Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron: Franse positie over Taiwan niet veranderd

Macron: Franse positie over Taiwan niet veranderd

AMSTERDAM (ANP) - De Franse positie over Taiwan is niet veranderd, zei de Franse president Emmanuel Macron op de laatste dag van zijn staatsbezoek aan Nederland. Hij reageerde voor het eerst op de internationale storm van kritiek op zijn opmerkingen over Taiwan.

"Wij willen een conflict vermijden. Wij willen de status quo behouden" als het gaat om Taiwan, zei Macron. Hij zei dit standpunt ook te hebben overgebracht aan de Chinese president Xi Jinping. Direct na het bezoek van Macron begon China een grote militaire oefening bij Taiwan.

Voorafgaand aan het bezoek had Macron met de Amerikaanse president Joe Biden overlegd. Frankrijk is volgens hem een bondgenoot van de Verenigde Staten. Maar een bondgenoot zijn betekent niet dat je een "vazal" moet zijn, voegde hij eraan toe.

Kritiek

Na een bezoek aan China vorige week verklaarde Macron dat de Europese Unie niet moet worden meegezogen in een crisis tussen de Verenigde Staten en China over Taiwan. Ook zou Europa minder afhankelijk moeten worden van de VS. Internationaal was er veel kritiek op zijn uitlatingen.

Onder meer in Oost-Europese landen viel het interview slecht. Die landen zijn zeer gehecht aan de band met Washington. Zij wezen erop dat de Amerikaanse militaire hulp hard nodig is in Oekraïne. Militair gezien kan de Europa niet zonder de VS.

Warme band

Ook in de Tweede Kamer waren er negatieve reacties op de woorden van het Franse staatshoofd. "Suggereren dat Taiwan niet ons probleem is, is een strategische fout", twitterde Ruben Brekelmans (VVD). Ook D66 en GroenLinks waren ontstemd.

Premier Mark Rutte en Macron probeerden duidelijk te maken dat er geen verschil van mening is. Rutte benadrukte daarbij wel dat de band tussen Europa en de Verenigde Staten "essentieel" is. Nederland is van oudsher een groot voorstander van een warme band met de Verenigde Staten.

Groot succes

Maar Rutte zei ook dat de Europese Unie zijn "geopolitieke positie moet markeren". De Europese Unie moet minder afhankelijk worden. Hij herhaalde dat de EU niet het speelveld moet zijn, maar een speler op het internationale toneel.

Beide leiders noemden het staatsbezoek een groot succes. De banden tussen beide landen zijn de afgelopen jaren steeds inniger geworden, zeker na het vertrek van de Britten uit de Europese Unie. Ook is er een persoonlijk warme band tussen de liberalen Rutte en Macron.

Het tweedaagse staatsbezoek wordt afgesloten met overleg tussen het Nederlandse en Franse kabinet. Die regeringsconsultatie vindt plaats in het Rijksmuseum.

Meer uit Buitenland

Voorzitter Huis VS spreekt van enkel diplomatie over Groenland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden zegt dat naar diplomatieke manieren wordt gekeken voor een Amerikaanse overname van Groenland. "Ik denk niet dat iemand het heeft over het gebruik van militaire kracht", aldus voorzitter Mike Johnson.

33 minuten geleden
Kremlin noemt inbeslagname tanker door VS in strijd met recht

MOSKOU (ANP/AFP) - Moskou heeft de inbeslagname door de VS van een olietanker die nabij IJsland voer onder Russische vlag sterk veroordeeld. Volgens het Kremlin heeft onder het maritiem recht "geen enkele staat het recht" zich te bemoeien met "vaartuigen die rechtmatig geregistreerd staan onder jurisdictie van andere staten". De Russische parlementariër Andrej Klisjas noemde de inbeslagname woensdag "regelrecht piraterij", aldus staatspersbureau Tass.

1 uur geleden
Rusland stuurt onderzeeër naar tanker die gevolgd wordt door VS

MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland heeft een onderzeeër en andere marineschepen ingezet om een lege olietanker te beschermen tegen de Amerikaanse krijgsmacht. Amerikaanse media en persbureau Reuters melden dat de VS bezig zijn om het schip in beslag te nemen.

3 uur geleden
Syrisch leger bombardeert Koerdische wijken in Aleppo

ALEPPO (ANP/AFP) - Het Syrische leger is begonnen met het bombarderen van Koerdische wijken in Aleppo. De regering had die gebieden eerder op de ochtend al tot 'militaire zones' verklaard, waarna duizenden burgers de wijken verlieten.

4 uur geleden
President Iran: geen actie tegen vreedzame betogers

TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De Iraanse president Masoud Pezeshkian heeft de veiligheidstroepen opdracht gegeven geen actie te ondernemen tegen vreedzame betogers. Volgens mensenrechtenactivisten zijn minstens 36 doden gevallen bij protesten tegen de slechte economische situatie in Iran.

4 uur geleden
Tsjechië gaat toch door met verzamelen munitie voor Oekraïne

PRAAG (ANP/DPA) - Een belangrijk aankoopprogramma voor munitie voor Oekraïne gaat toch door. Tsjechië blijft ook onder de minder Oekraïnegezinde nieuwe regering de levering van artilleriegranaten coördineren, zegt premier Andrej Babiš.

5 uur geleden
Ook in buitenland overlast door winters weer

PARIJS (ANP) - Het winterse weer leidt niet alleen in Nederland tot problemen. Ook Frankrijk, België en het Verenigd Koninkrijk kampen met overlast door een sneeuwstorm, die door de Franse weerdienst de naam Goretti heeft gekregen.

5 uur geleden