Macron: grote rol voor China bij bereiken vrede in Oekraïne
BEIJING (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron denkt dat China een "grote rol" te spelen heeft bij het bereiken van vrede in Oekraïne. Hij zei dat aan het begin van zijn driedaagse bezoek aan Beijing, waarvan het hoogtepunt een overleg met de Chinese leider Xi Jinping is.
Macron zei tijdens een bijeenkomst van de Franse gemeenschap dat Frankrijk met China zal proberen te werken "in deze gedeelde verantwoordelijkheid voor vrede en stabiliteit" in Oekraïne. Volgens de president kan China een belangrijke rol spelen door zijn nauwe band met Rusland. Die twee landen trekken steeds meer met elkaar op.
Het bezoek van Macron aan China is zijn eerste in vier jaar tijd. Hij spreekt Xi donderdag tijdens een overleg met Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Dat gesprek gaat naar verwachting vooral over Oekraïne. De twee Europeanen ontmoetten elkaar maandag in Parijs om voorbereidingen te treffen. Von der Leyen waarschuwde Beijing vorige week tegen het verlenen van steun aan Rusland voor de oorlog in Oekraïne.
China presenteert zich als neutrale partij als het om de oorlog gaat. Het land doet niet mee aan sancties tegen Rusland, maar roept wel op tot het beëindigen van het geweld. De regering in Beijing kwam eind februari, toen de Russische invasie een jaar duurde, met een vredesplan voor Oekraïne. Sommige critici stellen dat China met zijn houding de oorlog stilzwijgend goedkeurt.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP) - Sarina Wiegman is door de Britse koning Charles benoemd tot Honorary Dame Commander of the Most Excellent Order of the British Empire (DBE) voor haar uitzonderlijke bijdrage aan het voetbal. De 56-jarige Nederlandse won als bondscoach van de Engelse voetbalsters afgelopen zomer het EK.
50 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat zijn land de oorlog tegen Rusland alleen kan winnen als de Verenigde Staten blijven helpen. Zonder die steun wordt het volgens hem erg moeilijk voor Oekraïne, zei Zelensky maandag in een interview met de Amerikaanse zender Fox News.
51 minuten geledenSYDNEY (ANP/AFP) - De vader en zoon die verantwoordelijk worden gehouden voor de dodelijke aanslag op Bondi Beach op 14 december hebben volgens de politie alleen gehandeld. Er zijn geen aanwijzingen dat het tweetal deel uitmaakte van een grotere terreurcel of werd aangestuurd door anderen.
53 minuten geledenRIGA (ANP/DPA) - Letland heeft de bouw van een hek langs de hele grens met Rusland afgerond. De regering in Riga had daartoe besloten na de Russische inval in Oekraïne. Volgens minister van Binnenlandse Zaken Rihards Kozlovskis vormt Rusland ook een bedreiging voor Letland en moet de grens daarom goed bewaakt worden.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De wederopbouw in de Gazastrook zal volgens de Amerikaanse president Donald Trump binnenkort beginnen. Trump ontvangt de Israëlische premier Benjamin Netanyahu en zei bij zijn aankomst dat hij ook hoopt dat de volgende fase van het staakt-het-vuren snel zal ingaan.
7 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - De VS hebben een aanmeerplek in Venezuela aangevallen waar drugstransporten zouden worden voorbereid. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in reactie op vragen van journalisten voorafgaand aan zijn ontmoeting met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in zijn resort Mar-a-Lago. Volgens Trump zou er een "flinke explosie" hebben plaatsgevonden. Bewijs voor zijn claim leverde hij niet, noch details. Desgevraagd wilde Trump geen antwoord geven op de vraag welke instantie verantwoordelijk was voor de vermeende aanval.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft maandag opnieuw gebeld met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Volgens het Witte Huis was het een "positief" gesprek. Een dag eerder had Trump de Oekraïense president Volodymyr Zelensky ontvangen om te praten over de vredesonderhandelingen.
9 uur geleden