Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron: Franse positie over Taiwan niet veranderd

Macron: Franse positie over Taiwan niet veranderd

AMSTERDAM (ANP) - De Franse positie over Taiwan is niet veranderd, zei de Franse president Emmanuel Macron op de laatste dag van zijn staatsbezoek aan Nederland. Hij reageerde voor het eerst op de internationale storm van kritiek op zijn opmerkingen over Taiwan.

"Wij willen een conflict vermijden. Wij willen de status quo behouden" als het gaat om Taiwan, zei Macron. Hij zei dit standpunt ook te hebben overgebracht aan de Chinese president Xi Jinping. Direct na het bezoek van Macron begon China een grote militaire oefening bij Taiwan.

Voorafgaand aan het bezoek had Macron met de Amerikaanse president Joe Biden overlegd. Frankrijk is volgens hem een bondgenoot van de Verenigde Staten. Maar een bondgenoot zijn betekent niet dat je een "vazal" moet zijn, voegde hij eraan toe.

Kritiek

Na een bezoek aan China vorige week verklaarde Macron dat de Europese Unie niet moet worden meegezogen in een crisis tussen de Verenigde Staten en China over Taiwan. Ook zou Europa minder afhankelijk moeten worden van de VS. Internationaal was er veel kritiek op zijn uitlatingen.

Onder meer in Oost-Europese landen viel het interview slecht. Die landen zijn zeer gehecht aan de band met Washington. Zij wezen erop dat de Amerikaanse militaire hulp hard nodig is in Oekraïne. Militair gezien kan de Europa niet zonder de VS.

Warme band

Ook in de Tweede Kamer waren er negatieve reacties op de woorden van het Franse staatshoofd. "Suggereren dat Taiwan niet ons probleem is, is een strategische fout", twitterde Ruben Brekelmans (VVD). Ook D66 en GroenLinks waren ontstemd.

Premier Mark Rutte en Macron probeerden duidelijk te maken dat er geen verschil van mening is. Rutte benadrukte daarbij wel dat de band tussen Europa en de Verenigde Staten "essentieel" is. Nederland is van oudsher een groot voorstander van een warme band met de Verenigde Staten.

Groot succes

Maar Rutte zei ook dat de Europese Unie zijn "geopolitieke positie moet markeren". De Europese Unie moet minder afhankelijk worden. Hij herhaalde dat de EU niet het speelveld moet zijn, maar een speler op het internationale toneel.

Beide leiders noemden het staatsbezoek een groot succes. De banden tussen beide landen zijn de afgelopen jaren steeds inniger geworden, zeker na het vertrek van de Britten uit de Europese Unie. Ook is er een persoonlijk warme band tussen de liberalen Rutte en Macron.

Het tweedaagse staatsbezoek wordt afgesloten met overleg tussen het Nederlandse en Franse kabinet. Die regeringsconsultatie vindt plaats in het Rijksmuseum.

Meer uit Buitenland

EU-buitenlandchef: NAVO moet meer Europees worden

BRUSSEL (ANP) - De NAVO moet Europeser worden nu de VS hun blik buiten Europa richten, zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas woensdag. Er moet een specifieke Europese pijler in het militaire bondgenootschap komen om de inspanningen en investeringen op elkaar af te stemmen, zei de politica op de jaarlijkse bijeenkomst van het Europees Defensieagentschap in Brussel. Dat draagt bij aan een betere lastenverdeling en militaire slagkracht in Europa, zei ze.

45 minuten geleden
Zelensky: deel wederopbouwplan moet nader worden uitgewerkt

KYIV (ANP) - Oekraïne wil een aantal afspraken met de Verenigde Staten over de wederopbouw van het land na de oorlog nog verder uitwerken, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Het gaat onder meer over de financiering.

1 uur geleden
Oud-presidentsvrouw Zuid-Korea krijgt celstraf voor corruptie

SEOUL (ANP/AFP) - De voormalige presidentsvrouw van Zuid-Korea Kim Keon-hee is veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Ze heeft volgens de rechter dure cadeaus aangenomen van de omstreden Verenigingskerk en is schuldig bevonden aan corruptie. Van andere misdrijven is ze vrijgesproken. Nu zit zowel Kim als haar echtgenoot Yoon Suk-yeol vast.

3 uur geleden
Crash vliegtuig en helikopter in VS was 100 procent te voorkomen

WASHINGTON (ANP) - De botsing tussen een vliegtuig en een helikopter in de buurt van Washington in januari vorig jaar was het gevolg van een systeemfout en was 100 procent te voorkomen. Dat zei Jennifer Homendy, voorzitter van de Amerikaanse onderzoeksraad voor vervoersveiligheid NTSB, bij een hoorzitting over het ongeluk tegen journalisten, aldus The Washington Post.

4 uur geleden
CARE: Centraal-Afrikaanse Republiek meest onderbelichte ramp 2025

GENÈVE (ANP) - De humanitaire crisis in de Centraal-Afrikaanse Republiek is de meest onderbelichte ramp van 2025, meldt hulporganisatie CARE na onderzoek. In het Afrikaanse land is een op de vijf mensen ontheemd, maar daar wordt in de media nauwelijks over geschreven. "Als crises onzichtbaar blijven, blijft hulp uit", zegt Jojanneke Spoor, hoofd humanitaire hulp bij CARE Nederland.

5 uur geleden
Rapport: twee agenten schoten op Pretti in Minneapolis

WASHINGTON (ANP) - Twee agenten hebben in Amerikaanse stad Minneapolis geschoten op verpleegkundige Alex Pretti, die daarbij om het leven kwam. Dat staat in een rapport van de Amerikaanse regering dat in handen is van onder anderen CBS News.

5 uur geleden
Federale diensten 'braken mogelijk protocol' in Minneapolis

WASHINGTON (ANP/AFP) - De federale diensten die in Minneapolis jacht maken op ongedocumenteerde immigranten hebben mogelijk "het protocol gebroken" voordat ze een verpleegkundige doodschoten tijdens protesten. Dat zegt Stephen Miller, topadviseur van de Amerikaanse president Donald Trump. Eerder noemde hij de verpleegkundige, Alex Pretti, een "moordenaar".

6 uur geleden