Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron: EU-landen zijn het eerlijk gezegd oneens over Gaza

Macron: EU-landen zijn het eerlijk gezegd oneens over Gaza

LAUSANNE (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron geeft toe dat Europese landen verdeeld zijn over de oorlog tussen Israël en Hamas. De Europese Unie zegt een gemeenschappelijk standpunt in te nemen, maar "er zijn op dit vlak veel verschillen tussen de landen", zei hij tijdens een toespraak op een Zwitserse universiteit. Buiten werd tegen het Franse standpunt geprotesteerd.

"Het recht van Israël om zichzelf te verdedigen, is geen rechtvaardiging voor bombardementen op burgers, of om kinderen, families, te laten omkomen bij deze bombardementen", aldus de president. "Het mag geen totale oorlog worden zonder regels." Macron vindt dat gevechten onmiddellijk gestopt moeten worden.

Uiteindelijk wil Macron een humanitair bestand, al is daar "eerlijk gezegd op Europees niveau geen gedeeld standpunt" over. Dat heeft volgens hem diplomatieke en interne politieke redenen. Zijn eigen regering staat vergeleken met andere Europese landen kritischer tegenover Israël. Ook heeft Frankrijk vorige week een internationale conferentie georganiseerd voor humanitaire steun aan Gaza.

Betogers

Buiten de Universiteit van Lausanne stonden ongeveer tweehonderd pro-Palestijnse betogers. Ze riepen "Macron medeplichtig" en droegen spandoeken bij zich met teksten als "stop genocide" en "bevrijd Palestina". Binnen was protest niet toegestaan.

Macron sprak in Zwitserland over het belang van Europa als middel tegen nationalisme en conflicten.

Meer uit Buitenland

VN-mensenrechtenchef ziet onderdrukking in Oeganda toenemen

GENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.

11 minuten geleden
Duitsland 'dicht gat in luchtafweer' met nieuw Israëlisch systeem

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.

15 minuten geleden
Meer dan 1500 doden na noodweer in Zuid- en Zuidoost-Azië

JAKARTA (ANP/AFP/RTR) - Het dodental blijft oplopen na het noodweer in delen van Zuid- en Zuidoost-Azië. Er zijn sinds eind vorige maand meer dan 1500 doden gevallen en het dodental loopt waarschijnlijk nog op.

1 uur geleden
Kremlin: Poetin accepteert sommige voorstellen VS en sommige niet

MOSKOU (ANP/RTR) - Volgens het Kremlin heeft de Russische president Vladimir Poetin ingestemd met sommige van de Amerikaanse voorstellen voor vrede in Oekraïne. Maar een aantal andere voorstellen zou hij hebben verworpen. Volgens Kremlinwoordvoerder Dmitri Peskov is dit normaal in een onderhandelingsproces en zijn de Russen bereid om zo vaak af te spreken met de Amerikanen als nodig is voor een akkoord.

1 uur geleden
Rutte: aanschaf wapens VS voor Oekraïne moet in 2026 nog omhoog

BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten van Oekraïne zullen volgend jaar nog meer Amerikaanse wapens voor het land moeten kopen dan in 2025, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De ongeveer 1 miljard dollar per maand die ze daarvoor nu met pijn en moeite bijeenbrengen, schiet volgens hem in 2026 tekort.

2 uur geleden
Macron arriveert in China voor staatsbezoek

BEIJING (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is in China aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. Hij heeft in Beijing een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Zij gaan naar verwachting praten over onder meer handel en de oorlog in Oekraïne.

2 uur geleden
Oud-buitenlandchef EU opgepakt om fraude EU-opleiding weer vrij

BRUSSEL/BRUGGE (ANP) - Oud-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini, die dinsdag is opgepakt in een onderzoek naar fraude bij een opleiding voor jonge EU-diplomaten, is weer vrij. Dat meldt het Europees openbaar ministerie (EPPO) woensdag. De oud-vicevoorzitter van de Europese Commissie werd aangehouden in haar rol van rector van het Europacollege in Brugge.

2 uur geleden