Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron in 'noodzakelijke dialoog' met Saudische kroonprins

Macron in 'noodzakelijke dialoog' met Saudische kroonprins

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron dineert donderdagavond in Parijs met de Saudische kroonprins en feitelijke machthebber Mohammed bin Salman al-Saud, ook wel MBS genoemd. Het is het eerste bezoek van de kroonprins aan West-Europa sinds de moord in 2018 op een Saudische journalist, Jamal Khashoggi. Die werd gepleegd in een consulaat van het koninkrijk in Turkije. Hij werd vermoord door een groep uit Saudi-Arabië overgevlogen daders en algemeen wordt aangenomen dat de Saudische geheime dienst en de kroonprins zelf achter de moord zitten.

Een aantal parlementariërs en mensenrechtengroepen in Frankrijk hebben daarom geprotesteerd tegen het bezoek van MBS. Twee mensenrechtenorganisaties hebben donderdag in Parijs aangifte gedaan en stellen dat Bin Salman al-Saud medeplichtig is aan marteling en ontvoering in verband met de moord op Khashoggi in 2018. Ze betogen dat hij wel kan worden vervolgd, omdat hij niet de onschendbaarheid van een staatshoofd zou genieten. Zijn vader, koning Salman bin Abdulaziz al-Saud, is het staatshoofd.

De kroonprins werd sinds de moord gemeden op het internationale toneel, maar de fractieleider van de regeringscoalitie van Macron, Aurore Bergé, zei dat "de president mensen moet kunnen ontvangen die feitelijk zijn gesprekspartners zijn, in het bijzonder met het oog op de oorlog in Oekraïne en op de grote problemen die we met energie hebben". Volgens Bergé gaat het om een "noodzakelijke dialoog die Frankrijk met alle Golfstaten moet voeren en dat is dus ook met de leider van Saudi-Arabië".

Grootste olie-exporteur

Bin Salman al-Saud is weer onder de wereldleiders van wie er velen bij hem op aandringen snel meer olie te leveren. Het koninkrijk is de grootste olie-exporteur ter wereld. Macron bezocht in december Jeddah en sprak daar ook al met de kroonprins. Twee weken terug was de Amerikaanse president Joe Biden op bezoek in Saudi-Arabië. Het koninkrijk wordt in het Westen behalve als belangrijke olieleverancier ook gezien als goede en trouwe klant voor de wapenindustrie en een belangrijke partner in het beleid tegenover Iran.

De kroonprins is woensdagavond in Frankrijk gearriveerd en is naar zijn kasteel vlakbij Parijs gegaan. Het staat in Louveciennes, circa 8 kilometer ten zuidwesten van het centrum van Parijs. Het heet Château Louis XIV. Het is uiterlijk een pompeus koninklijk kasteel uit de zeventiende eeuw, maar het is de jaren 2008-2011 verrezen. Het werd gebouwd op initiatief van de in Libanon geboren zakenman en projectontwikkelaar Emad Khashoggi, een neef van de vermoorde journalist. Het chateau beslaat 7000 vierkante meter en wordt omringd door circa 20 hectare aan tuinen. De kroonprins kocht het in 2015 naar verluidt voor 275 miljoen euro en het zou de duurste woning ter wereld zijn.

Meer uit Buitenland

Dodental bomaanslag op verkeersweg Colombia omhoog

BOGOTÁ (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een zware explosie op een verkeersweg in Colombia is gestegen naar negentien. De autoriteiten spreken over een terreuraanslag en houden een afsplitsing van de ontbonden guerrillagroep FARC verantwoordelijk.

45 minuten geleden
Rivalen Netanyahu gaan samen volgende verkiezingen Israël in

JERUZALEM (ANP/RTR) - Twee geduchte politieke rivalen van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gaan de krachten bundelen voor de komende verkiezingen, die later dit jaar worden verwacht. Zij hopen zo Netanyahu's coalitieregering te verdrijven.

3 uur geleden
President Israël stuurt aan op schikking in strafzaak Netanyahu

JERUZALEM (ANP/RTR/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu lijkt nog geen uitzicht te hebben op gratieverlening door de president in de corruptiezaak waarin hij is verwikkeld. Het staatshoofd, president Isaac Herzog, maakte zondag duidelijk dat eerst moet worden gekeken naar een mogelijke schikking. Pas daarna wil hij gratie overwegen.

5 uur geleden
Justitiechef: Trump was waarschijnlijk ook doelwit schutter

WASHINGTON (ANP) - De man die heeft geschoten bij een mediadiner in Washington had het waarschijnlijk ook voorzien op president Donald Trump. Dat heeft waarnemend minister van Justitie Todd Blanche gezegd in een interview met het televisieprogramma Meet the Press van NBC News. Wat de reden was voor de aanval bij het Correspondents' Dinner, wordt nog onderzocht.

6 uur geleden
Von der Leyen spreekt met Trump na aanval op mediagala

BRUSSEL (ANP) - De voorzitter van de Europese Commissie heeft na het schietincident op het mediagala in Washington contact gehad met de Amerikaanse president Donald Trump. Voorzitter Ursula von der Leyen schrijft op X dat ze haar solidariteit heeft uitgesproken richting de Amerikaanse president. "We hebben benadrukt dat politiek geweld geen plaats heeft in onze democratieën."

6 uur geleden
Rusland bedankt Noord-Korea voor 'bevrijding van Koersk'

PYONGYANG (ANP/AFP) - De Russische parlementsvoorzitter heeft de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un bedankt voor de "bevrijding van Koersk". Noord-Korea stuurde eerder troepen naar die Russische regio om tegen Oekraïne te vechten. "Koreaanse soldaten vochten zij aan zij met onze soldaten en officieren, en hebben Russisch grondgebied bevrijd van de Oekraïense nazi's", verklaarde politicus Vjatsjeslav Volodin volgens persbureau TASS tijdens een bezoek aan het buurland.

6 uur geleden
Rutte veroordeelt schietincident op Correspondents' Dinner

BRUSSEL (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte heeft geschokt gereageerd op de aanval op het mediagala met president Donald Trump. De secretaris-generaal schreef op X dat hij opgelucht is dat Trump, zijn echtgenote en de andere gasten veilig zijn. "Dit was een aanval op onze vrije en open samenlevingen. Wij staan voor de democratie en zijn solidair met de Verenigde Staten."

7 uur geleden