Macron: haast maken met nieuw kabinet Libanon
BEIROET (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft er dit weekeinde bij politieke leiders in Libanon op aangedrongen nog deze week een nieuwe regering te vormen. Hij belde zaterdag met de Libanese parlementsvoorzitter Nabih Berri, die zich nog niet kan vinden in voorstellen van de nieuwe premier Mustapha Adib.
Macron eist snelle hervormingen in Libanon in ruil voor financiële steun. Op 1 september zei hij dat de politieke leiders in Libanon ermee hadden ingestemd binnen twee weken een regering van deskundigen te vormen. Maar parlementsvoorzitter Berri vindt dat hij bij de vorming van een nieuwe regering te weinig gehoord wordt, zei zijn kantoor zondag in een verklaring. Ook zou Berri erop aandringen dat het cruciale ministerie van Financiën in handen blijft van de sjiieten.
Betogers die hervormingen eisten, wilden ook dat Berri het veld zou ruimen. Ze zien hem als een exponent van het vastgelopen stelsel in het land waar functies worden verdeeld op basis van de geloofsgemeenschap. De president moet een christen zijn, de premier een soenniet en de parlementsvoorzitter een sjiiet.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP/RTR) - Rusland probeert Oekraïense droneaanvallen tegen te gaan door het satellietinternet van Starlink te verstoren. Oekraïense piloten gebruiken dat systeem vaak om hun onbemande toestellen te besturen. Dronecommandanten en piloten in het zuidelijke Zaporizja vertellen persbureau Reuters dat bij Russische plaatsen en militaire installaties jammers zijn geplaatst.
7 minuten geledenANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump is slechtgehumeurd aangetreden voor de vergadering met de NAVO-leiders op de top in Ankara. Hij haalde woedend uit naar NAVO-bondgenoten als Spanje, verwees de afspraken met Iran naar de prullenbak en herhaalde dat Groenland Amerikaans moet worden. NAVO-topman Mark Rutte probeerde hem met loftuitingen en tegenspraak bij te sturen.
8 minuten geledenANKARA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt niets meer te maken te willen hebben met Spanje, omdat het land zo'n "vreselijke" bondgenoot zou zijn. Hij zegt daarom minister van Financiën Scott Bessent de opdracht te hebben gegeven om alle handelsbetrekkingen met Spanje te verbreken.
9 minuten geledenANKARA (ANP) - De voorlopige overeenkomst die de Verenigde Staten en Iran hadden gesloten is "voorbij", zegt president Donald Trump. Het is volgens hem "tijdverspilling" om met dat "stelletje leugenaars" te praten. Trump reageerde boos op de nieuwe vijandelijkheden tussen de beide landen. De VS voerden luchtaanvallen uit nadat Iran volgens de VS schepen in de Straat van Hormuz had bestookt.
50 minuten geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) zegt 85 Amerikaanse militaire locaties in Bahrein en Koeweit te hebben bestookt "als reactie op de schending van het staakt-het-vuren door de VS", meldt de Iraanse staatstelevisie.
1 uur geledenANKARA (ANP) - De Deense premier Mette Frederiksen heeft woensdag op de NAVO-top herhaald dat Groenland "niet te koop" is. De Amerikaanse president Donald Trump zei dinsdag nog eens dat het eiland in zijn ogen zou moeten worden beheerd door de Verenigde Staten, maar daar verzet Frederiksen zich tegen.
1 uur geledenANKARA (ANP) - De Hongaarse premier Péter Magyar is van plan om van zijn land weer een betrouwbare bondgenoot te maken, zei hij op de NAVO-top in Ankara. Volgens hem staan de Hongaren pal achter de alliantie en hebben ze dat laten zien door bij de verkiezingen van april met een grote meerderheid op zijn partij te stemmen.
2 uur geleden