoekers met een ticket open. De organisatie van het Belgische festival volgt daarin het meest optimistische scenario dat op tafel lag na de grote brand op woensdag, waarbij het hoofdpodium volledig afbrandde. In de nacht van donderdag op vrijdag werd met man en macht gebouwd aan een nieuw podium.

12 uur geleden