Macron: EU-landen zijn het eerlijk gezegd oneens over Gaza
LAUSANNE (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron geeft toe dat Europese landen verdeeld zijn over de oorlog tussen Israël en Hamas. De Europese Unie zegt een gemeenschappelijk standpunt in te nemen, maar "er zijn op dit vlak veel verschillen tussen de landen", zei hij tijdens een toespraak op een Zwitserse universiteit. Buiten werd tegen het Franse standpunt geprotesteerd.
"Het recht van Israël om zichzelf te verdedigen, is geen rechtvaardiging voor bombardementen op burgers, of om kinderen, families, te laten omkomen bij deze bombardementen", aldus de president. "Het mag geen totale oorlog worden zonder regels." Macron vindt dat gevechten onmiddellijk gestopt moeten worden.
Uiteindelijk wil Macron een humanitair bestand, al is daar "eerlijk gezegd op Europees niveau geen gedeeld standpunt" over. Dat heeft volgens hem diplomatieke en interne politieke redenen. Zijn eigen regering staat vergeleken met andere Europese landen kritischer tegenover Israël. Ook heeft Frankrijk vorige week een internationale conferentie georganiseerd voor humanitaire steun aan Gaza.
Betogers
Buiten de Universiteit van Lausanne stonden ongeveer tweehonderd pro-Palestijnse betogers. Ze riepen "Macron medeplichtig" en droegen spandoeken bij zich met teksten als "stop genocide" en "bevrijd Palestina". Binnen was protest niet toegestaan.
Macron sprak in Zwitserland over het belang van Europa als middel tegen nationalisme en conflicten.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) meldt zaterdag dat zij Amerikaanse bases in Koeweit en Bahrein met ballistische raketten heeft aangevallen.
55 minuten geledenKOEWEIT-STAD (ANP) - De Koeweitse luchtverdediging heeft drone- en raketaanvallen onderschept, zo meldt het staatspersbureau KUNA in de nacht van vrijdag op zaterdag op basis van verklaringen van de generale staf van het leger.
1 uur geledenHAVANA (ANP) - De voormalige Cubaanse leider Raúl Castro (95) is vrijdag op de staatstelevisie verschenen. Hij was aanwezig op een evenement op het ministerie van Binnenlandse Zaken dat werd uitgezonden.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft vrijdag aanvallen uitgevoerd op Iraanse radarinstallaties, nadat Iran vier aanvalsdrones richting de Straat van Hormuz had gelanceerd. Dat meldt het Amerikaanse Central Command (CENTCOM) in een bericht op X.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump vordert hij "heel snel" met de oorlog tegen Iran. Dat heeft hij gezegd in een interview met NBC News dat zondag wordt uitgezonden.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft meerdere drones in de richting van de Straat van Hormuz gelanceerd. Dat meldt CNN vrijdag op basis van een Amerikaanse functionaris, die ook zei dat ten minste vier drones door Amerikaanse vliegtuigen zijn neergeschoten.
4 uur geledenHEBRON (ANP) - Een zeven maanden oude Palestijnse baby is vrijdagavond om het leven gekomen door schoten van het Israëlische leger. Zijn ouders raakten gewond. Dat meldt het Palestijnse ministerie van Volksgezondheid.
4 uur geleden