Macron: Israël moet niet vergeten dat het is opgericht door VN
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu niet moet vergeten dat diens land is opgericht door een resolutie van de Verenigde Naties. "Dit is dus niet het moment voor hem om de beslissingen van de VN naast zich neer te leggen", zei hij, verwijzend naar de Israëlische oproep om de VN-vredesmissie in Libanon te verplaatsen.
In 1947 werd door de Algemene Vergadering van de VN een resolutie aangenomen over de opdeling van Palestina in een Joodse en een Arabische staat. Maar Netanyahu ziet dat niet als de stichting van Israël. "Het was niet de VN-resolutie die de Staat Israël oprichtte, maar de overwinning in de onafhankelijkheidsoorlog", zegt hij in een verklaring. De Arabische leiders accepteerden de resolutie namelijk niet, waardoor een oorlog uitbrak. "Die werd uitgevochten door heroïsche strijders", zegt Netanyahu. "Veel van hen waren overlevenden van de Holocaust en sommigen ook van het Vichy-regime in Frankrijk." Die regering collaboreerde tijdens de Tweede Wereldoorlog met de nazi's.
De relatie tussen Macron en Netanyahu is de laatste weken gespannen. De Franse president heeft begin deze maand opgeroepen om te stoppen met wapenleveringen aan Israël, omdat hij vindt dat er een wapenstilstand in Libanon en de Gazastrook moet komen. Netanyahu noemde dat een "schandelijke" uitspraak van Macron en zei dat zijn land steun nodig had tegen Hamas en Hezbollah.
Meer uit Buitenland
GAZA/BEIROET (ANP/RTR) - In Zuid-Libanon en in Gaza zijn nieuwe doden gemeld na Israëlische aanvallen: vijf burgers in Libanon en vijf politieagenten en een 13-jarige Palestijnse jongen in Gaza.
5 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky betoogt dat zijn land een volwaardig EU-lidmaatschap verdient. Hij deed dat in zijn dagelijkse toespraak, nadat de Duitse bondskanselier Friedrich Merz voor een tijdelijke tussenvorm had gepleit waarin het Oost-Europese land nog geen stemrecht zou krijgen.
51 minuten geledenDHAKA (ANP/AFP) - Een mazelenepidemie in Bangladesh heeft tot dusver aan meer dan vijfhonderd kinderen het leven gekost, waarmee het een van de dodelijkste uitbraken in decennia is in het land.
55 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De internationale druk op de ultranationalistische Israëlische minister Itamar Ben-Gvir neemt toe. Na Italië roept ook Frankrijk de EU op om sancties tegen hem uit te vaardigen.
2 uur geledenTEHERAN/DOHA (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse toponderhandelaar Mohammad Bagher Ghalibaf heeft beklemtoond dat Iran als natie rechten heeft en dat die niet worden opgegeven. Hij zei dit in Teheran tegen de Pakistaanse bemiddelaar, legerchef veldmaarschalk Asim Munir. Bagher Ghalibaf zei ook dat Iran veel harder terugslaat dan in maart indien de VS weer aanvallen beginnen. Pakistan bemiddelt tussen de VS en Iran over een vredesakkoord of wapenstilstand.
3 uur geledenNAPELS (ANP/AFP) - Paus Leo heeft een bezoek gebracht aan het gebied rond Napels waar jarenlang (illegale) lozingen van giftig afval hebben plaatsgevonden. De kerkleider veroordeelde deze "dodelijke mix van duistere belangen en onverschilligheid, die het natuurlijke en sociale milieu heeft vergiftigd".
3 uur geledenKAMPALA (ANP/RTR) - Oeganda heeft drie nieuwe ebolabesmettingen bevestigd, waarmee het totaal in dat land voorlopig op vijf gevallen komt.
3 uur geleden