Macron: geen plaats voor Rusland op Spelen in Parijs
PARIJS (ANP) - Op de Olympische Zomerspelen van 2024 in Parijs is geen plaats voor een Rusland dat oorlogsmisdaden heeft begaan in buurland Oekraïne. Dat zegt de Franse president Emmanuel Macron in een interview met L'Equipe op woensdag.
"Het is duidelijk dat de Russische vlag niet aanwezig kan zijn op de Spelen in Parijs. Dat is geloof ik de consensus", zegt Macron in het interview met de sportkrant, eraan toevoegend dat Moskou "oorlogsmisdaden heeft begaan en kinderen heeft gedeporteerd." Het Internationaal Strafhof vaardigde in maart arrestatiebevelen uit voor onder andere de Russische president Vladimir Poetin wegens het illegaal deporteren van honderden Oekraïense kinderen.
Hoewel het Internationaal Olympisch Comité (IOC) Rusland en bondgenoot Belarus nog geen uitnodiging heeft gestuurd voor de Spelen, wil het wel dat individuele atleten uit beiden landen aan de Spelen mogen deelnemen. Verschillende internationale sportbonden, zoals de internationale atletiekunie, zijn daar geen voorstander van.
Gevraagd naar de mogelijke deelname van individuele Russische atleten, zegt het Franse staatshoofd: "Ik wil dat het een gezamenlijke beslissing is van de Olympische wereld. Het is niet de gaststaat die dat moet beslissen. Ik heb het volste vertrouwen in Thomas Bach." Duitser Bach is de voorzitter van het IOC.
Macron zegt begrip te hebben voor die Russische atleten die een heel leven trainen voor de Spelen en het niet eens zijn met de oorlog. Het komt er volgens hem op aan die te onderscheiden van de medeplichtigen. Oekraïne moet betrokken worden bij de gesprekken daarover, aldus Macron. "Dit is de evenwichtsoefening die we zullen moeten maken."
Meer uit Buitenland
BOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker 34 mensen overleden, laat gouverneur Jhon Gabriel Molina Acosta van Putumayo, de regio waar het toestel neerstortte, weten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA onderzoekt of een luchtverkeersleider op het New Yorkse vliegveld LaGuardia mogelijk was afgeleid voor de crash met een toestel van Air Canada, schrijft The New York Times op basis van ingewijden. Door de botsing tussen de passagiersvlucht en een brandweerwagen kwamen de twee piloten om het leven. Zo'n veertig inzittenden raakten gewond.
1 uur geledenBOGOTÁ (ANP/DPA) - Het dodental door de crash met een militair vliegtuig in Colombia loopt op. Tot dusver zijn zeker acht mensen overleden, zeggen regionale autoriteiten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump is twee nieuwe onderzoeken begonnen naar de universiteit Harvard. Het ministerie van Onderwijs gaat kijken of de gerenommeerde universiteit doet aan positieve discriminatie. Het bewust bevoordelen van achtergestelde of ondervertegenwoordigde groepen werd in 2023 door het Hooggerechtshof verboden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Bahrein heeft een ontwerpresolutie opgesteld voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties waarmee landen gemachtigd zouden worden om "alle noodzakelijke middelen" in te zetten om het commerciële scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat blijkt uit een tekst die persbureau Reuters heeft ingezien.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
6 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
6 uur geleden