Macron: geen plaats voor Rusland op Spelen in Parijs
PARIJS (ANP) - Op de Olympische Zomerspelen van 2024 in Parijs is geen plaats voor een Rusland dat oorlogsmisdaden heeft begaan in buurland Oekraïne. Dat zegt de Franse president Emmanuel Macron in een interview met L'Equipe op woensdag.
"Het is duidelijk dat de Russische vlag niet aanwezig kan zijn op de Spelen in Parijs. Dat is geloof ik de consensus", zegt Macron in het interview met de sportkrant, eraan toevoegend dat Moskou "oorlogsmisdaden heeft begaan en kinderen heeft gedeporteerd." Het Internationaal Strafhof vaardigde in maart arrestatiebevelen uit voor onder andere de Russische president Vladimir Poetin wegens het illegaal deporteren van honderden Oekraïense kinderen.
Hoewel het Internationaal Olympisch Comité (IOC) Rusland en bondgenoot Belarus nog geen uitnodiging heeft gestuurd voor de Spelen, wil het wel dat individuele atleten uit beiden landen aan de Spelen mogen deelnemen. Verschillende internationale sportbonden, zoals de internationale atletiekunie, zijn daar geen voorstander van.
Gevraagd naar de mogelijke deelname van individuele Russische atleten, zegt het Franse staatshoofd: "Ik wil dat het een gezamenlijke beslissing is van de Olympische wereld. Het is niet de gaststaat die dat moet beslissen. Ik heb het volste vertrouwen in Thomas Bach." Duitser Bach is de voorzitter van het IOC.
Macron zegt begrip te hebben voor die Russische atleten die een heel leven trainen voor de Spelen en het niet eens zijn met de oorlog. Het komt er volgens hem op aan die te onderscheiden van de medeplichtigen. Oekraïne moet betrokken worden bij de gesprekken daarover, aldus Macron. "Dit is de evenwichtsoefening die we zullen moeten maken."
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/DPA/RTR) - Om te proberen de oorlog in Iran te bezweren overleggen zondag en maandag de ministers van Buitenlandse Zaken van Egypte, Pakistan, Saudi-Arabië en Turkije in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad. Dat heeft de Pakistaanse minister Ishaq Dar bekendgemaakt. De bewindslieden spreken naar verwachting ook met de premier van het land, Shehbaz Sharif.
1 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en de Verenigde Arabische Emiraten hebben afgesproken dat ze gaan samenwerken op defensiegebied. Dat maakte de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekend na een ontmoeting met president Mohammed bin Zayed Al Nahyan van de Golfstaat.
3 uur geledenMONTE CARLO (ANP/AFP) - Paus Leo is zaterdagochtend in Monaco gearriveerd voor het eerste pauselijke bezoek van de moderne tijd aan het ministaatje. Hij kwam aan in een helikopter en is ontvangen door prins Albert en prinses Charlene.
3 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.
5 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.
6 uur geledenKRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.
8 uur geledenAL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.
10 uur geleden