
Macron hekelt Afrikaanse 'hypocrisie' over Russische invasie
YAOUNDÉ (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron hekelt de "hypocrisie" van veel Afrikaanse landen inzake de Russisch-Oekraïense oorlog. Macron wil dat de landen zich duidelijk uitspreken tegen "de eenzijdige agressie" van Rusland, zoals de Europese Unie doet. Concrete voorbeelden van de door hem geconstateerde hypocrisie gaf de Franse president overigens niet.
Macron deed zijn oproep dinsdag op een persconferentie in de Kameroense hoofdstad Yaoundé, waar hij te gast was bij zijn ambtgenoot Paul Biya. De Franse president is op rondreis door Afrika en bezoekt later Benin en Guinee-Bissau. Hij spreekt daar onder meer over de oorlog in Oekraïne en de wereldwijde voedselcrisis, maar ook over de veiligheidssituatie in Afrika zelf. Na de Franse aftocht uit Mali, eerder dit jaar, wil Macron de Afrikaanse landen ervan overtuigen dat ze samen aan de veiligheid van het continent kunnen werken.
De Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov bezocht de afgelopen dagen ook een aantal landen in Afrika, waaronder Congo, Oeganda en Egypte. Hij benadrukte daar dat de Russische positie inzake Oekraïne gerechtvaardigd is en dat de voedseltekorten te wijten zijn aan westerse sancties. Macron zei dat juist Rusland voedsel bewust inzet als oorlogswapen en dat vooral Afrika daar de dupe van is.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/BELGA) - Het graf van paus Franciscus is voor het eerst bezocht door het publiek. Hij ligt sinds zaterdag begraven in de Basiliek van Santa Maria Maggiore in Rome.
8 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het dodental na een ontploffing in de haven van het Zuid-Iraanse Shahid Rajaee is opgelopen. Staatsmedia berichten over minstens achttien sterfgevallen en achthonderd gewonden.
1 uur geledenBUENOS AIRES (ANP/RTR) - Argentijnen hebben zaterdag massaal afscheid genomen van paus Franciscus tijdens een openluchtmis voor de kathedraal in Buenos Aires. Het Plaza de Mayo was gevuld met jonge mensen en gezinnen die de in de Argentijnse hoofdstad geboren paus de laatste eer kwamen bewijzen.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat voortaan alle Amerikaanse schepen gratis door het Panama- en het Suezkanaal mogen varen. "Die kanalen zouden niet bestaan zonder de Verenigde Staten", schrijft Trump op Truth Social.
10 uur geledenSHAHID RAJAEE (ANP/AFP) - De brand in de Iraanse haven Shahid Rajaee na de enorme explosie van zaterdag is heviger geworden, bericht de staatstelevisie. Volgens de autoriteiten zijn zeker acht mensen omgekomen en 750 mensen gewond geraakt bij de ramp.
12 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Honderden klimaatactivisten van het Britse Just Stop Oil lopen voor de laatste keer in een mars door Londen. De groep stopt na zaterdag met actievoeren, omdat haar missie voor een belangrijk deel volbracht zou zijn nu de regering een aantal eisen heeft overgenomen in haar beleid.
14 uur geledenMUSCAT (ANP/AFP/RTR) - De derde gespreksronde tussen Iran en de Verenigde Staten over een mogelijke nieuwe atoomdeal verliep positief, stellen beide landen. Volgens de Amerikanen is er vooruitgang geboekt en de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi sprak van een bevredigend verloop van de gesprekken.
15 uur geleden