Macron: Israël moet niet vergeten dat het is opgericht door VN
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron vindt dat de Israëlische premier Benjamin Netanyahu niet moet vergeten dat diens land is opgericht door een resolutie van de Verenigde Naties. "Dit is dus niet het moment voor hem om de beslissingen van de VN naast zich neer te leggen", zei hij, verwijzend naar de Israëlische oproep om de VN-vredesmissie in Libanon te verplaatsen.
In 1947 werd door de Algemene Vergadering van de VN een resolutie aangenomen over de opdeling van Palestina in een Joodse en een Arabische staat. Maar Netanyahu ziet dat niet als de stichting van Israël. "Het was niet de VN-resolutie die de Staat Israël oprichtte, maar de overwinning in de onafhankelijkheidsoorlog", zegt hij in een verklaring. De Arabische leiders accepteerden de resolutie namelijk niet, waardoor een oorlog uitbrak. "Die werd uitgevochten door heroïsche strijders", zegt Netanyahu. "Veel van hen waren overlevenden van de Holocaust en sommigen ook van het Vichy-regime in Frankrijk." Die regering collaboreerde tijdens de Tweede Wereldoorlog met de nazi's.
De relatie tussen Macron en Netanyahu is de laatste weken gespannen. De Franse president heeft begin deze maand opgeroepen om te stoppen met wapenleveringen aan Israël, omdat hij vindt dat er een wapenstilstand in Libanon en de Gazastrook moet komen. Netanyahu noemde dat een "schandelijke" uitspraak van Macron en zei dat zijn land steun nodig had tegen Hamas en Hezbollah.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn kabinet laten weten dat hij niet opstapt. "De Labourpartij heeft een procedure om een partijleider aan te vechten en die is niet in gang gezet", staat in een verklaring van zijn kantoor. "Het land verwacht van ons dat we aan de slag gaan met regeren. Dat is wat ik doe en wat we als kabinet moeten doen."
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De productie van defensiemateriaal in Europa blijft achter en moet fors omhoog, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Ook de gezamenlijke inkoop van defensiemateriaal blijft achter. "We moeten de lidstaten echt aansporen tot meer gezamenlijke aankopen en innovatie", zei Kallas voor het begin van de vergadering met de EU-ministers van Defensie. Daar wordt onder meer gesproken over de defensieparaatheid van de EU.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse parlementariër Ebrahim Rezaei zegt dat Iran uranium zou kunnen verrijken tot 90 procent als het land nog een keer wordt aangevallen. De woordvoerder voor de parlementaire commissie Nationale Veiligheid en Buitenlands Beleid zegt dat dit besproken zal worden in het parlement.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Het staat nog niet vast dat de Britse premier Keir Starmer onder druk opstapt. Dat zei minister Darren Jones, de hoofdsecretaris van de premier, tegen Times Radio. Starmer heeft in de loop van de ochtend een kabinetsbijeenkomst met ministers die willen dat hij vertrekt. Ondertussen hebben zeker 72 van de 403 parlementariërs van zijn Labourpartij duidelijk gemaakt dat ze een andere leider willen.
3 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij een Israëlische luchtaanval op Kfar Dounine in het zuiden van Libanon zijn zes personen omgekomen. Dat meldt het Libanese staatspersbureau NNA.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse organisatie die zich inzet voor meer transparantie, stelt het ongeveer 3,5 miljoen pagina's tellende dossier rond Jeffrey Epstein tentoon in New York. Voor de pop-up-expositie in de wijk Tribeca zijn de documenten gebundeld in 3437 delen.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP/DPA) - In de eerste nacht na het driedaagse staakt-het-vuren heeft Rusland droneaanvallen uitgevoerd op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat meldt de militaire leiding van de stad op Telegram. Bij aanvallen op de regio Dnipropetrovsk vielen daarnaast een dode en vier gewonden, melden de regionale autoriteiten.
7 uur geleden