Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron: Europa moet meer doen om zich te beschermen tegen Rusland

Macron: Europa moet meer doen om zich te beschermen tegen Rusland

PARIJS (ANP) - Europese landen moeten snel grote investeringen doen in de zelfverdediging, vindt de Franse president Emmanuel Macron. Anders dreigen Rusland en de Verenigde Staten de veiligheid op het continent te bepalen. "We gaan een nieuw tijdperk in", zei hij in een toespraak die uitgezonden werd op televisie en online. Frankrijk speelt daarbij als militaire en nucleaire macht volgens hem een speciale rol.

"We moeten zonder uitstel verdere stappen zetten om de veiligheid van Frankrijk, Europa en Oekraïne eerst te versterken", aldus Macron. Als het tot een vredesakkoord komt tussen Rusland en Oekraïne, zullen mogelijk Europese militairen in dat land aanwezig zijn om te voorkomen dat Rusland opnieuw kan binnenvallen, zei hij. Topmilitairen uit landen die daarbij willen helpen, komen volgende week naar Parijs om daarover te spreken.

"De toekomst van Europa mag niet bepaald worden in Moskou of Washington", aldus Macron. Volgens hem heeft Frankrijk daarbij een "speciale status". "Dankzij de keuzes die onze voorouders gemaakt hebben na de Tweede Wereldoorlog hebben we nucleaire afschrikking, die ons veel meer beschermt dan onze buren." Hij zei te willen kijken of Europese bondgenoten van Frankrijk ook onder de zogenoemde Franse nucleaire paraplu moeten kunnen vallen. Die keuze is uiteindelijk aan de Franse president, benadrukte hij.

Veiligheid Europa

Voor de veiligheid van Europa moet het continent wat Macron betreft meer op eigen benen staan. "Ik wil graag geloven dat de Verenigde Staten aan onze zijde zullen staan, maar we moeten erop voorbereid zijn dat dat niet het geval is." Ook Rusland omschreef hij als onvoorspelbaar. Ook daar moeten Europese leiders op voorbereid zijn.

Donderdag is er een Europese top over dit onderwerp. Macron zei dat er naast hogere defensiebestedingen ook maatregelen genomen moeten worden om Europa te herbewapenen en de defensie-industrie op Europese bodem te versterken.

Frankrijk heeft de laatste jaren al tientallen miljarden euro's per jaar extra in defensie gestoken, en wil die bestedingen de komende jaren blijven opvoeren.

Meer uit Buitenland

Ruim 30 doden gemeld bij aanvallen door Israël op school in Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Israëlische luchtaanvallen op een school in Gaza die ontheemden herbergt, hebben 31 mensen het leven gekost, meldt de burgerbeschermingsdienst van Gaza. Tientallen anderen raakten gewond. Het schoolgebouw staat in het vluchtelingenkamp Bureij, in het hart van de Gazastrook.

6 uur geleden
Columbia University ontslaat 180 mensen na geschrapte subsidies

NEW YORK (ANP/AFP) - Columbia University gaat bijna 180 medewerkers ontslaan, zo meldt de Amerikaanse universiteit. De regering van president Donald Trump schrapte in maart 400 miljoen dollar aan federale financiering voor de in New York gevestigde universiteit. Die zou volgens de regering niet ver genoeg zijn gegaan om pro-Palestijns activisme op de campus aan te pakken.

6 uur geleden
Leger India: burgers gedood door Pakistaans artillerievuur

NEW DELHI (ANP/AFP) - Het Indiase leger meldt dat in de nacht van dinsdag op woensdag drie burgers zijn gedood door artillerievuur van het Pakistaanse leger.

6 uur geleden
Pakistan meldt acht doden bij Indiase aanvallen

ISLAMABAD (ANP/DPA) - Bij de recente aanvallen van India op doelen in Pakistan zijn acht mensen omgekomen en 33 anderen gewond geraakt. Dat meldt het Pakistaanse leger.

6 uur geleden
Canadese premier vraagt Trump niet meer over 51e staat te spreken

WASHINGTON (ANP) - De Canadese premier Mark Carney heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd om te stoppen met het verwijzen naar Canada als 51e staat van de Verenigde Staten. De twee ontmoetten elkaar dinsdag in het Witte Huis na de verkiezingswinst van Carney van een week geleden.

10 uur geleden
India bevestigt raketaanvallen in Pakistan

ISLAMABAD (ANP/RTR) - India heeft bevestigd dat er meerdere raketaanvallen zijn uitgevoerd op buurland Pakistan. De Indiase regering laat weten dat onder de naam Operatie Sindoor er negen plekken in Pakistan zijn aangevallen. Volgens India waren geen militaire faciliteiten doelwit.

11 uur geleden
Pakistan meldt raketaanvallen door India op drie locaties

ISLAMABAD (ANP/RTR) - Pakistan is op drie plekken met raketten aangevallen. Een woordvoerder van de Pakistaanse krijgsmacht zegt dat India achter de raketaanvallen zit.

11 uur geleden