Macron: geen plaats voor Rusland op Spelen in Parijs
PARIJS (ANP) - Op de Olympische Zomerspelen van 2024 in Parijs is geen plaats voor een Rusland dat oorlogsmisdaden heeft begaan in buurland Oekraïne. Dat zegt de Franse president Emmanuel Macron in een interview met L'Equipe op woensdag.
"Het is duidelijk dat de Russische vlag niet aanwezig kan zijn op de Spelen in Parijs. Dat is geloof ik de consensus", zegt Macron in het interview met de sportkrant, eraan toevoegend dat Moskou "oorlogsmisdaden heeft begaan en kinderen heeft gedeporteerd." Het Internationaal Strafhof vaardigde in maart arrestatiebevelen uit voor onder andere de Russische president Vladimir Poetin wegens het illegaal deporteren van honderden Oekraïense kinderen.
Hoewel het Internationaal Olympisch Comité (IOC) Rusland en bondgenoot Belarus nog geen uitnodiging heeft gestuurd voor de Spelen, wil het wel dat individuele atleten uit beiden landen aan de Spelen mogen deelnemen. Verschillende internationale sportbonden, zoals de internationale atletiekunie, zijn daar geen voorstander van.
Gevraagd naar de mogelijke deelname van individuele Russische atleten, zegt het Franse staatshoofd: "Ik wil dat het een gezamenlijke beslissing is van de Olympische wereld. Het is niet de gaststaat die dat moet beslissen. Ik heb het volste vertrouwen in Thomas Bach." Duitser Bach is de voorzitter van het IOC.
Macron zegt begrip te hebben voor die Russische atleten die een heel leven trainen voor de Spelen en het niet eens zijn met de oorlog. Het komt er volgens hem op aan die te onderscheiden van de medeplichtigen. Oekraïne moet betrokken worden bij de gesprekken daarover, aldus Macron. "Dit is de evenwichtsoefening die we zullen moeten maken."
Meer uit Buitenland
HOUSTON (ANP) - De vier astronauten van de Artemis II-maanmissie hebben donderdag toestemming gekregen van de NASA om met hun Orion-ruimteschip naar de maan te trekken. Dat meldt het Amerikaanse ruimtevaartagentschap donderdag.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De stafchef van het Amerikaanse leger Randy George treedt met onmiddellijke ingang af. Dat meldt een woordvoerder van het Pentagon donderdag op X.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De zogenoemde Hormuz-coalitie eist dat Iran de Straat van Hormuz onmiddellijk heropent. Ministers uit veertig landen waaronder Nederland vergaderden donderdag over de situatie in de zeestraat, die zo belangrijk is voor de wereldwijde handel in bijvoorbeeld olie en kunstmest.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Justitie Pam Bondi is ontslagen door president Donald Trump, meldden Amerikaanse media. Er gingen al geruchten rond dat Bondi binnenkort mogelijk zou worden vervangen. Trump bevestigde op Truth Social dat Bondi vertrekt.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - VN-chef António Guterres waarschuwt dat de wereld "op de rand van een bredere oorlog staat" die grote gevolgen zal hebben voor de hele wereld. De "spiraal van dood en vernietiging" moet stoppen, zei de secretaris-generaal donderdag tegen journalisten in New York.
10 uur geledenTEHERAN (ANP) - Meer dan 7 miljoen Iraniërs hebben zich aangemeld om te vechten in het geval van een eventuele Amerikaanse invasie. Dat schrijft de Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf op X. Het land met meer dan 90 miljoen inwoners is bezig met een campagne om vrijwilligers te werven. Dinsdag meldden Iraanse staatsmedia dat zeker 5 miljoen mensen zich hadden aangemeld.
11 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse advocaat en mensenrechtenactivist Nasrin Sotoudeh is gearresteerd in Iran. Dat meldt de dochter van de 62-jarige Sotoudeh. Gedurende haar carrière stond de advocaat meerdere prominente dissidenten bij, onder wie Nobelprijswinnaar en mensenrechtenactivist Shirin Ebadi.
12 uur geleden