Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron: Franse positie over Taiwan niet veranderd

Macron: Franse positie over Taiwan niet veranderd

AMSTERDAM (ANP) - De Franse positie over Taiwan is niet veranderd, zei de Franse president Emmanuel Macron op de laatste dag van zijn staatsbezoek aan Nederland. Hij reageerde voor het eerst op de internationale storm van kritiek op zijn opmerkingen over Taiwan.

"Wij willen een conflict vermijden. Wij willen de status quo behouden" als het gaat om Taiwan, zei Macron. Hij zei dit standpunt ook te hebben overgebracht aan de Chinese president Xi Jinping. Direct na het bezoek van Macron begon China een grote militaire oefening bij Taiwan.

Voorafgaand aan het bezoek had Macron met de Amerikaanse president Joe Biden overlegd. Frankrijk is volgens hem een bondgenoot van de Verenigde Staten. Maar een bondgenoot zijn betekent niet dat je een "vazal" moet zijn, voegde hij eraan toe.

Kritiek

Na een bezoek aan China vorige week verklaarde Macron dat de Europese Unie niet moet worden meegezogen in een crisis tussen de Verenigde Staten en China over Taiwan. Ook zou Europa minder afhankelijk moeten worden van de VS. Internationaal was er veel kritiek op zijn uitlatingen.

Onder meer in Oost-Europese landen viel het interview slecht. Die landen zijn zeer gehecht aan de band met Washington. Zij wezen erop dat de Amerikaanse militaire hulp hard nodig is in Oekraïne. Militair gezien kan de Europa niet zonder de VS.

Warme band

Ook in de Tweede Kamer waren er negatieve reacties op de woorden van het Franse staatshoofd. "Suggereren dat Taiwan niet ons probleem is, is een strategische fout", twitterde Ruben Brekelmans (VVD). Ook D66 en GroenLinks waren ontstemd.

Premier Mark Rutte en Macron probeerden duidelijk te maken dat er geen verschil van mening is. Rutte benadrukte daarbij wel dat de band tussen Europa en de Verenigde Staten "essentieel" is. Nederland is van oudsher een groot voorstander van een warme band met de Verenigde Staten.

Groot succes

Maar Rutte zei ook dat de Europese Unie zijn "geopolitieke positie moet markeren". De Europese Unie moet minder afhankelijk worden. Hij herhaalde dat de EU niet het speelveld moet zijn, maar een speler op het internationale toneel.

Beide leiders noemden het staatsbezoek een groot succes. De banden tussen beide landen zijn de afgelopen jaren steeds inniger geworden, zeker na het vertrek van de Britten uit de Europese Unie. Ook is er een persoonlijk warme band tussen de liberalen Rutte en Macron.

Het tweedaagse staatsbezoek wordt afgesloten met overleg tussen het Nederlandse en Franse kabinet. Die regeringsconsultatie vindt plaats in het Rijksmuseum.

Meer uit Buitenland

VS: getroffen landen moeten helpen tegen tol op Straat van Hormuz

VAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio veroordeelt het Iraanse plan om tolheffing in te stellen voor de schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Hij zei na afloop van overleg met G7-ministers dat de landen die het meest getroffen worden door de heffing zullen moeten helpen om daar iets tegen te doen.

1 uur geleden
VN zoeken 80 miljoen dollar voor noodhulp vluchtelingen Iran

NEW YORK (ANP/AFP) - Om de ergste humanitaire nood in Iran en omliggende landen te lenigen, zoekt de VN-organisatie voor vluchtelingen, UNHCR, 80 miljoen dollar (69,4 miljoen euro) voor een noodplan. Daarmee moet de meest acute noodhulp tot mei gedekt worden. De hulp is onder meer bestemd voor de circa 1,8 miljoen Afghaanse vluchtelingen in Iran.

1 uur geleden
G7 roept op burgers te ontzien in oorlog Midden-Oosten

VAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR/AFP) - De G7-landen hebben opgeroepen tot een onmiddellijk einde aan de aanvallen op burgers en civiele infrastructuur in het Midden-Oosten. De buitenlandministers van die club grote industrielanden waren donderdag en vrijdag bijeen nabij Parijs, om te spreken over belangrijke mondiale thema's.

3 uur geleden
Rusland verklaart maker Oscar-winnende film buitenlandse agent

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft Pavel Talankin, de maker van de Oscar-winnende documentaire Mr. Nobody against Putin, aangemerkt als buitenlandse agent. Moskou gebruikt dat label om kritische individuen en organisaties aan te pakken.

4 uur geleden
Onduidelijkheid over groot deel raketarsenaal Iran

WASHINGTON (ANP/RTR) - Iran heeft ondanks wekenlange bombardementen door de VS en Israël mogelijk nog veel raketten over. Ingewijden zeggen tegen persbureau Reuters dat de Verenigde Staten alleen met zekerheid kunnen zeggen dat ongeveer een derde van de Iraanse projectielen is vernietigd.

5 uur geleden
Hamas krijgt ontwapeningsplan van Raad voor Vrede

CAÏRO (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas moet volgens een in onderhandelingen voorgelegd plan van de internationale Raad voor Vrede in acht maanden tijd volledig ontwapenen en de infrastructuur van tunnels in de Gazastrook moet in die tijd vernietigd worden. Aangenomen wordt dat Hamas wapens in tunnels heeft opgeslagen. Israël eist de ontwapening van Hamas voor het troepen uit de strook terugtrekt.

6 uur geleden
Kremlin weerspreekt verhaal dat Poetin zakenlui om geld vroeg

MOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin heeft berichten weersproken dat president Vladimir Poetin puissant rijke zakenlieden om financiële steun heeft gevraagd. Poetin sprak donderdag met een reeks zakenlieden en volgens de Kremlinwoordvoerder was er een die uit eigen beweging de Russische staat een grote som aanbood. Hij vermeldde niet de naam van de donateur. Poetin heeft de bijdrage verwelkomd.

6 uur geleden