Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron: Franse positie over Taiwan niet veranderd

Macron: Franse positie over Taiwan niet veranderd

AMSTERDAM (ANP) - De Franse positie over Taiwan is niet veranderd, zei de Franse president Emmanuel Macron op de laatste dag van zijn staatsbezoek aan Nederland. Hij reageerde voor het eerst op de internationale storm van kritiek op zijn opmerkingen over Taiwan.

"Wij willen een conflict vermijden. Wij willen de status quo behouden" als het gaat om Taiwan, zei Macron. Hij zei dit standpunt ook te hebben overgebracht aan de Chinese president Xi Jinping. Direct na het bezoek van Macron begon China een grote militaire oefening bij Taiwan.

Voorafgaand aan het bezoek had Macron met de Amerikaanse president Joe Biden overlegd. Frankrijk is volgens hem een bondgenoot van de Verenigde Staten. Maar een bondgenoot zijn betekent niet dat je een "vazal" moet zijn, voegde hij eraan toe.

Kritiek

Na een bezoek aan China vorige week verklaarde Macron dat de Europese Unie niet moet worden meegezogen in een crisis tussen de Verenigde Staten en China over Taiwan. Ook zou Europa minder afhankelijk moeten worden van de VS. Internationaal was er veel kritiek op zijn uitlatingen.

Onder meer in Oost-Europese landen viel het interview slecht. Die landen zijn zeer gehecht aan de band met Washington. Zij wezen erop dat de Amerikaanse militaire hulp hard nodig is in Oekraïne. Militair gezien kan de Europa niet zonder de VS.

Warme band

Ook in de Tweede Kamer waren er negatieve reacties op de woorden van het Franse staatshoofd. "Suggereren dat Taiwan niet ons probleem is, is een strategische fout", twitterde Ruben Brekelmans (VVD). Ook D66 en GroenLinks waren ontstemd.

Premier Mark Rutte en Macron probeerden duidelijk te maken dat er geen verschil van mening is. Rutte benadrukte daarbij wel dat de band tussen Europa en de Verenigde Staten "essentieel" is. Nederland is van oudsher een groot voorstander van een warme band met de Verenigde Staten.

Groot succes

Maar Rutte zei ook dat de Europese Unie zijn "geopolitieke positie moet markeren". De Europese Unie moet minder afhankelijk worden. Hij herhaalde dat de EU niet het speelveld moet zijn, maar een speler op het internationale toneel.

Beide leiders noemden het staatsbezoek een groot succes. De banden tussen beide landen zijn de afgelopen jaren steeds inniger geworden, zeker na het vertrek van de Britten uit de Europese Unie. Ook is er een persoonlijk warme band tussen de liberalen Rutte en Macron.

Het tweedaagse staatsbezoek wordt afgesloten met overleg tussen het Nederlandse en Franse kabinet. Die regeringsconsultatie vindt plaats in het Rijksmuseum.

Meer uit Buitenland

Medewerker Iraanse Rode Halve Maan omgekomen bij reddingsoperatie

TEHERAN (ANP) - Een hulpverlener van de Iraanse Rode Halve Maan is omgekomen tijdens een zoek- en reddingsoperatie in de provincie Isfahan, meldt koepelorganisatie IFRC waar ook het Rode Kruis onder valt. Het incident gebeurde op 8 maart. Sinds het uitbreken van de oorlog in Iran hebben volgens de organisatie meerdere hulpverleners verwondingen opgelopen tijdens het uitvoeren van hun taken.

20 minuten geleden
Rusland beschuldigt Oekraïne van grote drone-aanval op Moskou

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland beschuldigt buurland Oekraïne van een grote droneaanval op Moskou. Burgemeester Sergej Sobjanin zei dat in de afgelopen dagen zo'n 250 onbemande toestellen zijn neergehaald die onderweg waren naar de Russische hoofdstad.

42 minuten geleden
Kallas: Straat van Hormuz moet snel open, mogelijk met Aspides

BRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas bespreekt maandag met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken opties om de Straat van Hormuz zo snel mogelijk open te krijgen. Een van die opties die ze aan de lidstaten voorlegt, is een wijziging van het mandaat van de EU-marinemissie Aspides.

1 uur geleden
Haven VAE schort olie-laadactiviteiten op na nieuwe droneaanval

ABU DHABI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De belangrijke haven van Fujairah in de Verenigde Arabische Emiraten schort de olie-laadactiviteiten op na een nieuwe droneaanval. Daardoor ontstond een brand in het belangrijke oliecomplex. Het zou gaan om een voorzorgsmaatregel; er zijn geen meldingen van gewonden. Afgelopen weekend lag de haven ook stil na een droneaanval.

1 uur geleden
Cyprus hervat EU-bijeenkomsten vanaf april na droneaanval

BRUSSEL (ANP) - De bijeenkomsten van EU-ministers gepland op Cyprus kunnen vanaf april weer doorgaan. Dat zei minister van Energie Michael Damianos voorafgaand aan overleg met EU-ministers in Brussel. Cyprus, dat tot juli voorzitter is van de EU, had alle bijeenkomsten in maart uitgesteld na een droneaanval op een Britse basis eerder deze maand.

1 uur geleden
Israël meldt vernietiging vliegtuig van gedode leider Khamenei

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël zegt een vliegtuig te hebben vernietigd dat voorheen is gebruikt door de dode Iraanse leider Ali Khamenei. Iraanse topfiguren zouden met het toestel hebben gereisd in binnen- en buitenland.

1 uur geleden
Parlement Myanmar jaren na staatsgreep weer bijeen

NAYPYIDAW (ANP/AFP/DPA) - Het parlement van Myanmar is jaren na de militaire staatsgreep van 2021 voor het eerst weer bijeengekomen voor een normale bijeenkomst. De volksvertegenwoordiging is na omstreden verkiezingen gevuld met bondgenoten van het militaire regime.

1 uur geleden