Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Macron erkent schuld kernproeven Frans-Polynesië, geen excuses

Macron erkent schuld kernproeven Frans-Polynesië, geen excuses

PAPEETE (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft erkend dat zijn regering "een schuld heeft" bij Frans-Polynesië wegens nucleaire tests die Frankrijk uitvoerde op de eilanden van 1966 tot 1996. Een formele verontschuldiging bleef uit. Macron is vier dagen op staatsbezoek in de archipel in de Stille Oceaan. Die hoort bij Frankrijk, maar heeft op meerdere terreinen wel zelfbestuur.

"Ik wil waarheid en transparantie", zei de president in een toespraak aan Frans-Polynesische autoriteiten. Ook zei hij dat er een betere compensatie voor slachtoffers van de tests van Franse kernwapens moet komen. Eerder op de dag had hij al tegen demonstranten gezegd dat er meer transparantie komt om de kwestie en dat hij "toegewijd is" aan het regelen van compensatie.

Meer dan 100.000 inwoners van de archipel zijn tijdens de kernproeven blootgesteld aan radioactieve straling. Na de tests werden op de eilanden veel mensen getroffen door verschillende vormen van kanker. Een lokale vereniging van slachtoffers van de nucleaire tests verwachtte excuses van Macron, evenals compensatieregelingen. Vooralsnog hebben 63 inwoners een vergoeding gehad van de Franse overheid.

Met het bezoek aan Frans Polynesië wil president Macron ook aandacht besteden aan de strategische positie van de eilanden, onder meer ten opzichte van China, en de bestrijding van het coronavirus. Macron riep alle inwoners eerder al op zich te laten vaccineren.

Meer uit Buitenland

NYT: Oman presenteert plan voor servicekosten Straat van Hormuz

MUSCAT (ANP) - Oman heeft een plan gemaakt voor het heffen van servicekosten in de Straat van Hormuz, meldt The New York Times op basis van ingewijden. Oman zou daarover zelfs al een officieel voorstel hebben ingediend bij de Verenigde Staten, die sterk tegen betalingen in de zeestraat zijn.

10 minuten geleden
VN slaat alarm over situatie Venezuela na aardbeving

CARACAS (ANP) - De Verenigde Naties waarschuwen dat de nood in Venezuela bijna een week na de verwoestende aardbevingen nog altijd hoog is. Honderdduizenden mensen raakten ontheemd en besmettelijke ziektes dreigen om zich heen te grijpen, stelt VN-vluchtelingenorganisatie UNHCR.

1 uur geleden
Hoogste hof VS verwerpt poging Trump om geboorterecht te beperken

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een gevoelige nederlaag geleden bij het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten. De hoogste federale rechters blokkeerden een poging van de president om de automatische toekenning te beperken van de Amerikaanse nationaliteit aan kinderen van buitenlanders die in de VS worden geboren. Die praktijk staat bekend als birthright citizenship.

1 uur geleden
Iran stuurt delegatie naar Qatar om over tegoeden te praten

TEHERAN (ANP/AFP) - Iran stuurt woensdag "beslist" een delegatie naar Qatar om er te praten over de bevroren Iraanse tegoeden. Dit zei de woordvoerder van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Er is volgens het ministerie geen ontmoeting met Amerikanen gepland.

3 uur geleden
Duizenden mensen bij anti-immigratieprotesten in Zuid-Afrika

PRETORIA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Duizenden mensen hebben zich dinsdag in Zuid-Afrika aangesloten bij protesten tegen migranten. Omdat wordt gevreesd voor geweld hebben de autoriteiten uit voorzorg een grote politiemacht ingezet.

4 uur geleden
VK komt met recordinvestering in defensie komende jaren

BERKSHIRE (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk investeert de komende jaren een recordbedrag van 300 miljard pond (ongeveer 350 miljard euro) in defensie, heeft premier Keir Starmer bekendgemaakt. Starmer spreekt van een "gigantische stap voorwaarts", die genoeg moet zijn om Rusland af te schrikken.

5 uur geleden
Aanslag in Monaco geen terroristische daad, meent justitie

MONACO (ANP) - Justitie in Monaco meent dat de aanslag maandagavond in het prinsdom geen terroristische daad is geweest. Dat zei de Monegaskische minister van Staat Christophe Mirmand dinsdag tijdens een persconferentie. De zaak wordt behandeld als een poging tot moord.

6 uur geleden