Macron: idee dat Frankrijk rol speelde bij aanslag Moskou 'bizar'
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron noemt het "bizar en gevaarlijk" dat de Russische minister van Defensie, Sergej Sjojgoe, in een telefoongesprek met zijn Franse collega insinueerde dat Frankrijk een rol zou hebben gespeeld bij de aanslag in Moskou.
In een gesprek van een uur met Sébastien Lecornu zei Sjojgoe dat "hij hoopte dat de Franse geheime dienst niet betrokken was" bij de recente aanval op een concertgebouw in Moskou.
"Maar het is belachelijk om te zeggen dat Frankrijk erachter zit, en dat de Oekraïners erachter zitten", aldus Macron. "Het slaat nergens op. Het komt niet overeen met de werkelijkheid. Het is een manipulatie van informatie die deel uitmaakt van het Russische oorlogsarsenaal." De aanval in Moskou werd opgeëist door terreurgroep Islamitische Staat.
'Bruikbare informatie'
Dat de Franse en Russische ministers van Defensie met elkaar telefoneerden was op zich best opmerkelijk, omdat Macron zijn houding tegenover Russische president Vladimir Poetin de voorbije maanden juist verder had verhard.
Maar het telefoontje zou volgens Macron deel uitmaken van "technische gesprekken" tussen de twee landen over de strijd tegen terreur. Frankrijk zou "bruikbare informatie" hebben voor Rusland over de aanslag van 22 maart die het leven kostte aan zeker 144 mensen.
Meer uit Buitenland
STOCKHOLM (ANP/AFP) - De Zweedse verkiezingswinnaar Magdalena Andersson heeft op X verklaard dat zij het land in een nieuwe richting wil leiden. De kiescommissie bevestigde donderdag dat haar linkse blok de verkiezingen van afgelopen zondag heeft gewonnen, waardoor de kans groot is dat Andersson de nieuwe premier zal worden.
26 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Nederlandse Europarlementariërs van D66, CDA, VVD, PRO en Volt reageren uiterst positief op de speech van de Canadese premier Mark Carney donderdag in het Europees Parlement. Daarin zei Carney het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen te verwelkomen om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de EU te maken. D66-voorman Gerben-Jan Gerbrandy noemt het een "historisch moment".
48 minuten geledenDUBLIN (ANP) - De Ierse omroep RTÉ heeft bekendgemaakt dat Ierland niet zal deelnemen aan het Eurovisie Songfestival van 2027. De omroep zal het muziekevenement ook niet uitzenden. Ierland was dit jaar al een van de vijf landen die het songfestival oversloegen vanwege de deelname van Israël.
1 uur geledenSTOCKHOLM (ANP) - De centrumlinkse oppositie in Zweden heeft de parlementaire verkiezingen gewonnen. Dat meldt de kiescommissie van het Noord-Europese land na telling van alle kiesdistricten. In reactie op die verkiezingswinst kondigde premier Ulf Kristersson van de liberaal-conservatieve Gematigde Uniepartij op X zijn vertrek aan.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement roept de Europese Commissie en de EU-lidstaten op de Europese buitengrenzen beter te beschermen, door onder meer extra geld vrij te maken voor infrastructuur aan de buitengrenzen. Daarbij kan aan hekken worden gedacht. Daarnaast moet de EU-grensbewakingsdienst Frontex meer capaciteit krijgen, stelt het parlement in een verklaring die donderdag met 339 stemmen voor en 225 tegen is aangenomen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Nieuwe Amerikaanse sancties tegen Rusland gaan het lastiger maken om tot een vredesakkoord in Oekraïne te komen, meldt het Kremlin. De Verenigde Staten namen woensdag een ingrijpend sanctiepakket tegen Rusland aan. "Het valt in de categorie onvriendelijke daden", aldus woordvoerder Dmitri Peskov.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft het voorstel van EU-commissievoorzitter Ursula von der Leyen verwelkomd om van Canada het eerste "geassocieerde lid" van de Europese Unie te maken. Hij zei tijdens een toespraak in het Europees Parlement dat Canada en de EU samen sterker staan en van elkaar kunnen profiteren.
3 uur geleden