Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron gaat naar door rellen geteisterde Nieuw-Caledonië

Macron gaat naar door rellen geteisterde Nieuw-Caledonië

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron reist dinsdagavond naar Nieuw-Caledonië. In het Franse overzeese gebiedsdeel bij Australië vinden ruim een week rellen plaats.

Een regeringswoordvoerder meldt dat Macron naar Nieuw-Caledonië gaat om "een missie op te zetten", zonder verdere details te delen. Frankrijk stuurde vorige week extra veiligheidspersoneel naar het gebied. "De terugkeer van rust en orde is onze prioriteit", aldus de woordvoerder.

De onrust in Nieuw-Caledonië begon op 13 mei en is te herleiden naar de geplande wijziging van de regels rond de provinciale verkiezingen. Fransen die minimaal tien jaar in Nieuw-Caledonië wonen krijgen stemrecht en daar is de inheemse bevolking het niet mee eens. Deze groep vreest politieke invloed te verliezen als meer Fransen mogen stemmen.

Noodtoestand

Door de rellen zijn zes doden gevallen, onder wie twee politieagenten, en honderden anderen raakten gewond. Volgens lokale aanklagers zijn ongeveer vierhonderd winkels en bedrijven beschadigd, de meeste door brand. De Franse autoriteiten in Nieuw-Caledonië zeggen dat de politie tot dusver bijna 270 "relschoppers" heeft opgepakt.

De noodtoestand is nog steeds van kracht. De commerciële vluchten van en naar Nieuw-Caledonië werden vorige week geschrapt. Hierdoor zijn volgens de lokale regering ongeveer 3200 personen gestrand, zowel binnen als buiten Nieuw-Caledonië. Australië en Nieuw-Zeeland zijn dinsdag begonnen met de evacuatie van burgers. Het is nog niet duidelijk wanneer het commerciële vluchtverkeer wordt hervat.

Contact met Nederlanders

Het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt contact te hebben met "een beperkt aantal Nederlanders" in Nieuw-Caledonië die daar weg willen.

De eilandengroep telt 270.000 inwoners. Ongeveer 40 procent behoort tot de Kanaks, de oorspronkelijke bevolking van de eilandengroep, en 24 procent is van Europese afkomst. De meeste inwoners met Europese afkomst hebben Franse wortels. Nieuw-Caledonië werd in 1853 geannexeerd door Frankrijk en is sinds 1946 een overzees gebiedsdeel van dat land.

Meer uit Buitenland

Israël: Iran vuurde afgelopen dagen 350 raketten af

JERUZALEM (ANP/RTR) - Iran heeft sinds vrijdag ongeveer 350 ballistische raketten afgevuurd op Israël. Dat bericht nieuwssite Times of Israel, die zich baseert op cijfers van de Israëlische krijgsmacht. De meeste raketten zouden zijn onderschept voordat ze hun doel bereikten.

1 uur geleden
Opluchting na arrestatie verdachte van doden politici Minnesota

MINNEAPOLIS (ANP/RTR/AFP) - In de Amerikaanse staat Minnesota heerst voorzichtige opluchting na de arrestatie van een man die een politica zou hebben doodgeschoten en ook anderen zou hebben geprobeerd om te brengen. De 57-jarige Vance Boelter was dagenlang zoek en had een flink aantal wapens, meldt de politie.

1 uur geleden
Air India-toestel keert terug naar Hongkong na technisch probleem

NEW DELHI (ANP/RTR) - Een Boeing 787-8 Dreamliner van Air India, onderweg naar New Delhi, is maandag uit voorzorg teruggekeerd naar de luchthaven van Hongkong. De piloot van de Indiase luchtvaartmaatschappij vermoedde een technisch probleem, meldde een bron aan persbureau Reuters.

1 uur geleden
Parlement Iran werkt aan vertrek uit kernwapenverdrag

TEHERAN (ANP/RTR) - Het Iraanse parlement is een voorstel aan het voorbereiden om het Non-proliferatieverdrag (NPV) te verlaten. Dat zei een woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die ook beklemtoonde dat zijn land nog steeds tegen de ontwikkeling van massavernietigingswapens is. Het verdrag is bedoeld om verspreiding van kernwapens tegen te gaan.

1 uur geleden
Ambassade VS in Israël meldt schade na Iraanse aanvallen

TEL AVIV (ANP) - De Amerikaanse ambassadeur in Israël heeft melding gemaakt van enige schade aan een ambassadepand in Tel Aviv na Iraanse raketaanvallen in de omgeving. Medewerkers bleven ongedeerd, schrijft diplomaat Mike Huckabee in een bericht op X.

2 uur geleden
Media: in Syrië vermiste journalist Austin Tice zou dood zijn

DAMASCUS (ANP) - De verdwenen Amerikaanse journalist Austin Tice zou dood zijn. De freelancer verdween in 2012 in Syrië en is volgens een voormalige Syrische generaal geëxecuteerd in opdracht van toenmalig leider Bashar al-Assad, zeggen ingewijden tegen internationale media als de BBC en The New York Times.

2 uur geleden
Iraanse staatsmedia: Israëlische spion opgehangen

DUBAI (ANP/RTR/AFP) - Iran heeft een Israëliër opgehangen die het van spionage voor Israël betichtte, melden staatsmedia. Esmail Fekri zat sinds 2023 vast.

3 uur geleden